شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 10:46 منتشر شده در مورخ: 1399/06/23 شناسه خبر: 1646589

جنگ قدرت در کاخ پادشاهی سعودی

جنگ قدرت در کاخ پادشاهی سعودی
یک مسئول یمنی اعلام کرد که شدت گرفتن اختلافات در میان اعضای خاندان آل سعود حرف و حدیث هایی را در خصوص احتمال کودتا علیه پادشاه و پسرش مطرح کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ تحولات یمن طی روزهای گذشته توجه تحلیلگران سیاسی را به خود جلب کرده است؛ از یک طرف برکناری ناگهانی «فهد بن ترکی» فرمانده نیروهای مشترک ائتلاف متجاوز سعودی در یمن و از طرف دیگر انتشار اخباری مبنی بر موافقت امارات و رژیم صهیونیستی بر سر ایجاد پایگاه در جزیره سقطری یمن.

به تازگی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» در گزارشی اعلام کرد که بعید نیست برکناری فهد بن ترکی در راستای رقابت بر سر به دست گرفتن قدرت در این کشور انجام شده باشد.
 
بر اساس این گزارش، متهم کردن این فرمانده سعودی به فساد مالی شایعاتی را در خصوص اینکه عامل اصلی این برکناری چیز دیگری بوده، مطرح کرده است چرا که برکناری مسئولان برجسته سعودی از پُست های دولتی امری نادر است.
 
در همین رابطه مصاحبه‌ با «عبدالوهاب الخیل» مدیرکل امور حقوقی وزارت آموزش یمن صورت گرفت که مشروح آن در ادامه می‌آید.
 
اینکه رژیم آل سعود از مبارزه با فساد سخن بگوید یک حرف غیر منطقی محسوب می شود چرا که این رژیم در فساد غرق شده و «محمد بن سلمان» از این شعار برای تقویت قدرت خود در عربستان و حرکت به سمت پادشاهی سوء استفاده کرده است*اقدام مقامات سعودی در برکناری فرمانده نیروهای مشترک عربستان در یمن آن هم به بهانه مبارزه با فساد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا این مسأله با نگرانی‌های بن سلمان در خصوص رسیدن به تاج و تخت ارتباط دارد؟
 
اینکه رژیم آل سعود از مبارزه با فساد سخن بگوید یک حرف غیر منطقی محسوب می شود چرا که این رژیم در فساد غرق شده است. محمد بن سلمان ولی عهد عربستان از این شعار برای تقویت قدرت خود در عربستان و حرکت به سمت پادشاهی سوء استفاده کرده و در سایه وعده های آمریکا، خود را برای تکیه زدن به تخت پادشاهی در عربستان آماده می کند.
 
برکناری شاهزاده فهد بن ترکی در همین راستا صورت گرفته است. این اقدام از جنگ قدرت در کاخ پادشاهی عربستان پرده برداشته و بعید نیست که اقداماتی برای کودتا علیه ملک سلمان و پسرش که عربستان را به سمت فروپاشی بعد از تجاوز به یمن کشانده اند در حال جریان باشد.
 
وقتی تصمیم اتخاذ شده مبنی بر برکناری فهد بن ترکی را بررسی می کنیم در واقع در می یابیم که این اقدام به معنی اذعان به شکست ائتلاف متجاوز سعودی در رویارویی با یمنی ها به ویژه بعد از پیروزهای نیروهای مقاومت یمن در آزادسازی بخش های زیادی از این کشور از جمله استان الجوف است؛ استانی که سرشار از ذخایر نفتی و معدنی بوده و ائتلاف سعودی به چشم طمع به آن نگاه می کرده است.
 
علاوه بر آن ارتش و کمیته های مردمی یمن در آستانه آزادسازی و پاکسازی کامل استان مأرب هستند که اهمیت آن کمتر از اهمیت استان الجوف برای عربستان سعودی نیست.
 
بخش های زیادی از استان البیضاء نیز از لوث عناصر تکفیری و تروریستی داعش و القاعده که ارتباط تنگاتنگی با عربستان سعودی و ائتلاف متجاوز آن دارند پاکسازی شده است. بنابراین عربستان و همپیمانان آن احساس شکست و ناتوانی می کنند چرا که به صورت گسترده ای به عناصر تروریست در جنگ با نیروهای یمنی دل خوش کرده بودند.
 
*اقدام امارات و رژیم صهیونیستی در توافق بر سر ساخت پایگاه های نظامی در جزیره سقطری یمن را چگونه ارزیابی می کنید؟
 
تجاوز به یمن و اشغال خاک این کشور در واقع برای خدمت کردن به رژیم صهیونیستی انجام شد. متجاوزان و در رأس آنها عربستان و امارات این پروژه را در پشت شعارهای دروغین مبنی بر مبارزه با ایران یا بازگرداندن مشروعیت به یمن پنهان کردند. اما نقشه متجاوزان در برابر پایداری و مقاومت ملت یمن طی ۶ سال گذشته کاملا آشکار شده است وبه همین دلیل آمریکا و رژیم صهیونیستی بعد از شکست مزدوران خود، مجبور شده اند نقاب ها را کنار زده و عادی سازی کامل روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی را اعلام کنند.
 
جزیره سقطری، شاخصه های نظامی، استراتژیک و حیاتی زیادی دارد و به همین دلیل رژیم صهیونیستی برای اشغال آن و به دست گرفتن کنترلش تلاش می کنداین مسأله نشان دهنده آن است که تجاوز به یمن و پروژه اشغال خاک این کشور از همان روز نخست یک پروژه اسرائیلی-آمریکایی بوده است. زمانیکه اماراتی ها و سعودی ها در جزایر یمن و در رأس آنها سقطری حضور داشتند، صهیونیستها نیز در این مناطق حاضر بوده اند. بعد از اعلام عادی سازی روابط، تل آویو اقدامات خود را در یمن علنی کرده اند. بر اساس اعلام گزارش های رسانه ای، رژیم صهیونیستی قصد دارد پایگاه های نظامی و اطلاعاتی در جزیره سقطری ایجاد کند.
 
*به نظر شما اهمیت جزیره سقطری برای رژیم صهیونیستی چیست؟
 
این جزیره، شاخصه های نظامی، استراتژیک و حیاتی زیادی دارد و به همین دلیل رژیم صهیونیستی برای اشغال آن و به دست گرفتن کنترلش تلاش می کند. از لحاظ نظامی باید بگوییم که ایجاد پایگاه های نظامی در این جزیره، به معنی تسلط راهبردی بر یمن و جزیره العرب و خلیج فارس و شاخ آفریقا بوده و مداخله نظامی در این مناطق را تسهیل می کند.
 
این جزیره در دایره کنترل بر دریای سرخ، خلیج عدن و خطوط انتقال نفت کشورهای حوزه خلیج فارس به خارج از منطقه و همچنین کشتیرانی بین المللی قرار گرفته است. این جزیره قابلیت آن را دارد که کشتی ها در آن پهلو بگیرند.
 
منبع: مهر
https://old.dana.ir/1646589
ارسال نظر
نظرات