شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 15:54 منتشر شده در مورخ: 1400/02/27 شناسه خبر: 1734747
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با دانا:

بازار اجاره مسکن با عرضه خانه‌های خالی به تعادل می‌رسد/ سخت‌گیری‌های بی‌مورد بانک مانع دست‌یابی مردم به وام می‌شود

بازار اجاره مسکن با عرضه خانه‌های خالی به تعادل می‌رسد/ سخت‌گیری‌های بی‌مورد بانک مانع دست‌یابی مردم به وام می‌شود
عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم با بیان اینکه روند قیمت‌ها به خصوص در بازار اجاره افزایشی است، گفت: بانک‌ها در راستای منافع خود، تسهیلات مسکن را با سختگیری‌های زیاد پرداخت می‌کنند که مانع دست‌یابی مردم به این منابع شده است.

رحمت الله فیروزی، عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ درباره افزایش اجاره بها در کشور اظهار کرد: اگر آمار منتشر شده، دلالت بر افزایش نرخ اجاره مسکن بیش از ۲۵درصد را نشان دهد؛ می‌توان به این نتیجه رسید که سیاست‌های اعمال شده مثل اعطای تسهیلات ودیعه مسکن و مالیات بر خانه‌های خالی موثر واقع نشده است و باید قوانینی و تصمیماتی تصویب شود تا فشار بر اقشار ضعیف کمتر شود.

وی اشاره کرد: برای جلوگیری از افزایش اجاره مسکن، قوانین باید به گونه‌ای تدوین شود که دفاتر و بنگاه‌ها امکان ثبت قرارداد با قیمت نامتعارف را نداشته باشند و مراجع قضایی به گونه‌ای عمل کنند تا برای اقشار ضعیف مشکل جدیدی ایجاد نشود و یا با افزایش تسهیلات سهل الوصول، امکان پرداخت برای مستجران فراهم شود.

این نماینده مردم در مجلس گفت: بررسی‌های کمیسیون عمران نشان می‌دهد بعد از قانونی مجلس یازدهم در حوزه خانه‌های خالی و افزایش تسهیلات ساخت انجام داد؛ با آغاز اجرایی شدن هنوز اثر چندانی در بازار مسکن بخصوص اجاره نداشته است و روند قیمت‌ها به خصوص در بازار اجاره افزایشی بوده و نیاز است پیگیری مجلس ادامه دار باشد.

فیروزی با اشاره به پرداخت تسهیلات در بخش مسکن و اجاره، بیان کرد: درصد ناچیزی از پیش‌بینی، انجام شده و وثایق سنگین بانک‌ها، دریافت این وام‌ها را سخت کرده و می‌کند. بانک‌ها متاسفانه منافع خود را در اعطای تسهیلات در نظر می‌گیرند که می‌طلبد با قوانین جدید و نظارت دولت به این مشکلات بیشتر توجه شود تا هر چه زودتر این روند سرعت گیرد.

وی ادامه داد: مجلس و کمیسیون عمران به دنبال تشکیل جلسات جدید با حضور مسئولان دولتی و تصویب قوانین لازم در این زمینه است؛ اجرای مالیات بر خانه‌های خالی به تازگی آغاز شده و هنوز اثر خود را در بازار اجاره‌بها نشان نداده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه امید داریم با عرضه خانه‌های خالی در ماه‌های آینده بازار اجاره به تعادل نسبی برسد، در مورد صدور احکام تخلیه برای مستجران، گفت: قوانین در این بخش باید اصلاح گردد تا فشار بر اقشار کم درآمد کاهش یابد و مشکل جدیدی به مشکلاتشان اضافه نشود.

انتهای پیام/ط

 

https://old.dana.ir/1734747
ارسال نظر
نظرات