شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 22:32 منتشر شده در مورخ: 1401/05/23 شناسه خبر: 1889939
نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه؛

ماجرای انتقال آب کارون به فارس چیست؟

ماجرای انتقال آب کارون به فارس چیست؟
قاسم ساعدی گفت: تحرکاتی که در شمال و شرق خوزستان برای فعال کردن سدهای آن مناطق و انتقال آب به استان فارس مشاهده شده است باید هرچه سریع تر برچیده شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ قاسم ساعدی نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در گفت و گو با خبرنگار رهیاب، اظهار کرد: انتقال آب از مناطق بالا دست خوزستان به استان فارس، یکی از تهدیدهایی است که خوزستان را به چالش کشانده است.

وی افزود: مجمع نمایندگان استان اعتراض خود را نسبت به موضوع انتقال آب به استان فارس در کمیسیون انرژی با وزیر نیرو مطرح کردند که مقرر شد این پروژه تعطیل و هیچ اعتباری را شامل نشود.
 
نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه گفت: تحرکاتی در شمال و شرق خوزستان برای فعال کردن سدهای آن مناطق و انتقال آب به استان فارس مشاهده شده است که باید هرچه سریع تر خنثی شوند.
 
ساعدی با بیان اینکه موضوع کنترل آب در اولویت اقدامات نمایندگان خوزستان قرار دارد، ادامه داد: از طریق رایزنی با ریاست جمهوری، معاونین ایشان، وزیر نیرو و شورای عالی باید پروژه های انتقال آب از تمام مناطق خوزستان برچیده شود چرا که تاب آوری استان در مبحث آب کاهش یافته است.
 
وی با تاکید بر اینکه خوزستان به عنوان جلگه حاصلخیز ایران در حال تبدیل شدن به صحرا و کویر است، گفت: حاصلخیزی این جلگه می تواند استان را به انبار گندم خاورمیانه تبدیل کند اما اکنون خوزستانی ها از بی آبی و گرد و خاک در رنج هستند.
 
نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه ادامه داد: خوزستان می تواند مواد غذایی اکراین و گندم کشورهای اروپا، آسیا و آفریقا را تامین کند.
 
ساعدی افزود: همچنین با توجه به جنگ روسیه و اوکراین و کمبود گندم و مواد غذایی در دنیا به صلاح سیاست اقتصادی ایران نیست که خوزستان را خشکانده و آب را به استان های مرکزی منتقل کنند.
 
وی خودکفایی در کشاورزی را با وجود شاخصه آب، تعریف پذیر دانست و گفت: مسئولین محترم کشور که متولی برنامه ریزی هستند از حاصل خیزی سرتاسر استان نباید غافل شوند زیرا منشاء خودکفایی کشاورزی در گندم، برنج، صیفی جات و ... است.
 
نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه بیان کرد: انتقال آب خوزستان به سایر نقاط کشور را جایز نمی‌دانیم و از مسئولین کشوری نیز تقاضا داریم که این سیاست را تغییر دهند. این جلگه حاصل خیز می تواند در خودکفایی کشاورزی و تامین مواد غذایی در این بحران اقتصادی دنیا به کمک کشور بیاید.
 
ساعدی ادامه داد: تذکراتی از حوزه نمایندگان استان در خصوص انتقال آب از حوزه مارون و جراحی به وزیر نیرو داده شد و قول مساعد نیز دریافت شد.
 
وی عنوان کرد: بر حسب تغییرات صورت گرفته در حال حاضر تحرکی درخصوص انتقال آب رخ نداده است و نمایندگان خوزستان هر گونه اقدام در این باره را با استفاده از اختیارات و ابزارهای قانونی خود محکوم می کنند زیرا طرح های انتقال آب استان براساس علایق هستند و کارشناسی نشده اند.
 
انتهای پیام/
 
 

 

https://old.dana.ir/news/1889939.html/share
ارسال نظر
نظرات