شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 15:16 منتشر شده در مورخ: 1399/06/24 شناسه خبر: 1647069
گزارشی از پیش آگهی های بحرانی شدن آب استان یزد

طرح تعادل بخشی آبخوان ها در 19 دشت استان یزد اجرا می شود/برنامه ریزی بلند مدت برای تعدیل برداشت آب کشاورزی استان

طرح تعادل بخشی آبخوان ها در 19 دشت استان یزد اجرا می شود/برنامه ریزی بلند مدت برای تعدیل برداشت آب کشاورزی استان
خشک شدن قنوات، کاهش ابدهی و کیفیت آب چاه ها پیش آگهی های بحرانی شدن وضعیت آب استان یزد است و ممکن در آینده نزدیک وضعیت به گونه ای شود که دیگر از چاه ها آبدهی انجام نشود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، استان یزد با توجه به شرایط اقلیم و وضع ده ساله آب و هوایی، بیش از یک دهه را با خشکسالی بسیار شدید طی کرد، چالشی که به جان باغات شهرهایی چون مهریز، تفت و ابرکوه به عنوان اصلی ترین قطب کشاورزی استان افتاد و نتیجه اش شد نابودی هزاران هکتار زمین زراعی که بی آبی ان ها را به خاک سیاه نشانده بود.

در دوسال اخیر علیرغم بارش های خوب و ترسالی، گویا معضل خشکسالی هنوز دست از گریبان کشاورزان یزدی بر نداشته و همچنان قصد بی رمقی آن ها را دارد.

فراغه ابرکوه از قطب های کشاورزی استان یزد است و زردالو و آلوچه ان شهرت بازار است ، دهستانی که روزی 366 رشته قنات به کشاورزی ان ها جان می داده است و تنها از محصول زردالو100 میلیارد تومان عایدی را نصیب کشاورزان می کرده است اما این روزها حال خوشی ندارد و بی ابی همچنان مسئله اول کشاورزان این منطقه است.

***خروج روزانه 300 اصله درخت از چرخه اقتصادی کشاورزان ابرکوه

کشاورزان این منطقه می گویند بی آبی و خشکسالی باعث شده تا روزانه 300 درخت به دلیل خشکسالی از روی خاک بریده می شوند و از چرخه اقتصادی ان ها خارج می شود، آب در چند سال اخیر د این منطقه به یک دهم کاهش پیدا کرده است و حتی روش های نوین چون ابیاری قطره ای هم نتوانسته کاری برای حیات درختان این منطقه بکند.

علیرغم همه این چالش ها این روزها از گوشه و کنار خبر از کم کردن سهمیه اب کشاورزان این منطقه به گوش می رسد که نتیجه ای جز خسارت و ضربه به کشاورز ندارد.

مشترک بودن آبخوان کشاورزان این منطقه با کشاورزان استان فارس هم قوز بالای قوز شده و به دلیل بالادستی بودن زمین های زراعی این استان و چاه های غیرمجاز زیاد و حتی برداشت مجاز اب در استان فارس هم در برخی موارد درست انجام نمی شود.

***قطب کشاورزی استان یزد در یک قدمی نابودی

حقیقت آن است که اگر این مشکل برطرف نشود و مسئولان استان به داد کشاورزان فراغه ای نرسند یکی از قطب های کشاورزی استان به زودی به نابودی کامل کشانده خواهد شد.

محمد مهدی جوادیان زاده مدیر عامل آب منطقه ای یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص نگرانی کشاورزان فراغه و کم آب در این منطقه گفت: کشاورزان ابرکوه از وضعیت ابخوان های این منطقه نگران هستند و وضعشان نسبت به گذشته بسیار بدتر شده است.

*** آبدهی چاه های ابرکوه  به یک چهارم تقلیل پیدا کرده است

جوادیان زاده با بیان اینکه فنوات در ابرکوه خشک شده و از چاه ها در حد پروانه هم نمی توانند بهره برداری کنند افزود: آبدهی چاه های این منطقه به یک چهارم تقلیل پیدا کرده است و همه این ها نشان از کاهش شدید سطح ابخوان ابرکوه است به قدری که بهره برداری را سخت کرده است.

