شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 11:09 منتشر شده در مورخ: 1399/06/16 شناسه خبر: 1644264

صف‌آرایی نیروهای حفتر در منطقه «هلال نفتی»

صف‌آرایی نیروهای حفتر در منطقه «هلال نفتی»
منابع لیبیایی از صف‌آرایی نیروهای شرق لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر در نزدیکی شهر سرت و منطقه هلال نفتی خبر دادند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در حالی که هیأت‌های لیبیایی متشکل از شورای عالی دولت و مجلس نمایندگان طبرق در حال مذاکره در شهر صخیرات مغرب هستند، برخی منابع لیبیایی نیز از صف‌آرایی نیروهای حفتر در نزدیکی شهر سرت و منطقه هلال نفتی در شرق لیبی خبر می‌دهند.

یک مسئول شورای عالی دولت در این باره گفت که کمیته‌هایی به نمایندگی از سوی دولت وفاق ملی (غرب لیبی) و پارلمان طبرق در حال مذاکره در مغرب هستند.
 
این نشست نخستین ابتکار طرف‌های لیبیایی در راستای حل‌وفصل سیاسی پس از اعلام آتش‌بس در ماه گذشته در لیبی است.
 
طبق گزارش شبکه الجزیره، انتظار می‌رود پس از پایان نشست کمیته‌ها، «خالد المشری» رئیس شورای عالی دولت و «عقیله صالح» رئیس پارلمان طبرق با یکدیگر دیدار کنند.
 
المشری روز جمعه در سخنانی در جمع شماری از فعالان جامعه مدنی از دیدار مشورتی غیررسمی بین شورای دولت و مجلس نمایندگان طبرق در مغرب خبر داد.
 
«عبدالله بلیحق» سخنگوی پارلمان طبرق نیز در مصاحبه با رسانه‌های مغرب گفت که هدف از نشست مغرب ازسرگیری گفت‌وگوها بین طرف‌های لیبیایی به منظور دستیابی به سازش سیاسی است.
 
از سوی دیگر منابع لیبیایی گزارش دادند که نیروهای حفتر در نزدیکی شهر سرت و منطقه هلال نفتی به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.
 
دولت وفاق ملی لیبی نیز از استمرار حمایت برخی کشورها از حفتر از طریق اعزام مزدور و ارسال سامانه دفاع هوایی خبر داده بود.
 
ماه گذشته طبق توافق دولت وفاق ملی در غرب و مجلس نمایندگاه شرق لیبی که حفتر نیز وابسته به آن است، آتش‌بس در لیبی اعلام شد.
 
لیبی از سال ۲۰۱۱ و از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی با گسستگی سیاسی مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است. ترکیه از حامیان دولت «وفاق ملی» به ریاست «فایز السراج» است که در غرب لیبی قرار دارد در مقابل این دولت، دولت طُبرُق در شرق لیبی است که «خلیفه حفتر» فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» آن را رهبری می‌کند و از حمایت امارات برخوردار است.
 
به رغم اینکه دولت وفاق ملی لیبی در سال ۲۰۱۵ بر اساس توافق و زیر نظر سازمان ملل تشکیل شده، نیروهای ژنرال خلیفه حفتر که مورد حمایت پارلمان دولت طبرق است، این دولت را به رسمیت نمی‌شناسند و از ۱۵ فروردین ۱۳۹۸، عملیاتی را با هدف اشغال شهر طرابلس آغاز کردند که با حمایت‌های ترکیه از دولت وفاق، این حملات به شکست انجامید.
 
منبع: فارس
https://old.dana.ir/1644264
ارسال نظر
نظرات