شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 18:42 منتشر شده در مورخ: 1399/08/24 شناسه خبر: 1667095
همزمان با آغاز هفته کتاب انجام می شود؛

تغییرنام کتابخانه عمومی « شهربانو » به نام « دکتر طوبی کرمانی »

تغییرنام کتابخانه عمومی « شهربانو » به نام « دکتر طوبی کرمانی »
به مناسبت هفته کتاب؛ کتابخانه عمومی « شهربانو » به نام « دکتر طوبی کرمانی »؛ نخستین بانوی فیلسوف ایران و اولین رایزن فرهنگی و علمی زن جمهوری اسلامی ایران در منطقه هشت تغییر نام می دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه هشت؛ سعید رنجبریان؛ مدیر فرهنگی هنری منطقه هشت با اعلام این خبر گفت: این تغییر نام به پاس قدردانی از زحمات ارزنده و به منظور بهره مندی عموم جامعه با آثار و دیدگاه ایشان انجام خواهد شد.

وی افزود: این کتابخانه با مساحت 350 مترمربع، در سه طبقه با ارایه خدمات ویژه در بخش های متنوع و با تعداد 18000 عنوان کتاب ویژه استفاده برای بانوان می باشد. 
رییس فرهنگسرای گلستان تصریح کرد: اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری و تولید آثار هنری فاخر با محوریت این بانوی گران‌قدر انقلاب اسلامی در دستور کار این کتابخانه قرار خواهد گرفت.
رنجبریان گفت: این مراسم روز دوشنبه 26 آبان ماه، ساعت 9:30 با حضور شخصیت های فرهنگی و علمی کشور انجام خواهد شد.
در اول بهمن 1326 به عنوان ششمین فرزند خانواده در یک خانه قدیمی در اردبیل به دنیا آمد. تفأل به قرآن زدند و نامش شد «طوبی». هم اکنون آن خانه توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان آثار باستانی ثبت شده است. 
«طوبی کرمانی» در حالی نخستین بانوی فیلسوف ایران لقب گرفت که دارای مدرک فوق دکتری فلسفه و فارغ‌التحصیل فلسفه تطبیقی و کلام، دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان و مشاور دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در امور بانوان و عضو هیئت مدیره موسسه آموزش شهر بود و سال‌ها در کسوت استاد دانشگاه به تربیت شاگردان مؤثر و اندیشمند پرداخت.
خانم دکتر طوبی کرمانی، استاد برجسته دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، اولین رایزن فرهنگی زن جمهوری اسلامی و اولین بانوی رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در یونان، عضو هیئت علمی بعثه مقام معظم رهبری (دامت برکاته)، همچنین مؤلف ده‌ها مقاله، کتاب علمی و فرهنگی و نیز دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان بود که نمونه‌ای عالی از روش و منش بانوانِ مسلمان را در اندیشه و عمل خود نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی، مکتب حضرت امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (دامت برکاته) و ولایت‌پذیری، به تصویر می‌کشید.
نگارش بیش از 60 مقاله، تألیف و تصنیف 12 کتاب علمی و اجتماعی و شرکت در بیش از 80 کنگره ملی و بین‌المللی در داخل و خارج کشور از جمله آثار علمی و فرهنگی، کارنامه این چهره ماندگار و فعال در عرصه‌های علمی و فرهنگی کشور است.
دکتر طوبی کرمانی  بیشتر عمر خود را صرف تقریب بین مذاهب گذراند. ایشان در شهریور ماه  1399  و در سن 73 سالگی به دیار باقی شتافت.
 
کتابخانه دکتر طوبی کرمانی در خیابان جانبازان غربی، 14 متری لشگر، خیابان شهید حیدری، مقابل بوستان کوثر واقع شده است.
 
انتهای پیام/
 
https://old.dana.ir/1667095
ارسال نظر
نظرات