شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 14:37 منتشر شده در مورخ: 1399/06/25 شناسه خبر: 1647464
مسئول بسیج مهندسین کشاورزی استان یزد:

دولت به جای حمایت از کشاورزی، سنگ‌اندازی می‌کند/ اثر منفی گرانی کودشیمیایی بر تولید محصولات کشاورزی

دولت به جای حمایت از کشاورزی، سنگ‌اندازی می‌کند/ اثر منفی گرانی کودشیمیایی بر تولید محصولات کشاورزی
عابدینی مسئول بسیج مهندسین کشاورزی استان یزد با اشاره به اثر منفی گرانی کودشیمیایی بر تولید محصولات کشاورزی، گفت: دولت به جای حمایت از بخش کشاورزی، سنگ‌اندازی می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد عابدینی مسئول بسیج مهندسین کشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به گرانی‌های کود شیمیایی که در مدت اخیر اتفاق افتاد، گفت: برای اینکه ان‌شاءالله بتوانیم در این خصوص به نتیجه‌ای دست‌یابیم نیاز است تا همه استان‌ها گلایه خود را نسبت به این گرانی شدید اعلام کنند تا دولت اقدامی اثربخش در این راستا انجام دهد.

وی با بیان اینکه گرانی کود آسیب‌ها و صدمات بسیاری را به جامعه کشاورزی می‌زند افزود: سه مورد کود کشاورزی داریم که قیمت آن از 14 هزار تومان به بیش از 500 هزار تومان افزایش‌یافته است و قاعدتاً با این افزایش سرسام‌آور کود، بیش از 35 درصد هزینه تولید را افزایش خواهد داد.

عابدینی با تأکید بر اینکه گرانی کود سبب می‌شود که تولید محصولات کشاورزی مقرون‌به‌صرفه نباشد گفت: به‌طور مثال یک کشاورز در یک هکتار گندم 9 میلیون تومان با شرایط هزینه خواهد کرد ولی در زمان برداشت 11 میلیون و 800 هزار تومان فروش خواهد داشت که برای کشاورز در هر هکتار در یک سال تقریباً 2 میلیون سود دارد و اصلاً به‌صرفه نیست.

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی استان یزد اضافه کرد: اگر این شرایط به همین منوال به‌پیش برود، سطح زیر کشت گندم که یک کالای اساسی برای کشور است روزبه‌روز کاهش خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه گرانی کود بر تولید همه محصولات کشاورزی اثر می‌گذارد افزود: کود یک ماده اساسی است و متأسفانه در سال جهش تولید به جای حمایت از بخش کشاورزی، 180 درجه بالعکس عمل می‌کند و اینکه روی افزایش قیمت نهاده‌ها اثرگذار خواهد بود و برای دامداران نیز مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود.

عابدینی در پایان گفت: ما در استان یزد جلسه‌ای را با رئیس جهاد کشاورزی با حضور فرمانده سپاه الغدیر استان برگزار کردیم و در این جلسه مقرر شد تا یک نشست تخصصی هفته آینده برگزار شود تا به یک جمع‌بندی با جهاد کشاورزی برسیم و در جلسه شورای تأمین بتوانیم پیگیری‌های لازم را انجام بدهیم تا ان‌شاءالله به یک سرانجام مثبت دست‌یابیم.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1647464
ارسال نظر
نظرات