شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 09:09 منتشر شده در مورخ: 1399/08/08 شناسه خبر: 1661872
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان:

دانشگاه‌ها به آمار جمعیتی دانشجویان دلخوش نباشند/ میزان تاثیرگذاری در حل مشکلات مردم است

دانشگاه‌ها به آمار جمعیتی دانشجویان دلخوش نباشند/ میزان تاثیرگذاری در حل مشکلات مردم است
آیت الله مصطفی محامی گفت: باید میزان تاثیر دانشگاه در حل مشکلات مردم سنجیده شود و نباید به آمار و تعداد دانشجویان دلخوش بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، آیت الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان شامگاه دیشب در جمع اساتید و اعضای هیئت علمی و دانشگاهیان ایرانشهر، اظهار کرد: خداوند خود را علیم و پیامبرش را نیز عالم معرفی می‌کند چرا که چیزی را به انسان‌ها آموخته که خودشان به تنهایی نمی توانستند به دست آورند.

امام جمعه زاهدان افزود: در تعابیر اسلامی بر کسب علم تاکید شده و پیامبر اکرم(ص)، علم را با اخلاق، صبر و مقاومت عجین کرد و توانست با کمک اهل بیت(ع) تمدن اسلامی را پایه‌گذاری کند.

محامی با اشاره به تاکیدات اسلام بر علم نافع، عنوان داشت: در جامعه اسلامی باید برای آموزش دادن علم نافع و سودمند همراه با اخلاق، معرفت و ارتقاء بینش، فکر و عقلانیت تلاش شود.

وی در ادامه تصریح کرد: باید توطئه‌های دشمن را شناخته و علاوه بر محکومیت  زبانی، در مقام عمل هم بتوانیم وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم.

امام جمعه زاهدان اظهار کرد: دانشگاهیان در وضعیت کنونی نقش مهمی با توجه به آرایش جنگی که دشمن به خود گرفته است بر عهده دارند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی بیان کرد: دانشگاه و مراکز تحصیلات عالی به برکت انقلاب اسلامی رشد بسیار خوبی داشته‌اند و فضای کنونی دانشگاه ها با گذشته قابل مقایسه نیست.

وی خاطر نشان کرد: دانشگاه‌ها با توجه به ظرفیت بالایی که دارند می‌توانند نقش ویژه ای در رشد علمی، فرهنگی و اقتصادی در جامعه ایفا کنند، رشد اقتصادی و فرهنگی باعث حفظ امنیت می شود.

محامی گفت:  چند نکته را باید دنبال کنیم، تلاش برای توسعه علمی و معنوی در حالت های کمی و کیفی یکی از این نکات است و بحث کیفیت مهمتر از کمیت است.

وی تصریح کرد: نکته دوم توسعه متناسب با نیاز منطقه با بهره‌گیری از ویژگی‌های استان است که باید دنبال شود و باید رشته‌هایی که در دانشگاه می‌خواهد توسعه پیدا کند، متناسب با نیاز منطقه باشد که خیلی مهم است.

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان با اشاره به گلایه مسئولان و مردم از عدم حضور دانشگاه در عرصه های مختلف جامعه و حل مشکلات مردم است بیان داشت: عجیب است که این گلایه هم از ناحیه مردم و مسئولان و هم از ناحیه جامعه دانشگاهی مطرح می‌شود.

وی بیان کرد: نکته بعد تلاش برای رشد ایمانی، تعهد، عقلانیت و رشد بینشی دانشجویان است که اگر  دانشجویان فاقد این موارد باشند برای جامعه سودمند نخواهد بود و گاهی عامل ضرر هم هستند. وی خاطر نشان کرد: بحث عقلانیت نیز مورد تاکید است، اگر عقل باشد دیانت هم هست و افراط و تفریط دیگر جایگاهی نخواهند داشت و باید اینگونه عمل کنیم.

امام جمعه زاهدان ادامه داد:  تلاش مخلصانه و حرکت جهادی مستمر برای رسیدن به اهداف، تلاش برای جذب امکانات و استفاده از تجربیات اساتید و دانشگاهیان و ارزیابی مستمر عملکرد نیز از دیگر عوامل مهم است و باید با جهت‌گیری علم نافع در نظر گرفته شود.

محامی عنوان داشت: باید میزان تاثیر دانشگاه در حل مشکلات مردم سنجیده شود و نباید به آمار و تعداد دانشجویان دلخوش بود، بلکه باید توانمندی آنها را مورد توجه قرار دهیم و نکته دیگر این است که باید طی یک پژوهش به دنبال این باشیم که دلیل عدم ارتباط بین دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه در چیست.

وی تصریح کرد:  انتظارات رهبر معظم انقلاب بارها در بیانات ایشان بیان می شود اما به طور خاص در سیستان و بلوچستان انتظارشان تربیت فرهنگی و رشد عقلانیت است که برای این کار یک باید دست در دست هم بدهیم و همکاری کنیم تا یک وفاق و همدلی ایجاد شود و بتوانیم به اهدافمان برسیم

امام جمعه زاهدان در پایان خاطرنشان کرد: پیشنهاد می شود مشکلات استان اولویت بندی شود و در جلسات با مسئولان ارشد کشور ارائه شود.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1661872
ارسال نظر
نظرات