شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 10:07 منتشر شده در مورخ: 1400/12/24 شناسه خبر: 1815670
تلویزیون به رسالت واقعی خود نزدیک می‌شود؛

صدای پای تحول در رسانه ملی/ معرفی چهره مردمی سال

صدای پای تحول در رسانه ملی/ معرفی چهره مردمی سال
قرار است در این برنامه که این شب ها از شبکه اول سیما به روی آنتن رفته، چهره مردمی سال معرفی شود؛ برنامه‌ای که به جای سلبریتی‌ها این بار مردم میهمان و قهرمان واقعی آن هستند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سال هات که عادت کرده ایم تلویزیونی که لقب «رسانه ملی» را به دوش می کشد، به بهانه های مختلفی نظیر سال تحویل، شب یلدا، اعیاد مذهبی و هر زمانی که دلت ملت شاد است و به همین بهانه تلویزیون هم ویژه برنامه ای خاص تدارک دیده، بر مخاطبان خود منت نهد و به عنوان میهمانان ویژه این برنامه، از سلبریتی ها دعوت کرده و انها نیز چند دقیقه ای با حرف های سطحی، روزمره و معمولی و گاها با خنده های تصنعی، زمان آن برنامه را به خود اختصاص دهند.

حتی این ابتذال رسانه ای تا جایی جلو می رود و کنداکتور ویژه برنامه های تلویزیون آنقدر دربست این سلبریتی ها قرار گرفته، که دعوایی بین شبکه های مختلف سیما بر سر حضور فلان چهره سینمایی در می گیرد و بماند که در پشت پرده خبر از پرداخت رقم های ده ها میلیونی برای حضور چند دقیقه ای همان بازیگر و یا خواننده به گوش می رسد.

اما حالا اتفاقی مبارک در همین تلویزیون در حال رسانه ای شدن است؛ برنامه ای که به واقع به یکی از رسالت های حقیقی همان رسانه ملی جامه عمل پوشانده است و میهمانان این ویژه برنامه این بار به جای سلبریتی های رنگارنگ این روزها، همه از جنس خود مردم اند؛ قهرمانان مردمی و چهره های گمنامی که قرار است در این برنامه معرفی و از میان ده نفری که هر شب در برنامه حضور پیدا می کنند، با رای خود مردم، چهره برتر مردمی انتخاب شود.

این افراد با همت و تلاشی مثال زدنی و با حضور در مناطق محروم و معمولا بدون حمایت های دولتی و سازمانی هر کدام بنا بر توانایی و استعدادی که دارند، شروع به ساخت و ساز، آموزش، انجام خدمات درمانی و مهیا کردن بستری برای بالا بردن سطح رفاه آن منطقه کرده اند.

علی ضیا که پیشتر با برنامه «فرمول یک» در شبکه اول سیما به اجرای برنامه می پرداخت، در ادامه همان برنامه، این شب ها ویژه برنامه معرفی «چهره مردمی» سال 1400 را به روی آنتن دارد؛ در این ویژه برنامه شورایی متشکل از گلاره عباسی بازیگر، محمود انوشه نویسنده، پژوهشگر و مدرس دانشگاه، بهروز شعیبی بازیگر و کارگردان، محمد دادکان مدیر ورزشی سابق و استاد دانشگاه، گلاره ناظمی داور فوتسال بانوان و آقایان، رضا پورحسین از مدیران سابق رسانه ملی و استاد دانشگاه، شهره پیرانی همسر شهید داریوش رضایی‌نژاد، محمدرضا شفیعی تهیه‌کننده سینما و تلویزیون و علیرضا قزوه شاعر و رئیس دفتر شعر، موسیقی و سرود رسانه ملی حضور دارند و به کمک پژوهش ها، تحقیقات میدانی و راستی آزمایی های صورت گرفته به لیستی ده نفره رسیده اند:

