شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 14:15 منتشر شده در مورخ: 1399/09/03 شناسه خبر: 1670119
دامداران یزدی در دام مشکلات؛

گرانی نهاده‌های دامی کارد را به استخوان دامداران یزدی رساند

گرانی نهاده‌های دامی کارد را به استخوان دامداران یزدی رساند
تامین نهاده‌ها‌ی دامی در بازار آزاد دامداران را با مشکلات زیادی مواجه کرده و قیمت تمام شده شیر تولیدی را برای آنان افزایش داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، تامین نهاده‌ها‌ی دامی در بازار آزاد و عدم اختصاص نهاده‌های دولتی به دامداران، آنها را با مشکلات زیادی مواجه کرده است و همچنین قیمت تمام شده شیر تولیدی را برای آنان افزایش داده که سبب گلایه شدید دامداران از کمبود نهاده و جولان واسطه‌ها در بازار تامین نهاده‌ها شده است.

سید مصطفی حیدری رئیس شرکت تعاونی دامداران مهریز در گفتگو با خبرنگار  یزدرسا، با بیان اینکه متاسفانه نهاده‌های دامی دولتی در اختیار دامداران قرار نمی‌گیرد، گفت: در حالی که شیر و گوشت از دامداران با قیمت پایین خریداری می‌شود اما دامداران باید نهاده‌های دامی را با قیمت گزاف از بازار آزاد تهیه کنند.

 

وی با بیان اینکه قیمت شیر با قیمت نهاده‌های دامی همخوانی ندارد، ادامه داد: دامداران مجبورند شیر تولیدی دام خود را به دلیل اینکه نمی‌توانند نگه دارند و فاسد می‌شود با قیمت پایین به کارخانجات بفروشند اما در مقابل باید در قبال فروش شیر خود با قیمت 4 هزار تومان، خوراک دام را حداقل با قیمت هر کیلو بیش از 5 هزار تومن خریداری کنند که جز ضرر برای آنها چیزی ندارد.

حیدری با بیان اینکه دولت با توجه به گران بودن نهاده‌ها باید قیت شیر را بیش از 7 هزار تومان از دامدار خریداری کند، گفت: شرکت تعاونی دامداران به سختی می‌تواند 10 تا حداکثر 30 درصد نهاده‌های دامی دولتی را تهیه کند و در اختیار دامدار قرار دهد و دامدار مابقی نهاده‌های مورد نیاز خود را باید از بازار آزاد و با قیمت‌های سرسام‌آور جو و ذرت به قیمت هر کیلو بیش از 5 هزار، سویا کیلویی 17هزار و کنجاله به قیمت 14 هزار تومان تهیه کند.

وی با تاکید بر نظارت مسئولان بر تامین و توزیع نهاده‌های دامی تصریح کرد: به دلیل افزایش قیمت خوراک دام و عدم تامین آن به صورت دولتی، دامداران که کار خود را با چند دام شروع و پس از زحمات و مشکلات بسیار به یک دامداری بزرگ تبدیل شدند در حال نابود شدن هستند و حتی برخی دامداران یزدی با فروش زمین و ملکی که دارند برای تامین نهاده‌های دامی اقدام می‌کنند و چنانچه این روند ادامه پیدا کند مجبورند دام‌های خود را کشتار ‌کنند.

یکی از دامداران یزدی نیز در همین خصوص در گفتگو با یزد رسا گفت: میزان بسیار کمی نهاده‌های دامی با قیمت دولتی در اختیاردامدار قرار می‌گیرد و در واقع دامداران باید خوراک دام مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند اما در مقابل شیر و گوشت تولیدی بر مبنای قیمت دولتی نهاده‌های دامی از دامدار خریداری می‌شود.

وی با بیان اینکه قیمت خوراک دام نیز هر روز با افزایش قیمت مواجه است، ادامه داد: همانگونه که افزایش قیمت نهاده‌های دامی موجب افزایش قیمت مرغ شد قیمت تمام شده شیر نیز افزایش بالایی داشته است اما از آنجا که دامدار نمی‌تواند شیر را انبار کند مجبور است آن را با قیمت 4 هزار تومان و با ضرر زیاد عرضه کند.

این دامدار یزدی عنوان کرد: با توجه به نبود نهاده‌های دامی دولتی، از مسئولان درخواست داریم که کلا یارانه نهاده‌های دامی را حذف کنند و به قیمت آزاد در اختیا دامدار قرار دهند و در مقابل شیر را نیز به قیمت آزاد از دامدار خریداری کنند و چنانچه یارانه‌ای می‌خواهند اختصاص بدهند این یارانه را به مصرف کننده بدهند تا دلال بازی در این زمینه حذف شود و دامداران اینگونه به بهانه تامین نهاده‌های دامی از سوی دولتی متضرر نشوند.

وی ادامه داد: همه مشکلات دامداران به دلیل قیمت گذاری نهاده‌های دامی براساس قیمت دولتی و بازار آزاد است و متاسفانه نظارت جدی بر عرضه نهاده‌های دامی نیست و هم اکنون نهاده‌های دامی با قیمت دولتی وجود ندارد اما این نهاده‌ها را می‌توان به میزان دلخواه از بازار آزاد تهیه کرد.

این دامدار یزد با بیان اینکه با این وضعیت ماهانه 30 میلیون متضرر می‌شوم، افزود: تقریبا 10 سال است که به کار دامداری مشغول هستم اما با ادامه این روند و نبود نهاده‌های دامی به قیمت دولتی، دیگر کارد به استخوانم رسیده و امکان ادامه فعالیت برای من وجود ندارد و مجبورم دام مولد و شیری خود را به کشتارگاه بسپرم.

انتهای پیام/

 

https://old.dana.ir/1670119
ارسال نظر
نظرات