شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 14:17 منتشر شده در مورخ: 1399/08/05 شناسه خبر: 1660916
جدالی نابرابر با کمبودهای زندگی؛

مدرسه کپری تنها دلخوشی دانش آموزان در "سرهان طاووس"/ از نبود جاده و آب آشامیدنی تا تلف شدن دام ها به علت بیماری آبله

مدرسه کپری تنها دلخوشی دانش آموزان در "سرهان طاووس"/ از نبود جاده و آب آشامیدنی تا تلف شدن دام ها به علت بیماری آبله
در حالی بحث کپرزدایی سالها سوژه مدیران بخش‌های مختلف فرهنگی و آموزشی قرار گرفته که اگر جاده های صعب العبور امکان حضور افراد در برخی نقاط را می داد آنجا می توانستیم عمق فاجعه را در تعداد این مدارس ببینیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، در فاصله 335 کیلومتری از مرکز استان پهناور سیستان وبلوچستان، شهرستانی واقع شده که مهرستان یا همان زابلی نام دارد.

بخشی از روستاهای این شهرستان با گذشت سالیانِ سال همچنان از نبود امکانات رفاهی و اولیه زندگی رنج برده و چشم انتظار همتی از سوی مسئولان است.

در این میان سوادآموزی مهمترین شاخصه ای است که اهمیت بدان اولویت بیشتری دارد اما نابرابری های موجود در برخورداری از عدالت آموزشی باعث شده تا در 60 کیلومتری مهرستان اهالی روستای "سرهان طاووس" از نبود مدرسه و تحصیل در فضای ناایمن دانش آموزان گلایه مند بوده وخواستار رفع این معضل باشند.
 
آسمان سقف و زمین تخته کلاسشان است
 
عبدالواحد عبدالزهی، کدخدای این روستا در تماس تلفنی با دفتر این پایگاه خبری گفت: چندی پیش که ماجرای مدرسه گواتامک خاش را شنیده و مطالبی در آن خصوص در این رسانه خواندم به فکر رفتم تا از طریق رسانه ها خواهان رفع مشکلات مردم باشم.

وی بیان کرد: در این روستا مدرسه ای کپری برای دانش آموزان مقطع ابتدایی وجود دارد که باید در شرایط اسفناکی اقدام به یادگیری سواد کنند. کپری که حتی گنجایش 15 دانش آموز را ندارد و آنها مجبورند روی سنگ ریزه های بیابان یا زیرآفتاب سوزان نشسته و درس بخوانند.
 


 
عبدالزهی تصریح کرد: در این روستا نه از کلاس‌های هوشمند خبری است و نه دانش‌آموزان امکانات آموزشی اولیه دارند، سهم آنها از تمامی امکانات آموزشی در مدارس میز و تخته ای شکسته است که سقف کلاسشان نیز آسمان می باشد. 
 
از جاده های صعب العبور تا تلف شدن دام ها به علت بیماری
 
وی افزود: قبلا خیرانی بودند که برای مشکلات آموزشی و بهداشتی منطقه های محروم اقدام می کردند اما متاسفانه به دلیل مشکلات جاده ای و عدم دسترسی به این روستا خیران نمی توانند ورود کنند زیرا راه دسترسی به این مکان صعب العبور است و انگیزه کار را از بین می برد.

کدخدای روستا ادامه داد: "سرهان طاووس" 39 خانوار جمعیت دارد و این در حالیست که اگر از فقر آموزشی گذر کنیم؛ اهالی آن از نبود جاده و آب اشامیدنی سالم نیز محروم هستند و در جدالی نابرابر با کمبودهای زندگی دست و پنجه نرم می کنند.

وی خاطر نشان کرد: اهالی روستا دارای دام هایی همچون شتر، گوسفند، بز و میش هستند که علیرغم مکاتباتی که با دامپزشکی شهرستان داشتیم اما همچنان برای معالجه یا بررسی مشکل نیامده و دام های اهالی به علت بیماری آبله در حال تلف شدن هستند.
 
عبدالزهی گفت: فاصله این روستا تا مرکز شهر 60 کیلومتر است که در صورت آسفالت شدن مسیر، این جاده صعب العبور برای تردد اهالی 10 کیلومتر می شود.
 
انتهای پیام/
https://old.dana.ir/1660916
ارسال نظر
نظرات