 1. اکبر رجبی
  موسس مجموعه‌ی «طلوع بی‌نشان‌ها» که نزدیک به دو دهه است فعالیت‌های خیرخواهانه‌ی زیادی برای اقشار آسیب‌دیده ازجمله بی‌خانمان‌ها انجام داده است. او و همکارانش حامی تخصصی افراد درگیر با معضل اعتیاد و کارتن‌خوابی هستند. آن‌ها علاوه بر کمک و درمان به بازگرداندن موثر این افراد به‌جامعه با تاثیر نگرش و یادآوری مسوولیت‌های فردی نسبت به آسیب‌دیدگان اجتماعی و مسئله‌ی بی‌خانمانی پایگاهی برای حضور آگاهانه‌ی افراد جامعه ایجاد کرده‌اند.
  ۲. رقیه رحمانی
  زن غیوری از ایران‌زمین که در جدال مرگ‌بار با آتش، ۶ روز به دل ارتفاعات نارک زد تا از طبیعت بکر استان کهگیلویه و بویراحمد دربرابر زبانه‌های آتش محافظت کند. او از سال ۹۶ به‌طور جدی با انجمن سبزگامان گچساران همکاری جدی داشته است و در این راستا فعالیت‌هایی بر أساس برنامه‌ریزی‌های مشخص انجام داده است. به‌طور مثال کاشت نهال در ذخیره‌گاهی به وسعت چهارده هکتار در امام زاده جعفر شهرستان گچساران یکی از اقدامات گسترده او و همراهانش است. او سال‌هاست در مهار آتش‌سوزی‌ها در ارتفاعات شرکت می‌کند.
  ۳. سروش صلواتیان
  پسر طبیعت‌گردی که نزدیک به پنج سال است در حوالی تالاب جازموریان زندگی می‌کند و برای کودکان این منطقه شناسنامه می‌گیرد و مدرسه‌سازی انجام می‌دهد. او هم‌چنین فعالیت‌های خیرخواهانه‌ی زیادی در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان انجام می‌دهد. برای مناطق کم‌برخوردار دستشویی می‌سازد و به ارتقای بهداشت در این مناطق کمک کند.
  ۴. عباس عربی
  سردار خون و صلح است. کسی که تابه حال باعث رضایت‌گیری از صد‌ها خانواده شده است. او تابه‌حال ۲۵۷ نفر را از چوبه دار نجات داده و هم‌چنین بیش از ۵ هزار درگیری و نزاع قومی و قبیله‌ای را حل‌وفصل کرده. او هرسال برای عروس و داماد‌های بی‌بضاعت در ایام محرم و رمضان جهیزیه تهیه می‌کند و به حدود ۳۰۰ خانوار بی‌بضاعت و یتیم مواد غذایی کمک می‌کند. سازمان صلح جهانی به‌او دکترای افتخاری اهدا کرده است.
  ۵. حسنه عفراوی
  زن عرب خوزستانی که یک تنه در برابر مشکلات معیشتی در استان خوزستان قد علم کرده است و تابه‌الان برای بیش از ۸۰۰ نفر در منطقه‌ی هور اشتغال‌زایی انجام داده. او پس از آن‌که در ۱۴ سالگی به‌شکل سنتی ازدواج کرد و صاحب یک فرزند بود، طلاق گرفت. او تا ۲۱ سالگی کاملا بی‌سواد بود، اما ازطریق نهضت سوادآموزی متوجه استعداد خودش شد و درحال حاضر استاد دانشگاه است. او هم‌چنین پنج جلد کتاب چاپ کرده است و تمرکز اصلی او روی تنش هورالعظیم است.
  ۶. امید قبادی
  پزشک متخصصی که سال‌هاست تمرکزش را برروی ترویج فرهنگ اهدای عضو در کشور گذاشته است و آمار اهدای عضو در کشور را چندبرابر کرده است. او مسئول آموزش تیم رضایت‌گیری برای اهدای عضو است. تاکنون بیش از هزار و پانصد رضایت‌گیری از خانواده‌ها برای اهدای عضو را در کارنامه‌اش دارد. او فعالیت‌اش برای رضایت‌گیری از خانواده‌ها را از سال ۱۳۸۳ اغاز کرده است. سال ۱۳۸۴ آمار رضایت اهدای عضو در ایران پنج درصد بود، ولی امروزه با تلاش او و سفیران اهدای عضو این آمار به هفتاد درصد رسیده است
  ۷. ثریا مطهرنیا
  معلم نمونه‌ی کردستانی که تمام توانش را وقف دانش‌آموزان بیمار و بی‌بضاعت منطقه کرده است و شهرت کارش جهانی شده و حالا نامزد دریافت بهترین معلم دنیاست. نزدیک به سی سال پیش همزمان با ورودش به مدارسی در روستا‌های دورافتاده‌ی بیجار، با کودکانی روبرو شد که به خاطر فقر با رنجی ناگفتنی دست‌وپنجه نرم می‌کردند. او به آموزش اکتفا نکرد و همچون مادری دلسوز، عشق بی‌کران خود را نثار این دانش‌آموزان کرد، دانش‌آموزانی که امروز شمارشان از هزار نفر گذر کرده است.
  ۸. حسین موسوی
  روحانی مسجد شهر واوان که سال‌هاست در این منطقه به فعالیت‌های عام‌المنفعه می‌پردازد و برای جوانان کارآفرینی می‌کند. سید حسین موسوی در زمینه‌های مختلف به‌خصوص اشتغال‌زایی برای جوانان به مردم خدمت‌رسانی کرده است. او همچنین در دوران کرونا با کمک ورزشکاران ملی‌پوش ۶۰ هزار وعده غذای گرم در ماه رمضان برای محرومان فراهم کرده است. در زمینه فرهنگی در تدوین کتاب و پویش کتاب خوانی فعالیت کرده است. از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به کاشت چندهزار نهالی زیتون، جمع‌آوری پسماند‌های قابل بازیافت، کمک‌رسانی در زلزله کرمانشاه، تاسیس فروشگاه خانه مهر و تولیدات ملی، تاسیس واحد دامداری و پرورش مرغ و بوقلمون در جهت اشتغال‌زایی و تاسیس باشگاه ورزشی می‌توان اشاره کرد.
  ۹. نقی میرزایی
  نیکوکار قزوینی که سال‌هاست تمام توان خود را به‌کار بسته تا خیریه‌ای به‌نام بنیان ازدواج را تاسیس کند. او تاکنون برای یازده هزارتا دختر جهیزیه کامل تهیه کرده که از این بین به سه هزار نفر وام برای کمک هزینه ازدواج داده است.
  ۱۰. شرمین نادری
  نویسنده و تصویرگر حوزه‌ی کودک و نوجوان که در مناطق محروم سیستان و بلوچستان به تجهیز کتابخانه و ترویج فرهنگ کتابخوانی می‌پردازد. درجهت ادای مسئولیت اجتماعی به تجهیز و ساخت کتابخانه‌ها و مدارس در سیستان و بلوچستان کمک می‌کند و برای استارتاپ روستاتیش و جهت کمک به توسعه روستایی و همراهی با فروش محصولات روستایی قصه‌های روستایی می‌نویسد و می‌خواند. در ضمن مجموعه‌ای شش‌جلدی از کتاب‌های تاریخی برای کودک و نوجوان در نشر هوپا و کتاب مرگامرگی را در نشر بان در انتظار چاپ دارد.
 2. انتهای پیام/
 3. علی کرمی
https://old.dana.ir/1815670
ارسال نظر
نظرات