شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 13:19 منتشر شده در مورخ: 1399/07/23 شناسه خبر: 1657174
معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد خبر داد؛

توزیع 11 هزار واکسن آنفلوانزا در استان یزد

توزیع 11 هزار واکسن آنفلوانزا در استان یزد
شریفی گفت: تاکنون قریب 11هزار نفر در استان یزد در قالب گروه‌های سالمندان،بیماران خاص، زنان باردار، کارکنان بهداشت و درمان واکسن آنفلوانزا دریافت کرده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مسعود شریفی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا؛ در خصوص توزیع واکسن آنفلوانزا گفت: امسال ورود واکسن آنفلوانزا به کشور با توجه مشکلاتی از جمله تحریم و بحث انتقال پول با محدودیت مواجه بود و تمام واکسنی که وارد کشور شد در اختیار حوزه بهداشت قرار گرفت تا به صورت رایگان به گروه‌های پرخطر تزریق شود.

وی ادامه داد: در سال‌های قبل بخشی از واکسن آنفلوانزا وارد شده به کشور در اختیار حوزه بهداشت قرار می‌گرفت و قسمت عمده‌ای از آن در داروخانه‌ها توزیع می‌شد و مردم می‌توانستند خریداری و تزریق کنند اما امسال اینگونه نبود و با توجه به شیوع کرونا تمام واکسن‌های وارد شده را به حوزه بهداشت دادند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد عنوان کرد: خانم‌های باردار، سالمندانی که در خانه‌های سالمندان نگهداری می‌شوند و همچنین معلولان ذهنی که در مراکز مربوطه نگهداری می‌شوند از گروه‌هایی هستند که واکسن آنفلوانزا به آنها به صورت رایگان تزریق می‌شود.

شریفی ادامه داد: افراد مبتلا به بیماری‌های خاص مانند افرادی که دارای بیماری سرطان، هموفیلی، دیالیزی، بیماران پیوندی، مبتلایان به اچ آی وی، و .... هستند، جانبازان شیمیایی و جانیازان بالای 50 درصد و همچنین زندانیان مبتلا به بیماری با همکاری سازمان زندان‌ها از جمله گروه‌هایی هستند که به صورت رایگان واکسن آنفلوانزا دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون نزدیک به 11 هزار نفر در استان واکسن آنفلوانزا تزریق شده است، افزود: کارکنان حوزه بهداشت و درمان که بخش دانشگاهی، دولتی یا در بخش خصوصی فعال هستند نیز یکی دیگر از گروه‌هایی هستند که تزریق واکسن آنفلوانزا برای آنها و همزمان با دیگر گروه‌های هدف به صورت رایگان آغاز شده است و تا زمانی که واکسن تامین شود و در اختیار حوزه بهداشت قرار بگیرد براساس اولویت‌ها ادامه می‌یابد

شریفی با بیان اینکه واکسیناسیون آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر در حال انجام است، تصریح کرد: با توجه به شیوع کرونا و جو روانی ایجاد شده در جامعه افرادی که سالیان سال هم واکسن آنفلوانزا تزریق نمی‌کردند امسال در پی آن هستندکه این کار را انجام دهند در حالی که امسال با توجه به رعایت بیشتر اصول بهداشتی، زدن ماسک و همچنین تعطیلی مدارس به عنوان محل عمده بروز و شیوع سرماخوردگی‌های فصلی شیوع آن خطر ابتلا به آنفلوانزا کمتر است.

وی ادامه داد: در نیم کره جنوبی فصل زمستان را پشت سر گذاشتیم در این منطقه میزان بروز آنفلوانزا در زمستان سال 2020 نسبت به سال 2019 حدود 10 درصد یعنی یک دهم سال قبل بوده است که به دلیل رعایت اصول بهداشتی در سال جاری میلادی است، بنابراین افرادی که بیماری خاصی ندارند لازم نیست به دنبال تزریق واکسن باشند چرا که با ایجاد جو روانی موجب نگرانی خود و خانواده خود می‌شوند و باید اجازه بدهند واکسن‌های موجود به گروه‌های پرخطر تزریق شود تا ایمن‌تر این فصل را پشت سر بگذارند.

انتهای پیام/

 

https://old.dana.ir/1657174
ارسال نظر
نظرات