شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 09:18 منتشر شده در مورخ: 1399/07/29 شناسه خبر: 1658935
یادداشت؛

مناقشه قره‌باغ و تلاش برای نا امن کردن ایران

مناقشه قره‌باغ و تلاش برای نا امن کردن ایران
آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز و پایتخت آن باکو است و حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد و دارای میراث فرهنگی باستانی و تاریخی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا، جنگ قره‌باغ  و مناقشات اخیر آذربایجان و ارمنستان با اتفاقات پیچیده جدیدی روبرو خواهد شد و بیم آن می‌رود آبستن حوادث جدیدی شود که یک بخش از فلش آن به سمت ایران اسلامی منتهی خواهد شد.

هر دو کشور تا زمان فتحعلی شاه قاجار جز خاک ایران بودند و به موجب قراردادهای استعماری (برد-برد) از ایران جدا شدند، آذربایجان به واسطه قرداد گلستان و ارمنستان به واسطه قرادا ترکمنچای از ایران جدا شدند.

استعمار همیشه در تقسمات مرزها نقاط مبهمی را به اصطلاح استخوان لای زخم می‌گذارد، مثلا بهانه صدام برای حمله به ایران یا بهانه حمله صدام به کویت و اکثر کشورهای خلیج فارس را می‌توان نام برد.

آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز و پایتخت آن باکو است و حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد و دارای میراث فرهنگی باستانی و تاریخی است.  حیدر علی‌اف پس از به قدرت رسیدن در سال ۱۹۹۱ بحث آذربایجان واحد و تجزیه ایران را با یک نقشه در تلویزیون باکو مطرح کرد.

نوع حکومت جمهوری آذربایجان، جمهوری پارلمانی است این جمهوری سکولار بوده و از سال ۲۰۰۱ به عضویت شورای اروپا درآمده‌است. که 4/93 درصد آنان مسلمان و 85 درصد نیـز شـیعه هسـتند و لـذا آذربایجـان دومین کشور شیعه نشین در بین کشورهای اسـلامی محسـوب مـی‌شـود و مراجع تقلیدشان با شیعیان ایران مشترک است.

با این وجود پخش اذان در مساجد این کشور ممنوع است و شاهد تخریب گسترده مساجد و ضرب و شتم عزاداران حسینی در سال 2009 و همچنین برخورد فیزیکی با عزاداران سالروز رحلت پیامبر در سال2010 بودیم.

ممنوعیت استفاده از هر گونه نشانه‌های اسلامی اعم از قرآن و تسبیح و مهر در ادارات و آزادی کامل سایر اقلیت‌های دینی و مذهبی (مسحیان،یهودیان و حتی سلفی ها و وهابیان) در این کشور برای فعالیت های دینی و تبلیغی  وحمایت بی حد و حصر از یهودیان مقیم این کشور و آزادی آنها از دیگر م        شخصات آذربایجان است.

دولت از سال 2009 حجاب اسلامی در این کشور را به بهانه‌های واهی نظیر پنهان کردن موادمخدر و سلاح ممنوع کرد و بسیاری در تظاهرات علیه ممنوعیت حجاب اسلامی در این کشور بازداشت و زندانی شدند. اسراییل برتاسیسات نفتی و نظامی آذربایجان سلطه دارد. تعداد ۲۵فروند هواپیمای اف ۱۶ و ۴۵۰موشک دوربرد با کلاهک یک تنی ذخیره کرده است تا علیه ایران استفاده شود.

اسراییل  تجهیزات نظامی را در ۱۹ انبار مهمات ذخیره کرده تا در مواقع لزوم علیه ایران استفاده کند. پالایشگاه نفت باکو سالانه ۵میلیارد دلار نصیب اسراییل می کند. پایگاه نظامی باکو و گارد ملی در اختیار اسراییل است. ساختمان تجاری باکو اتاق فکر اسراییل است. حملات مکرر به مرزهای مشترک و شهادت چندین مرزبان ایرانی توسط نیروهای آذربایجان از جمله اقدامات این رژیم علیه کشورمان بوده است.

محرومیت فرھنگی ناشی از حاکمیت کمونیسم، خرافه گرایی و نفوذ فرھنگ غربی، حاکمیت تفکر لائیسم و سکولاریسم، عدم برخورداری از رسانه ھا، نفوذ صھیونیسم، حضور فرقه ھای منحرف و استعماری، از جمله مهم ترین مشـکلات شـیعیان آذربایجـان است.

