شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 11:59 منتشر شده در مورخ: 1399/05/19 شناسه خبر: 1635071
بررسی آخرین تحولات لبنان در گفت‌وگوی هانی زاده با دانا:

عوامل خارجی در طرح شعارهای تظاهرکنندگان بیروت دخیل هستند/ غرب می‌خواهد از فضای التهاب‌آمیز علیه محور مقاومت استفاده کند

عوامل خارجی در طرح شعارهای تظاهرکنندگان بیروت دخیل هستند/ غرب می‌خواهد از فضای التهاب‌آمیز علیه محور مقاومت استفاده کند
کارشناس مسائل بین الملل به آخرین تحولات لبنان اشاره کرد و گفت: هدف بازیگران بین المللی این است که از این فضای التهاب آمیز علیه محور مقاومت و حزب الله استفاده شود.

«حسن هانی‌زاده» کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به ابعاد مختلف تظاهرات صورت گرفته در لبنان اظهار داشت: بعد از انفجار اخیری که در بندرگاه بیروت رخ داد و همچنین سفر «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه به بیروت و تحریک برخی از طوایف موجود در لبنان علیه حاکمیت و محور مقاومت، یک سری تظاهرات خشونت آمیزی در بیروت رخ داد.

وی تصریح کرد: شعارهای تظاهرکنندگان علیه حاکمیت، مقاومت و حزب الله بود و از شعارها چنین بر می‌آید که عوامل خارجی در طرح این شعارها دخیل هستند. به همین دلیل حمله به وزارت خارجه، وزارت محیط زیست و وزارت خانه‌های مختلف نشان می‌دهد که فاز جدیدی از جریان سازی و همچنین ایجاد بحران اجتماعی آغاز شده است.
 
این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه عمده شعارها متوجه حزب الله و دولت «حسان دیاب» است، بیان داشت: با توجه به این شرایط به نظر می رسد، سناریوی تعریف شده غرب این است که انگشت اتهام‌ها به سمت و سوی حزب‌الله و محور مقاومت نشانه برود تا در ادامه سناریوهای بعدی هم اجرایی شود.
 
غرب با سناریوسازی می‌خواهد از فضای التهاب‌آمیز علیه محور مقاومت استفاده کند
 
هانی زاده در خصوص سناریوی بعدی غربی‌ها گفت: سناریوی بعدی این است که دولت حسان دیاب سرنگون شود و یک دولتی با ریاست «سعد الحریری» تشکیل و سپس مجلس منحل شود؛ زیرا در حال حاضر 12 نفر از اعضای پارلمان لبنان استعفا داده‌اند و این نشان می‌دهد که حاکمیت و لبنان در آینده به سمت و سوی انتخابات زودهنگام حرکت خواهد کرد.
 
وی این سلسله سناریوها را که همزمان با انفجار بندرگاه بیروت کلید زده شده است را سناریوهای خطرناکی دانست و افزود: هدف بازیگران بین المللی این است که از این فضای التهاب آمیز علیه محور مقاومت و حزب الله استفاده شود.
 
کارشناس مسائل بین الملل در تشریح تلاش سناریوی غرب جهت انتخابات زود هنگام در لبنان گفت: انتخابات زودهنگام در این شرایط التهاب آمیز به نفع لبنان نیست. لبنان باید وارد فضای تفاهم شود تا انتخابات پارلمانی در آن اجرایی شود.
 
هانی‌زاده تاکید کرد: اگر انتخابات در این شرایط برگزار شود و جریان سازی علیه حزب الله صورت بگیرد، قطعاً جریان 8مارس که طرفدار حزب الله است در این انتخابات شکست خواهد خورد. در حقیقت هدف بازیگران بحران لبنان این است که حزب‌الله کمترین کرسی‌ها را در پارلمان آینده داشته باشد.
 
وی خاطر نشان کرد: در این فضا و با توجه به وضعیت اقتصادی، دولت حسان دیاب نخواهد توانست انتخابات را در فضایی آرام برگزار کند و از طرفی هدف غربی‌ها این است که جریان‌های ضدمقاومت در انتخابات پارلمانی پیروز شوند و دولتی بر سر کار بیاید که مخالف حزب الله باشد.
 
انتهای پیام/
 
https://old.dana.ir/1635071
ارسال نظر
نظرات