شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 09:29 منتشر شده در مورخ: 1401/05/24 شناسه خبر: 1890005
در نشست مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان مطرح شد؛

آبرسانی به ۲۶ شهر و ۱۶۰۰ روستای خوزستان در طرح غدیر

آبرسانی به ۲۶ شهر و ۱۶۰۰ روستای خوزستان در طرح غدیر
معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان گفت: در طرح غدیر افزایش ۱۰۰درصدی کمی و ۵۰ درصد کیفی آب به ۲۶ شهر و ۱۶۰۰ روستا دیده شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهیاب، صابر علیدادی معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان در نشست مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با مدیران رسانه‌ها که شامگاه ۲۳ مردادماه در اهواز برگزار شد، در خصوص افزایش کیفیت آب در طرح آبرسانی غدیر اظهار کرد: در این طرح ما ۱۰ متر مکعب آب از رودخانه دز و ۱۰ متر مکعب آب از کرخه خواهیم داشت، اما بنا به دلایلی، مهمترین منبع این طرح، دز خواهد بود و این ارتقای بسیار خوبی در کیفیت آبی که به دست مردم می‌رسد خواهد بود.

وی افزود: طرح غدیر خاصیتی دارد که هم شهر‌ها و هم روستا‌ها به آن متصل هستند. یعنی همه ۴۸ روستای هویزه و همه ۷۶ روستای دشت آزادگان و همچنین همه ۳۸ روستای حمیدیه و ۴۵ روستای آبادان به طرح متصل شده اند و این طرح به صورتی نیست که فقط به شهر‌ها برسد.
 
معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان گفت: با وجود خشکسالی و اینکه حجم آب قابل دسترس در سد‌ها بسیار کمتر از سال گذشته شده است، اما در سال جاری نسبت به سال گذشته تنش آب شرب در شهر‌ها و روستا‌ها کمتر دیده می‌شود.
 
علیدادی در خصوص اعتباراتی که در طرح غدیر هزینه شده است، عنوان کرد: یک هزار میلیارد اسناد خزانه تامین شده است و اثرات آن افزایش ۱۰۰ درصدی کمی و ۵۰ درصد کیفی آب در ۲۶ شهر و۱۶۰۰ روستا دیده شده است. یعنی در خطوط اصلی، آب را به میزان لازم جاری می‌کنیم، اما تعدای از شهر‌ها و روستا‌ها هنوز به این طرح متصل نشده اند و اتصال آن‌ها مربوط به شرکت آب و فاضلاب است که بعد از تامین آب باید بتواند آب شهر‌ها و روستا‌ها را با سرعت زیادی به خطوط غدیر متصل کند.
 
وی افزود: شهرستان‌های اهواز، آبادان، خرمشهر، هویزه، سوسنگرد دشت آزادگان، حمیدیه و شادگان به این طرح متصل هستند و همچنین در حال حاضر تقریبا ۱۸ شهر و ۴۹۵ روستا به طرح متصل شده اند.
 
معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان گفت: بعضی از شهر‌ها می‌توانند از دو روش یعنی از طریق رودخانه و طرح غدیر تامین آب شوند و در زمینه انتقال آب اقدامات لازم در حال انجام است.
 
علیدادی بیان کرد: طرح‌هایی که در حال اجرا هستند از سال ۱۳۸۹ و سال ۱۳۹۲ آغاز شده و تاکنون ادامه داشته است. طرح غدیر به دلیل این‌که ۵۲ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود مهم‌ترین طرح آبرسانی در استان خوزستان است.
 
وی عنوان کرد: پس از احداث سد دز آب رودخانه به جا‌های مختلف رفته و به خانه‌های مردم نرسیده است. به طور مثال تاکنون آب دز به آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان و شادگان منتقل نشده است.
 
انتهای پیام/
https://old.dana.ir/news/1890005.html/share
ارسال نظر
نظرات