ممنوعیت صدور اسناد هویتی برای زنان محجبه، ممنوعیت حجاب در مدارس دخترانه، ممنوعیت تأسیس دفاتر مراجع، ممنوعیت فـروش  توضـیح‌المسـائل  مراجـع ، ممنوعیـت عـزاداری خیابانی، ممنوعیت فعالیت طلاب فارغ التحصیل حوزه علمیه قـم  ازجملـه  اقـدامات ضـد دینـی دولـت آذربایجان است.

احزاب و تشکل‌های شیعی با انواع محدودیت ها مواجه هستند،  مهم ترین تشکل شـیعی  که حزب اسلامی جمهوری آذربایجان است در حال حاضر نیز رئیس و ده ها نفر از اعضـای  آن در زنـدان  به سر می برند.

ساختار سیاسی دولت از نهاد ریاست جمهوری گرفته تا کوچک ترین واحد دولتی به گونه ای است که امکان ورود شیعیان معتقد به آموزه های اصیل شیعی، وجود ندارند، حتـی  وجود هرگونه نماد دینی در ادارات دولتی این کشور هم ممنوع است. در اقدامی جدید مجلس ملی آذربایجان «لایحه منع تبلیغ دین اسلام» در این کشور را به تصویب رساند. مشکل دیگرشیعیان جمهوری آذربایجان، عدم برخورداری آنها از رسانه های تصویری است، تأسیس شبکه تلویزیونی با رویکرد شیعی در جمهوری آذربایجان ممنوع است و در مقابل شبکه های دولتـی  و خصوصـی فعال، عموما با خط گیری از صهیونیست ها هستند.

تأسـیس  پـارک  دوسـتی  رژیـم  صهیونیسـتی  در بـاکو  و تخریب مسجد فاطمه زهرا(س) نفوذ صهیونیست ها در ارکان سیاسی، فرهنگی و رسانه ای جمهوری آذربایجان، یکی دیگر از مشکلات مردم مسلمان جمهوری آذربایجان است. اظهارات برخی کارشناسان مستقل آذری که اعتقاد دارند کشورشان پس از رهایی از دست کمونیست ها دچار مصیبت بزرگ تری به نام صهیونیست هـا  شـده ، عمـق  مسـاله  را نشـان  می دهد.  پای بنیاد جورج سوروس و نیز میسیونرهای مسیحی

درگیر جدید در این منطقه که تا چندی قبل زخم خورده ایران در سوریه و عراق بوده، حرکت فوق العاده خطرناک  آغاز شده است که نیروهای تکفیریِ سوری توسط ترکیه به این منطقه آمده‌اند. تحلیل این واقعه باید در دو سطح مجزا صورت پذیرد:

سطح نخست، لایه مردمی ، حقانیت و مشروعیت است. طبق اسناد متقن و قطعنامه های سازمان ملل متّحد, قره باغ جزء خاک اسلام و متعلق به جمهوری آذربایجان است که سالهاست تحت اشغال ارمنستان قرار دارد و آزادی های اجتماعی و دینی مسلمانان این منطقه تهدید می شود. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا حامی مردم مسلمان قره باغ است و حتی در این راه شهید داده است.

سطح دوم, لایه حاکمیت و مناسبات سیاسی است. در جبهه بندی سیاسی, جمهوری آذربایجان سالهاست که سر بر زانوی رژیم صهیونیستی و امریکا دارد, متّحد و شریک تجاری ترکیه است. خاک کشورش را پایگاه نظامی  و سیاسی امریکا و رژیم صهیونیستی کرده است

دولت علی اف سال‌ها ست که احزاب اسلامگرا را آزار می‌دهد و دست به زندانی کردن علاقمندان به جمهوری اسلامی همچون مرحوم حاج علی اکرام علی اف نموده است که موسوم به خمینی چی(طرفدار امام خمینی(ره)) هستند. از دیگرسو، جمهوری ارمنستان مناسبات اقتصادی مستحکمی با جمهوری اسلامی ایران دارد.

اکبر غفوری

انتهای پیام/

 

https://old.dana.ir/1658935
ارسال نظر
نظرات