شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 10:00 منتشر شده در مورخ: 1399/08/08 شناسه خبر: 1661901
نامه دانشجویان کشورهای اسلامی به اساتید فرانسوی؛

«هتاکی» را آزاد بگذاریم باید با «امنیت روانی» خداحافظی کنیم

«هتاکی» را آزاد بگذاریم باید با «امنیت روانی» خداحافظی کنیم
جمعی از دانشجویان از کشورهای اسلامی با ارسال نامه‌ای از اساتید دانشکده‌های حقوق و الهیات دانشگاه‌های فرانسه خواستند به دور از حاشیه های سیاسی نقش هدایتگر خود را درباره واقعیت اسلام و پیامبر اکرم(ص) ایفا کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جمعی از دانشجویان از کشورهای ایران، مصر، لبنان، عراق، ترکیه، بحرین، یمن، پاکستان و ...  با ارسال نامه‌ای به اساتید دانشکده‌های حقوق و الهیات دانشگاه‌های فرانسه از آنها خواستند به دور از حاشیه های سیاسی در مقابل توهین به پیامبر واکنش نشان دهند و همانطور که در شأن اساتید محقق است نقش هدایتگر خود را درباره واقعیت اسلام و پیامبر اسلام در فرانسه و جوامع بین المللی ایفا کنند.

* اگر «هتاکی» را آزاد بگذاریم پس باید با «امنیت روانی» خداحافظی کنیم

زهرا میرزایی از دانشجویان امضاء کننده این نامه در گفت وگو با فارس گفت: بعد از اهانت های سازمان یافته شده در فرانسه به ساحت مقدس پیامبر(ص)  تصمیم گرفتیم با هماهنگی جوانان دانشجو و مسلمان از کشورهای دیگر مثل مصر، لبنان، عراق، ترکیه، بحرین، یمن، پاکستان و دیگر بلاد مسلمان متن ایمیلی خطاب به اساتید حقوق و الهیات فرانسه آماده کنیم.

وی تصریح کرد: متن ایمیل به زبان فرانسه آماده شده و در متن  ضمن نقل آیات مستقیم از قرآن در مورد کرامت، عدالت، احترام و حقوق انسان ها از اساتید فرانسوی در خواست شده است که بدور از حاشیه های سیاسی و همانطور که در شأن اساتید محقق است نقش هدایتگر خود را در فرانسه و جوامع بین المللی پررنگ تر ایفا کنند.

میرزایی تاکید کرد: همچنین از اساتید فرانسوی پرسیده شده که آیا چنین پیامبری با چنین کتابی می‌تواند کسی باشد که رسانه های شما از او ساخته اند که نشریه شارلی ابدو با زشت ترین توهین ها و تمسخرها آن را در ذهن و قلب مخاطب بی خبر خود قرار می دهد؟

وی ادامه داد: هم چنین در متن  اشاره شده که اگر «آزادی» کلیدواژه اساسی قرن ماست، پس باید  «احترام و ادب» را عنصر گمشده عصرمان نامگذاری کنیم. اگر «هتاکی» را آزاد بگذاریم پس باید با «امنیت روانی» خداحافظی کنیم. اگر قرار باشد دربهای توهین به باورهای  جمعی دو میلیارد مسلمان را باز کنیم پس باید قبول کنیم که راه گفت و گو با یک چهارم انسانها را برای همیشه بسته ایم.

میرزایی یادآور شد: ایمیل ها با همراهی جوانان مسلمان از شروع موج جدید اهانت به ساحت مقدس پیامبر(ص) ارسال شده و ارسال ایمیل به اساتید فرانسوی در طول هفته وحدت ادامه خواهد داشت.

* متن نامه دانشجویان به اساتید فرانسه

براساس این گزارش، متن نامه دانشجویان کشورهای اسلامی که با ایمیل به اساتید فرانسه ارسال شده به شرح زیر است:

استاد عزیز
سلام

امیدوارم حال شما خوب باشد.

مطلبی است مدتی ذهن مرا به خود مشغول ساخته و تصمیم گرفتم با اهالی فضل و اساتید حقوق دانشگاه‌های فرانسه، از جمله شما مطرح کنم. من از ابتدا کشور شما را با چنین عناوینی شناخته ام: انقلاب کبیر فرانسه، مهد دموکراسی، شعار ملی آزادی، برابری، برادری و ...، اما در طی سالیان اخیر متاسفانه در ذهن من کشور فرانسه با چنین کلید واژه هایی نیز همراه شده است: اسلام هراسی، تمسخر و توهین های مکرر به عقاید و باورهای دو میلیارد مسلمان در جهان و نشر اخباری که به هیچ عنوان منطبق با واقعیت نیست.

نمی دانم چگونه این تناقض ها را به هم ربط بدهم! وقتی رسانه های شما را دنبال می کنم می بینم که پیامبری که در رسانه های شما از او نام می برند و دینی که از آن ترس در دل مردم القا می کنند با پیامبر من و محتوای دین من کاملا متفاوت است. 

