شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:25 منتشر شده در مورخ: 1399/07/05 شناسه خبر: 1651027
یک هنرمند مطرح کرد؛

مافیای مجسمه سازی بازار این عرصه را قبضه کرده اند/ معماری ایران نوعی مجسمه سازی است

مافیای مجسمه سازی بازار این عرصه را قبضه کرده اند/ معماری ایران نوعی مجسمه سازی است
فتح الله واثقی گفت: متأسفانه در عرصه مجسمه سازی هم مثل برخی جایگاه های دیگر سوء استفاده کنندگانی وجود دارند که با عقد قراردادهای میلیاردی سفارش کار می گیرند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ هنرمند جانباز و بسیجی ای که 30 سال است به ساخت مجسمه های فرماندهان و شهدای دفاع مقدس می پردازد، در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: 600 الی 800   مجسمه ساخته ام اما هیچ کدام به نام خودم ثبت نشده است.


فتح الله واثقی ادامه داد: اکثر مجسمه هایی فرماندهان و شهدای شاخص دفاع مقدس را ساخته هستم اکنون نیز مجسمه برخی از شهدای شاخص مدافع حرم را ساخته ام..

این هنرمند تصریح کرد: برای ساخت مجسمه شهدا باید ابتدا با شهید ارتباط برقرار کرد، وقتی ارتباط دلی برقرار شد شروع به ساخت مجسمه می کنم؛ معمولا ساخت مجسمه یک هفته تا ده روز طول می کشد ولی عشق و علاقه به شهدا هنرمند را از توجه به زمان غافل می کند.

وی با بیان اینکه در کل ایران مجسمه ساختم و درخواست های بسیاری از کشورهای خارجی دریافت کردم، تصریح کرد: علیرغم اینکه از ساخت مجسمه درآمدی کسب نمی کنم و بیشتر از طریق آموزش گذران زندگی می کنم و به شدت تحت فشار مالی هستم؛ اما من به این خاک تعلق دارم و هیچ وقت به دلیل پول، ثروت و مقام کشورم را رها نمی کنم.
 
واثقی با بیان اینکه امروز اگر درآمدی هم در این عرصه وجود دارد برای مافیای مجسمه سازی است، گفت: متأسفانه در عرصه مجسمه سازی هم مثل برخی جایگاه های دیگر سوء استفاده کنندگانی وجود دارند که با عقد قراردادهای میلیاردی سفارش کار می گیرند و برای اینکه بتوانند طبق قرار قبلی مجسمه هایی امثال نمادهایی که در میادین وجود دارد را تحویل دهند از تجربه و هنر هنرمندانی که برای امرار معاش خود در مضیقه هستند استفاده می کنند، در واقع هنرمندانی امثال من مجبور می شوند که با اینان که در واقع از هنرِ هنرمند سوء استفاده می کنند همکاری کنند، چون بهرحال اگر نان نباشد بایستی با هنر هم خداحافظی کرد!
 
وی تصریح کرد: اگر هنر مجسمه سازی نیود تاریخ را چگونه می توانستیم به آیندگان معرفی کنیم بنابراین همین هنر باعث شده که تاریخ شناختهشود ولی این هنر هنوز بینمردم نهادینه نشده است و هنوز یک عده مجسمه سازی را حرام می دانند در صورتی که چنین نیست.
 
این هنرمند استانی خاطر نشان کرد: متأسفانه یکی از نکات مهمی که در کشور ما رو به فراموشی گذاشته است پیوند هنر مجسمه سازی و معماری است و یا اینکه ما فراموش کرده ایم که می توانیم تاریخ و فرهنگ چند هزار ساله مان را توسط هنر مجسمه سازی انتقال دهیم.
 
واثقی در خاتمه گفت: هنر من همیشه از خود من جلوتر بوده است و این شیرینی را هیچ گاه با پول و ... مقابله نمی کنم فقط از مسئولین می خواهم تا هنرمند زنده است به هنر آن بهاء دهید و قدر و منزلت آن را نگه داریم زیرا هنرمند به توجه نیاز دارد.
 
 
در ذیل آثار مربوط به این هنرمند را در نمایشگاه هفته دفاع مقدس در محمد شهر می بینید:
 
 
 
 
انتهای پیام/
https://old.dana.ir/1651027
ارسال نظر
نظرات