شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 15:29 منتشر شده در مورخ: 1399/11/06 شناسه خبر: 1701430
قالیباف:

رابطه ایران و چین مستقل از شرایط بین‌المللی است/ اراده رهبران دو کشور توسعه مناسبات دوجانبه

رابطه ایران و چین مستقل از شرایط بین‌المللی است/ اراده رهبران دو کشور توسعه مناسبات دوجانبه
رئیس مجلس شورای اسلامی روابط ایران و چین را مستقل از روابط با سایر کشورها و شرایط بین‌المللی دانست گفت: این رابطه براساس همکاری و منافع مشترک در همه حوزه ها پیش خواهد رفت و اراده رهبران دو کشور بر توسعه و تحکیم هرچه بیشتر مناسبات دوجانبه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز ( دوشنبه ) با «الى جان شو»، رئیس کنگره ملی جمهوری خلق چین در خصوص راههای تقویت و تحکیم همکاری های فی‌مابین به ویژه مراودات پارلمانی و چشم انداز تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای طی نشست رسمی و وبیناری گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این گفت‌وگوی ویدئو کنفرانسی با تبریک فرارسیدن عید بهاره و سال نو چینی ، به پیشینه تاریخی و طولانی مراودات دو ملت اشاره کرد و گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی روابط دو کشور وارد دوران نوینی از همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی - پارلمانی گردید و دیدگاه‌های مشترک در قبال تحولات بین‌المللی و منطقه ای موجب تحکیم و تقویت هرچه بیشتر روابط فی‌مابین شد. 

قالیباف با بیان اینکه باور داریم که آینده از آن آسیا و کشورهای مستقل است افزود: ما نگاه به حوزه مهم تمدنی، تاریخی، فرهنگی و اقتصادی قاره آسیا را فرصتی مهم برای مردم این قاره پهناور می‌دانیم.

وی روابط دوستانه تهران - پکن را مستقل از روابط با سایر کشورها و شرایط بین المللی دانست و ادامه داد: این رابطه براساس همکاری و منافع مشترک در همه حوزه ها پیش خواهد رفت و اراده رهبران دو کشور بر توسعه و تحکیم هرچه بیشتر مناسبات دوجانبه است. 

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک موفقیت چین در مبارزه با بیماری کرونا و به ویژه تهیه واکسن آن از کمک های پکن به جمهوری اسلامی ایران در جهت مقابله با این بیماری قدردانی کرد و به دستاوردهای مهم جمهوری اسلامی ایران در تولید واکسن اشاره و تلاش های مشترک کادر درمانی - بهداشتی و علمی ایران و چین را ستود و بر استمرار همکاری دو کشور در مبارزه با ویروس کرونا و تولید واکسن تاکید کرد.

قالیباف در ادامه، همکاری های پارلمانی فیمابین را بخش مهمی از روابط دو کشور خواند و افزود: مجالس ایران و چین در عرصه های مختلف منطقه ای و دوجانبه همکاری های سازنده و مؤثری دارند و در آینده نیز سطح همکاری پارلمانی متناسب با روابط دو کشور توسعه و گسترش خواهد یافت . وی ضمن تأکید بر حمایت مجلس شورای اسلامی از راهکارهای تسهیل کننده و شتاب دهنده مناسبات دو کشور در عرصه های مختلف تصریح کرد : ایران علاقمند به ارتقاء سطح همکاری ها در همه بخش های مورد علاقه طرفین میباشد. 

قالیباف همچنین از موضع قاطع چین در رد تحریم ها علیه ملت ایران قدردانی کرد و افزود: روابط ایران و چین به صورت مستقل حائز اهمیت راهبردی بوده و متأثر از تحول در سایر کشورها نبوده و نیست.

وی بر اهمیت احترام همه طرفها به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی چین تأکید نمود. 

در این نشست جان لی شو رئیس کنگره ملی خلق چین با اشاره به پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور گفت: گفتگو و رایزنی میان روسای مجالس ایران و چین در آغاز سال میلادی جدید نشاندهنده تعمیق روابط سازنده دو کشور میباشد . 

وی افزود : همانگونه که رهبری چین تاکید دارند، روابط دوستانه جمهوری خلق چین و جمهوری اسلامی ایران نشأت گرفته از پیشینه تاریخی همکاری های دو کشور در زمان های سخت و حمایت های بی‌دریغ در مسائل مهم فیمابین است. 

رئیس کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین ضمن اشاره به اهمیت مراودات و تبادلات پارلمانی در توسعه مناسبات دوستانه در کشور بر آمادگی مجلس چین بر تقویت و تحکیم همکاری های پارلمانی فیمابین تاکید کرد.

وی افزود: دولت و پارلمان چین سیاست آمریکا و اعمال تحریم علیه کشورها را محکوم و بر پایبندی و حمایت کشور متبوعش از توافقات بین المللی تاکید نمود. 

رئیس دائمی کنگره خلق چین در پایان این نشست برای تبادل تجارب در امر مبارزه با ویروس کرونا میان مراکز بهداشتی در کشور تاکید کرد و گفت : جمهوری خلق چین از هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی جهت مبارزه با کرونا و تهیه واکسن کرونا استقبال می نماید . رؤسای مجالس ایران و چین در این گفتگو بر تداوم و استمرار رایزنی و گفتگوهای پارلمانی فیمابین در سطوح مختلف ، بهره گیری از ظرفیت های حقوقی و قانونی مجالس دو کشور برای پیشبرد روابط فیمابین دو کشور ، همکاری برای مقابله با افراط گرایی و تروریسم و تبادل تجربه و اطلاعات در زمینه فعالیت های پارلمانی توافق کردند. 

همچنین طرفین توافق نمودند با استفاده از ظرفیتهای پارلمانی دو کشور از مصوبات و توافق دولت های چین و ایران حمایت نمایند و دیدار بعدی را در پایتخت های دو کشور انجام دهند. 

در این نشست مجازی روسای کمیسیون های امنیت ملی و سیاست خارجی ، انرژی ، اقتصادی ، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین و معاونین وزارتخانه های اقتصاد و دارایی ( رئیس کمیسیون مشترک دولتی و معاون امور مجلس و مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه و جمعی دیگر از مقامات پارلمانی مجلس شورای اسلامی و مقامات عالیرتبه همتا از پارلمان ، وزارت امور خارجه و وزارت بازرگانی چین حضور داشتند.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1701430
ارسال نظر
نظرات