نمیدانم شما از  کاریکاتورهای موهن نشریاتی مثل شارلی ابدو در خصوص پیامبر عزیز ما مطلع هستید یا نه. نمی دانم چقدر با پیامبر اسلام و دستوراتش به ما برای بهترین انسان بودن آشنایی دارید. با این حال از شما اجازه می خواهم در این ایمیل بخش کوچکی از کتاب مقدس مان «قرآن» را که از سوی خداوند به واسطه ایشان به ما رسیده، برایتان به صورت مستقیم نقل کنم:

_ و به پدر و مادر، و خویشان و یتیمان و مستمندان احسان کنید، و با مردم [به زبان‌] خوش سخن بگویید (سوره 2 آیه 83)

_ اى کسانى که ایمان آورده‌اید، نباید قومى قوم دیگر را ریشخند کند، شاید آنها از اینها بهتر باشند، و از یکدیگر عیب مگیرید، و به همدیگر لقبهاى زشت مدهید؛ چه ناپسندیده است نام زشت پس از ایمان. و هر که توبه نکرد آنان خود ستمکارند. (سوره 49 آیه 11)

_ و به پدر و مادر [خود] احسان کنید. اگر یکى از آن دو یا هر دو، در کنار تو به سالخوردگى رسیدند به آنها [حتى‌] «اوف» مگو و به آنان پَرخاش مکن و با آنها سخنى شایسته بگوى. (سوره 17 آیه 23)

_  و حق خویشاوند را به او بده و مستمند و در راه‌مانده را [دستگیرى کن‌] و ولخرجى و اسراف مکن.  (سوره 17 آیه 26)

ـ و به مال یتیم -جز به نحوى [هر چه نیکوتر]- نزدیک مشوید، تا به حد رشد خود برسد. و چون [به داورى یا شهادت‌] سخن گویید دادگرى کنید، هر چند [در باره‌] خویشاوند [شما] باشد. و به پیمان خدا وفا کنید. اینهاست که [خدا] شما را به آن سفارش کرده است. (سوره 6 آیه 152)

ـ و چون پیمانه مى‌کنید، پیمانه را تمام دهید، و با ترازوى درست بسنجید که این بهتر و خوش فرجام‌تر است. ( سوره 17 آیه 35)

_ اى کسانى که ایمان آورده‌اید، پیوسته به عدالت قیام کنید و براى خدا گواهى دهید، هر چند به زیان خودتان یا [به زیان‌] پدر و مادر و خویشاوندان [شما] باشد. پس، از پى هوس نروید که [درنتیجه از حق‌] عدول کنید. و اگر به انحراف گرایید یا اعراض نمایید، قطعاً خدا به آنچه انجام مى‌دهید آگاه است. (سوره 4 آیه 135)

ـ ای اهل ایمان، (هر عهد که با خدا و خلق بستید) به عهد و پیمان خود وفا کنید. (سوره 5 آیه 1)

_ هر کس کسى را -جز به قصاص قتل، یا [به کیفر] فسادى در زمین- بکشد، چنان است که گویى همه مردم را کشته باشد. و هر کس کسى را زنده بدارد، چنان است که گویى تمام مردم را زنده داشته است. و قطعاً پیامبران ما دلایل آشکار براى آنان آوردند، [با این همه‌] پس از آن بسیارى از ایشان در زمین زیاده‌روى مى‌کنند. (سوره 5 آیه 32)

_ اگر حکم کردی میان آن‌ها به عدالت حکم کن، که خدا دوست می‌دارد آنان را که حکم به عدل کنند. (سوره 5 آیه 42)

 ـ با بی‌اعتنایی از مردم روی مگردان، و مغرورانه بر زمین راه مرو که خداوند هیچ متکبّر مغروری را دوست ندارد. ( سوره 31 آیه18)

چنین پیامبری با چنین کتابی می تواند کسی باشد که رسانه های شما از او ساخته اند؟ که نشریه شارلی ابدو با زشت ترین توهین ها و تمسخر ها آن را در ذهن و قلب مخاطب بی خبر خود قرار می دهد؟

اگر «آزادی» کلیدواژه اساسی قرن ماست، پس باید «احترام و ادب» را عنصر گمشده عصرمان نامگذاری کنیم. اگر «هتاکی» را آزاد بگذاریم پس باید با «امنیت روانی» خداحافظی کنیم. اگر قرار باشد دربهای توهین به باورهای  جمعی دو میلیارد مسلمان را باز کنیم پس باید قبول کنیم که راه گفت و گو با یک چهارم انسانها را برای همیشه بسته ایم.

 از شما به عنوان فردی محقق و اندیشمند و اهل علم و تفکر، که به دور از هیاهوهای سیاسی به دنبال حق و حقیقت هستید امید و انتظار داریم که در مقابل چنین آزادی های غیر انسانی ای واکنش نشان دهید و نقش مهم و هدایت گر انسانی خود را در جامعه ملی و بین المللی خود پررنگ تر کنید.

در این راستا هر کمکی اعم از ارائه محتوای حقیقی اسلام و اندیشه های ناب انسانی و متعالی آن و پاسخ به شبهات احتمالی را دریغ نخواهیم کرد.

صمیمانه از اینکه ایمیل من را خواندید سپاسگزارم و منتظر پاسخ شما هستم.

انتهای پیام/

 

https://old.dana.ir/1661901
ارسال نظر
نظرات