شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:13 منتشر شده در مورخ: 1399/06/25 شناسه خبر: 1647416
یک هنرمند مطرح کرد؛

البرز از فقدان خانه ادبیات رنج می برد

البرز از فقدان خانه ادبیات رنج می برد
سارا کلهر گفت: هدف از مطالعه ارتقا دانش و گسترده کردن اطلاعات است که این امر فقط با مطالعه مداوم کتاب به دست می آید، در حالی که مطالعات فضای مجازی را نه می توان نام مطالعه به آن گذاشت و نه اثربخشی کتاب را دارد و بنابراین فضای مجازی هیچ گاه نمی تواند جای کتاب را بگیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ هنرمند البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: بزرگ‌ترین آسیبی که سوغات رسانه و فضای مجازی به‌حساب می‌آید، سطحی شدن آدم‌هاست.

سارا کلهر ادامه داد: فضای مجازی کم‌کم از ما نسلی می‌سازد که حوصله ندارد کتاب به دست بگیرد و ساعت‌ها محو صفحات کاغذی آن بشود و یا اینکه ساعت‌ها درباره یک موضوع علمی حرف بزند، بخواند و آن را دنبال کند و برای همین روز به ‌روز تیراژ کتاب‌ها پایین می‌آید و افراد کم‌تر حوصله مطالعه عمیق دارند و ترجیح می‌دهند ساعت‌ها وقت خود را  بین صفحات مختلف شبکه‌های مجازی سپری کنند، تا اینکه نصف همان زمان را به کتاب خواندن یا حتی شنیدن یک کنفرانس علمی بگذرانند.

وی افزود:فضای مجازی به ندرت، مطالعه عمیق را از بین می‌برد و در عوض مطالعه سطحی انبوه را جایگزین می‌کند!

این هنرمند استانی تصریح کرد: گسترش و محبوبیت شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر باعث شده است که بسیاری از مردم اوقات زیادی از شبانه‌روز را در این شبکه‌ها بگذرانند. در این میان حجم بالایی از اطلاعات نادرست و شبهه‌آمیز و شایعات جابه‌جا می‌شود که هرگز نمی‌تواند جای مطالعه درست را بگیرد.

کلهر گفت: میزان استفاده از فضای مجازی در تمام دنیا میزان قابل‌توجهی است و بالابودن این میزان در ایران نمی‌تواند فاصله قابل ‌توجه سرانه مطالعه در کشورمان را با کشورهای پیشرفته پر کند.

وی ادامه داد: استان البرز بیش از 80 نویسنده فعال و پویا دارد و کتابهایی که این نویسندگان در استان چاپ کردند بیش از چندین دوره چاپ شده است ولی متاسفانه استان البرز خانه ادبیات ندارد و به شدت لازم است که در ابتدا این خانه در استان تاسیس شود.

این هنرمند تاکید کرد: از طرفی انجمنهای ادبی زیادی در استان فعال هستند و به طور خودجوش عصر های ادبی زیادی در استان برگزار می شود ولی متاسفانه این انجمنها به صورت جزیره ای کار می کنند و هدفمند نیستند و فقط نویسندگان استانی بیشتر در این انجمنها فعال هستند.

کلهر افزود: ولی علاقمندان و نویسندگان بسیاری در استان در حیطه نویسندگی فعال هستند که متاسفانه عضو انجمن ها نیستند و بیشتر آثارشان را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند این خود مخرب است در صورتی که این افراد باید شناسایی شوند و در انجمن های ادبی استان عضو شده وتوانایی های این عزیزان کشف شود.

وی گفت:  در شرایط کنونی اقتصادی کشور، یک خانواده به سختی می تواند هزینه سنگین بابت کتاب بپردازد و عملا کتاب در سبد خانوار جایگاهی ندارند و خانواده ها بیشتر از بستر نت و اینترنت برای مطالعه استفاده می کنند.

این هنرمند ادامه داد: رسانه‌های مجازی به دلیل دسترسی راحت و ویژگی‌های دیگر می‌توانند کسری مطالعه مردم را جبران کنند اما مشکلی که در این بین وجود دارد در محتواست نه در وسیله، کتاب کاغذی یا کانال تلگرام هردو وسیله‌اند، محتوایشان می‌تواند مفید یا مضر باشد، نه هر کتابی خوب است و نه هر صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرامی بد، مهم این است که فردی که مطالعه می‌کند توانایی نسبی تشخیص محتوای معتبر از غیر معتبر را داشته باشد.

کلهر افزود:هدف از مطالعه ارتقا دانش و گسترده کردن اطلاعات است که این امر فقط با مطالعه مداوم کتاب به دست می آید،در حالی که مطالعات فضای مجازی را نه می توان نام مطالعه به آن گذاشت و نه اثربخشی کتاب را دارد و بنابراین فضای مجازی هیچ گاه نمی تواند جای کتاب را بگیرد .

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: فضای مجازی مطالعه ای است که فرد را سطحی کرده و در دراز مدت و استفاده بیش از حد از این فضا فرد دچار آلزایمر می شود زیرا به مغز اجازه تجزیه و تحلیل نداده و فقط محتوای آماده و بی اساس را مطالعه کرده است که فقط به دلیل جذابیت مجذوب آن شده است.

 

انتهای پیام/


 

https://old.dana.ir/1647416
ارسال نظر
نظرات