شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 16:07 منتشر شده در مورخ: 1399/09/09 شناسه خبر: 1672214

شورای جهانی صنایع دستی و اعطای دو رتبه به هنر ایران

شورای جهانی صنایع دستی و اعطای دو رتبه به هنر ایران
هنرمندان ایرانی اهل کرمان و بوشهر در مسابقه صنایع دستی برگزار شده از سوی شورای جهانی صنایع دستی به رتبه نخست دست یافتند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شورای جهانی صنایع دستی، سازمانی غیرانتفاعی است که با هدف ارتقای جایگاه صنایع دستی، تقویت ارتباط میان هنرمندان صنایع دستی سراسر جهان، تشویق، یاری رسانی و ارائه مشاوره به آنان در حوزه شیوه‌های درآمدزایی، کاربردی و به روز کردن صنایع دستی در عین حفظ میراث گذشتگان و استفاده از فناوری‌های مدرن در راستای دستیابی به بازارهای جدید تأسیس شده است و با راه‌اندازی این شورای جهانی، صنایع دستی و سنتی به صورت بخشی از حیات فرهنگی و اقتصادی ملت‌ها، مورد توجه قرار گرفت.

این شورا در ابتدا با شمار محدودی از اعضا کار خود را آغاز کرد، اما هم‌اکنون، ۹۰ کشور جهان را تحت پوشش دارد و دبیرخانه آن در شهر آمستردام کشور هلند قرار دارد. کشور ایران نیز از سال ۱۳۴۷ شمسی از طریق سازمان صنایع دستی کشور به عضویت این شورا درآمد و در مجمع آسیا و اقیانوسیه آن، مشغول به فعالیت شد.

با ذکر این مقدمه، اعتبار جایزه هنرمند ایرانی در مسابقه اخیر برگزار شده از سوی این شورا بیش از بیش قابل درک خواهد بود؛ جاییکه معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از درخشش بانوان هنرمند صنایع‌دستی ایران در منطقه غرب آسیای شورای جهانی صنایع‌دستی خبر داده و بر این اساس، پروین اباذری، هنرمند ۳۶ ساله شهرستان سیرجان از روستای دارستان استان کرمان در رشته گلیم شیریکی‌پیچ موفق به کسب رتبه برتر شده است.

شورای جهانی صنایع‌دستی در ماه گذشته نمایشگاه مجازی و مسابقه صنایع‌دستی برتر تولیدشده در دوره کرونا را برگزار کرد که طبق آن مقرر بود از هر شش منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی یک نفر به‌عنوان برترین هنرمند برگزیده شود.

به گفته پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با توجه به رایزنی‌ها و مذاکرات بخش بین‌الملل معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور، این سهمیه برای ایران به دو نفر افزایش یافت و فاطمه شاکری، هنرمند ۲۳ ساله روستای بحیری استان بوشهر در رشته عبابافی نیز موفق به دریافت این عنوان شد.

قرار است جایزه ویژه این نمایشگاه و مسابقه به زودی توسط کشور ازبکستان (کشور تأمین‌کننده جوایز) در اختیار سفارت جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1672214
ارسال نظر
نظرات