وی با عنوان اینکه نگرانی کم آبی و خالی شدن آبخوان ها در کل استان در ابرکوه زودتر نمود پیدا کرده است عنوان کرد: خشک شدن قنوات، کاهش ابدهی و کیفیت آب چاه ها پیش آگهی های بحرانی شدن وضعیت آب استان یزد است و ممکن در آینده نزدیک وضعیت به گونه ای شود که دیگر از چاه ها آبدهی انجام نشود.

جوادیان زاده مدیریت منابع اب تنها در میزان برداشت است ابراز کرد: میزان ورود آب به سفره های زیرزمینی دست بشر نیست و بستگی به موقعیت طبیعت، میزان بارش و نفوذپذیری زمین دارد اما برداشت ها را می توان مدیریت کرد که از جمله سیاست ها، طرح ملی تعادل بخشی و احیای سفره های زیرزمینی است که با برنامه های متعدد، میزان افت در ابخوان ها را کم می کند.

 

**** طرح تعادل بخشی در 19 دشت استان یزد اجرا می شود

وی با اشاره به سامانه ساماب برای اجرای ملی طرح تعادل بخشی گفت: تمام برنامه های این طرح از طریق این سامانه قابل رصد است و چه در استان یزد و په در سایر استان ها این طرح برای اینکه وضعیت برداشت ها به نحوی ساماندهی و مدیریت شود در حال اجراست.

این مسئول با بیان اینکه طرح تعادل بخشی در 19 دشت در تولی استان یزد اجرا می شود اذعان کرد: نگرانی هایی برای مسئولان و مردم منطقه ابرکوه وجود دارد که شاید این طرح تعادل بخشی در استانی مثل فارس به درستی انجام نشود که هم در این راستا چندین مکاتبه با مسئولان ارشد استان انجام شده و هم در جلسلتی با مدیرعامل آب منطقه ای استان فارس بر این موضوع تاکید شده است.

مدیر عامل آب منطقه ای یزد افزود: حتی اخیرا هم قرار شد به همراه امام جمعه ابرکوه جلسه ای در استان فارس برگزار شود و دغدغه های ایشان هم در این  رابطه مطرح شود ولیکن انچه که تاکنون گزارش شده برنامه های تعادل بخشی در استان فارس با شدت و هدت در حال اجراست.

***برنامه ریزی بلند مدت برای تعدیل برداشت آب

وی ادامه داد: در گام اول طرح تعادل بخشی چاه های غیر مجاز مسلوب المنفعه می شوند و رابطه با چاه های مجاز ؛ از اضافه برداشت ها ممانعت می شود و پروانه سفره هایی که ابدهی ندارند در حد توان آبدهی سفره تنظیم می شود و در نهایت برای کاهش افت و کسری سفره، برنامه تعدیل برداشت پروانه ها را در دستور کار خواهیم داشت.

جوادیان زاده در خصوص تعدیل برداشت پروانه های اب گفت: قرار نیست این تعدیل به صورت دفعه ای و یک مرتبه باشد و مقرر شده با هماهنگی جهاد کشاورزی استان به تدریج و طی برنامه بلند مدت صورت پذیرد تا آسیبی به بخش کشاورزی مناطق وارد نشود.

جوادیان زاده در پایاین به کارگیری روش های نوین و کم ابخواه توسط کشاورزان را حائز اهمیت خواند و گفت: با توجه به تنوع کشت و میزان ابخواهی محصولات امسال با نصب کنتورهای هوشمند زمان خاموشی چاه های در اختیاز کشاورزان قرار داده شده است و خوشبختانه شاهد همکاری خوب و قابل ستایش کشاورزان این منطقه بوده ایم.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1647069
ارسال نظر
نظرات