شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 13:17 منتشر شده در مورخ: 1399/09/04 شناسه خبر: 1670452
یک مخترع جوان بسیجی مطرح کرد؛

اندیشه بسیجی تفکری سازنده و جهادی/مقابله با کرونا انگیزه ای برای ساخت دستگاه ضدعفونی شد

اندیشه بسیجی تفکری سازنده و جهادی/مقابله با کرونا انگیزه ای برای ساخت دستگاه ضدعفونی شد
بهمن جهانتیغ جوان، یکی از جوانان بسیجی زاهدانی است که شیوع ویروس کرونا جرقه ای در ذهنش ایجاد کرد تا اقدام به ساخت دستگاه ضدعفونی کننده "هیوا" با استفاده از گاز ازوزون خانگی کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، بهمن جهانتیغ، یکی از مخترعان جوان زاهدانی در گفت وگو با خبرنگارعصرهامون بیان کرد: ساخت دستگاه ضدعفونی کننده از دی ماه سال گذشته به ذهنم خطور کرد، هنگامی که بحران کمبود ضدعفونی کننده های الکلی و سایر ضد عفونی کننده ها در کشور گسترش یافت و مشکلاتی برای شهروندان در راستای مقابله با ویروس کرونا ایجاد کرد.

وی گفت: این طرح ابتکاری و تلفیقی با دو سیستم تعریف شده که می تواند اجسام مختلف را با جنس های متفاوت بدون محدودیت و با دقت بسیار بالا ضد عفونی کند، دقت ضدعفونی در یکی از این سیستم ها با ضریب ۹۹/۹۹ درصد است که تاکنون در سطح ملی و بین المللی از این شیوه برای ضدعفونی اجسام استفاده نشده است.

این مخترع بسیجی تاکید کرد: هنگامی که دستگاه جدید با شیوه ای نو ابداع می شود که تاکنون نمونه آن وجود نداشته مشکلات بسیار زیادی مانند تهیه قطعات و تلفیق آنها وجود دارد، از آنجایی که قطعات موردنیاز این دستگاه در استان یافت نمی شد از بردهای الکترونیکی، قسمت های مکانیکی، پمپ های خلا،لامپ های یو وی سی آنها را به سختی جمع آوری کردم، اگر چه بالا بودن قیمت قطعات معضلی جدی در کنار کمبود آنها به شمار می رود.

وی ادامه داد: بعد از ایده پردازی دستگاه در دی ماه گذشته و پس از کار تحقیقی و پژوهشی آن اقدام به ساخت قسمت بسیار مهم از این ایده آغاز و تا اردیبهشت ماه ۹۹ ادامه داشت، پس از تایید ایده های پژوهشی و رسیدن به نتایج مطلوب نظری، کار طراحی نقشه های عملی و اجرایی به صورت استاندارد شروع شد که تا پایان مرداد ماه طول کشید.

از ضدعفونی دست تا کاغذ با "هیوا"

جهانتیغ اذعان کرد: با تکمیل ایده ها و نقشه ها، شروع به ساخت دستگاه کردم که یک ماه ساخت آن و رفع اشکال به طول انجامید، در شهریور تست های اولیه آن در آزمایشگاه های غیر رسمی و در کارخانجات و کارگاه های صنعتی که در دسترس بود انجام شد.

وی افزود: دستگاه های ضدعفونی کننده که در حال حاضر از سایر کشورهای مختلف وارد می شوند با وجود قیمت های بالا و مشکلات فراوان برای واردات این کالاها، محدودیت های مختلفی نیز دارند بسیاری از این دستگاه ها با سیستم حرارتی ضدعفونی اجسام را انجام می دهند، از آنجایی که سیستم حرارتی هر جسمی را نمی تواند ضدعفونی کند مشکلات مختلفی را به وجود می آورند  به طور نمونه اجسام پلاستیکی حساس را با این دستگاه نمی توان ضدعفونی کرد اما این مشکلات در دستگاه ضدعفونی کننده ای که با نام «هیوا » ساختم، برطرف شده است.

