شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 15:04 منتشر شده در مورخ: 1400/06/05 شناسه خبر: 1763092
سازمان ملل:

حملات کابل نشانه اوضاع بی‌ثبات افغانستان است

حملات کابل نشانه اوضاع بی‌ثبات افغانستان است
مقام‌های سازمان ملل از جمله دبیرکل این سازمان با محکوم کردن دو انفجار روز گذشته «کابل»، هشدار دادند که این حملات تأکیدی بر اوضاع بی‌ثبات افغانستان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل شب گذشته (پنجشنبه) با محکوم کردن دو انفجار در اطراف فرودگاه کابل در افغانستان، به زخمی‌های این حادثه و خانواده قربانیان اعلام حمایت کرد.

 
بنا بر گزارش وبگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملل، «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل در جمع خبرنگاران در خصوص حوادث روز گذشته در کابل از جانب دبیرکل سازمان ملل گفت: «وی (گوترش) این حمله تروریستی که به کشته و زخمی شدن شماری از غیرنظامیان منجر شد، محکوم می‌کند.....وی اعلام همبستگی می‌کند و آرزوی بهبودی سریع زخمی‌ها را دارد».
 
وی در ادامه تأکید کرد که آن دسته از افرادی که در حال حاضر بر افغانستان کنترل دارند، مسئول حفاظت از غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی هستند.
 
دوجاریک در این خصوص گفت: «این حادثه تأکیدی بر بی‌ثباتی اوضاع میدانی افغانستان بود اما در عین حال عزم ما را در تداوم ارائه خدمات فوری به مردم سراسر افغانستان تقویت کرد».
 
ساعاتی پس از اظهارات سخنگوی سازمان ملل، دبیرکل سازمان ملل شخصاً با محکوم کردن حملات «تروریستی» کابل از «دیبورا لیونز» نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان خواست که مستقیماً نهایت تسلیت وی را به مردم افغان منتقل کند.
 
از طرف دیگر، «فیلیپو گرندی» کمیسیونر عالی سازمان ملل نیز روز گذشته در واکنش به تحولات روز گذشته کابل گفت: «انفجار هولناک امروز در کابل به علاوه دیگر چیزها باید ما را مصمم‌تر کند تا مردم افغانستان را تنها نگذاریم».
 
وی ادامه داد که هم‌اکنون زمان آن رسیده است تا اقدامات بیشتری برای افغان‌های در خطر و نیازمند و آن دسته از افغان‌هایی که در کشورهای همسایه آواره یا پناهنده هستند، انجام گیرد.
 
از طرف دیگر، « ولکان بوزکر» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد که خشونت، تروریسم، وضعیت امنیتی ناپایدار و تلفات رو به رشد غیرنظامیان، «پتانسیل قوی» برای منحرف کردن تلاش‌ها برای آشتی و صلح بین طرف‌های افغان را که تنها مسیر به سوی صلح و ثبات پایدار است، در اختیار دارد.
 
وی در پایان تصریح کرد: «محافظت از غیرنظامیان و حقوق و آزادی مردم افغانستان به ویژه زنان و کودکان باید در اولویت قرار بگیرد و این شرط لازم برای صلح پایدار و توسعه فراگیر است».
 
گزارش‌ها حاکی از آن است که مهاجمان ناشناس عصر گذشته (پنجشنبه) در کنار «ورودی اَبی» که طی روزهای اخیر نیروهای آمریکایی و انگلیسی در آن مستقر بودند و در «ورودی بارون» در نزدیکی هتلی به همین نام در نزدیک فرودگاه کابل دست به عملیات مسلحانه زدند که یکی از این انفجارها انتحاری بوده است.
 
گروه تروریستی داعش مسئولیت عملیات روز گذشته را به عهده گرفت. طالبان این حمله را «تروریستی» خوانده است. پالتیکو به نقل از یک منبع آمریکایی گزارش داده عوامل انتحاری داعش، باعث این انفجارها شده‌اند.
 
در پی رخدادهای روز گذشته، نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا تلاش‌ها برای خروج هرچه سریع‌تر از افغانستان تا مهلت 31 آگوست (9 شهریور) را تشدید بخشیده‌اند و همین امر نگرانی‌ها برای جا ماندن شهروندان خارجی و برخی افغان‌های واجد شرایط برای خروج از افغانستان را در میان مقام‌های کشورهای خارجی افزایش داده است و به همین منظور برخی از مقام‌های کشورهای عضو ناتو بر این باورند که باید راهی را برای تمدید عملیات خروج امن از افغانستان پیدا کنند.
 
انتهای پیام/
منبع: فارس

 

https://old.dana.ir/1763092
ارسال نظر
نظرات