وی در تشریح چگونگی عملکرد این دستگاه، گفت: این دستگاه از تلفیق ضدعفونی کننده های تابشی و گازی استفاده می کند و به صورت مستقل گاز مورد نظر خودش را از طریق واکنش با هوا تولیدو از گاز تولید شده برای ضدعفونی کردن جسم مورد نظر استفاده می کند، این دستگاه فاقد حرارت است و ضدعفونی کنندگی آن تا عمق نفوذ گاز ادامه دارد و در نهایت با سیستم فیلتراسیونی که برای ان طراحی شده است تمام گاز تولید شده برای پیشگیری از مخاطرات محیط زیستی خنثی می شود.

این جوان بسیجی ادامه داد: این دستگاه دارای لامپ های یو وی سی است که می تواند نور ماورای بنفش را تولید و اجسام را با اشکال هندسی ساده بدون هیچ مخاطره ای ضدعفونی کند، همچنین این دستگاه سخنگو بوده و در قسمت های مختلف کاربر را راهنمایی می کند.

وی خاطر نشان کرد: تمام ساختار این دستگاه اتوماتیک بوده و دارای ۱۶۰ قطعه مختلف الکترونیکی، الکتریکی و مکانیکی است.

جهانتیغ ضدعفونی اصولی اجسام را یکی از دغدغه های جامعه در شرایط کرونایی عنوان و تصریح کرد: در شرایط کرونایی بزرگترین دغدغه‌های خانواده ها و مراکز حساس و آلوده به کرونا این است بتواند دستها و وسایل خود را بادقت ضدعونی کنند و اطمینان داشته باشند بعد از ضدعفونی مشکلی وجود ندارد، یکی دیگر از دغدغه های بهداشتی که می توان از طریق این دستگاه اقدام به برطرف کردن آن کرد اینکه در سیستم اداری جابجایی اسناد اداری بسیار زیاد بوده و هرکاغذ می تواند آلوده باشد که این دستگاه با دقت بسیار می تواند این اسناد را ضدعفونی کند.

تفکر بسیجی تفکری سازنده و جهادی است

وی عنوان کرد: هزینه کرد برای تهیه دستگاه ضدعفونی یکی از دغدغه های خانواده ها به شمار می رود، «هیوا »با یک دهم قیمت دستگاه های مشابه تولید و ساخته شده که ادامه روند صنعتی آن می تواند قیمت را پایین بیاورد، در حال حاصر حمایت خاصی از ارگان ها و نهادها برای تولید انبوه این دستگاه صورت نگرفته اما  امیدوارم پارک علم و فن اوری و ساختمان ملی نخبگان و سایر نهادها به تولید انبوه این دستگاه کمک ‌کنند.

این مخترع بسیجی در ادامه تفکر بسیجی را سازنده و جهادی دانست و ادامه داد: بسیج یک فرهنگ ناب و خالص برای رفع دغدغه های اصلی مردم و جامعه دارد،  مشکلات و دردهای مردم و از دست رفتن روزانه هموطنان به خاطر ویروس کرونا بزرگترین دردی است که یک بسیحی می توان داشته باشد؛ اگر تفکر بسیجی در فرد و جامعه نهادینه شود می تواند آینده فرد و افراد جامعه را تغییر دهد؛ و در صورتی که این تفکر در مسولان نیز نهادینه شود می توانند کشور را به اوج پیشرفت برساند.

گفتنی است این مخترع جوان بسیجی تاکنون به عنوان دبیر انجمن کد نویسی پژوهش سرای پویندگان از آموزش و پرورش ناحیه یک شهرستان زاهدان و معلم شاخص کشوری و نماینده معلمان سیستان و بلوچستان بوده، همچنین عضو کمیته های متعدد پژوهشی اداره کل آموزش و پرورش مدرس و رابط استانی جشنواره تولید محتوای الکترونیک و جشنواره بین المللی فیلم رشد و بسیجی است که موفق شده طرح ساخت دستگاه ضدعفونی کننده را ارائه دهد.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1670452
ارسال نظر
نظرات