شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:30 منتشر شده در مورخ: 1399/05/12 شناسه خبر: 1632979
در گفت و گو با یک دکترای اقتصادی عنوان شد؛

اینستکس بازیچه اروپا برای در اختیار گرفتن پول ایران/ نجات اقتصاد کشور از وابستگی به نفت در گرو زیرکی مسئولان در زمان تحریم‌هاست

اینستکس بازیچه اروپا برای در اختیار گرفتن پول ایران/ نجات اقتصاد کشور از وابستگی به نفت در گرو زیرکی مسئولان در زمان تحریم‌هاست
امام بخش تیره عیدوزهی گفت: تحریم ها فرصت مناسب برای نظم دادن اقتصاد کشور است به گونه ای که مدیران و مسئولان کلان کشور در حوزه سیاست و اقتصاد و قانون گذاری اگر زیرک باشند، می توانند اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت نجات دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ امام بخش تیره عیدو زهی عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی سراوان و دکترای علوم اقتصاد در گفت و گو با عصرهامون، با اشاره به اینکه با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید، آمریکا از برجام خارج شد و تحریم های دیگری را علیه ایران وضع کرد، بیان کرد: آمریکا در وهله اول می گفت که صادرات نفت ایران را به صفر می رساند اما با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران، نبود نفت ونزوئلا و توافق اوپک این امر غیر ممکن بود.

تحریم ها فرصت مناسب برای نظم بخشی نظام اقتصادی کشور

وی با اشاره به تبعات خیلی سنگینی که در اجرایی نشدن سیاست هایی که آمریکا از وضع تحریم ها علیه ایران داشت متحمل آمریکا شد، افزود:  تحریم ها فرصت مناسب برای نظم دادن اقتصاد کشور است به گونه ای که مدیران و مسئولان کلان کشور در حوزه سیاست و اقتصاد و قانون گذاری اگر زیرک باشند، می توانند اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت نجات دهند.

دکترای علوم اقتصادی اضافه کرد:  با برنامه ریزی مناسب در ایجاد ثبات در بازار و حفظ ارزش پول ملی می توان جهش نقدینگی را به سمت تولید و رفع موانع در نظام اقتصادی کشور اصلاحات گسترده  ایجاد کرد.

تیره عیدوزهی خاطر نشان کرد: اگر در عرصه جنگ روانی و جنگ اراده مدیران و متخصصین داخلی به این باور برسند، بلاشک تحریم ها به نفع اقتصاد ایران خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه پس از خروج آمریکا از برجام، اروپاییان نیز به فکر ایران و ملت ایران نبودند، ادامه داد:  اینستکس یکی از موضوعات بسیار مهم برای اروپاییان بعد از خروج آمریکا از برجام به شمار می رفت چرا که با خروج آمریکا یک بازار و عرصه منابع عظیمی مالی را برای خود می پنداشتند.

عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی سراوان تصریح کرد:  اروپاییان با راه اندازی این کانال به دنبال کاهش سلطه دلار و وارد شدن پول حاصل از فروش نفت به اروپا بودند که به همین دلیل شرط کردند که به جای پول کالا به ایران می دهند و آن هم اینکه هر کالا و جنسی که نیاز داشته باشیم پس از تایید اروپا در اختیار کشور قرار می گرفت که آن هم انجام نگرفت.

اینستکس نفع خاصی برای جهش اقتصاد ایران ندارد

تیره عیدو زهی با اشاره به اینکه این اقدام نفع خاصی برای جهش اقتصاد ایران نداشت، گفت: شاید بخاطر جنگ روانی در جهان برخی از کالاها وارد ایران می شد اما اینکه بگوییم این کانال کمکی به اقتصاد و جهش تولید داخلی بکند، امکان پذیر نیست.

وی اذعان کرد: اروپاییان به شرط پیوستن ایران به fatf می خواستند یک سری کالای پزشکی و غذایی و دارویی به ایران بدهند که بیشتر به دنبال قدرت نمایی بودند، در واقع اینستکس بازیچه بود و اگر اجرایی هم می شد کمکی به اقتصاد و تولید کشور نمی کرد.

دکترای علوم اقتصاد با اشاره به اینکه ویروس کرونا باعث کوچک شدن اقتصاد آمریکا و اروپا شده است، بیان کرد: اروپاییان در چند ماه اخیر به ویژه در بحران شیوع ویروس کرونا برای اجرایی کردن این موضوع به دلیل تحت الشعاع قرار گرفتن اقتصادشان تلاش کردند.

تیره عیدوزهی با توجه به اینکه رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در چند ماهه اول سال جاری حدود 9 درصد کوچک تر شده است، افزود:  شیوع ویروس کرونا منجر به تعطیلی کسب و کارها در جهان، افزایش متقاضیان بیمه بیکاری و بسیاری از مسائل دیگر شده است.

وی بازگشت به اقتصاد قبل از کرونا را طولانی دانست و وارد شدن پول ایران به اروپا را به نفع اروپا برشمرد و عنوان کرد: وضع مداوم تحریم ها علیه ایران توسط آمریکا نشان از عدم اخذ نتیجه مطلوب و شکست آمریکا دارد.

همدلی و هماهنگی عامل پیروزی در جنگ اراده ها

عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی سراوان گفت: با همدلی و هماهنگی میان تمامی حوزه های داخلی کشور و با تکیه بر اقتصاد مقاومتی، موقعیت جغرافیایی ایران و امکانات و شرایط حال حاضر و همراهی کشور های همراه می توان در عرصه جنگ اراده ها پیروز شویم.

وی با بیان اینکه همه کارشناسان اقتصادی دنیا می دانند که هدف آمریکا از تحریم های ایران سیاسی است و نه اقتصادی، تصریح کرد: ایجاد فاصله میان مردم و نظام، القای نا امیدی، ایجاد هرج و مرج در داخل کشور از جمله اهداف آمریکا است.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1632979
ارسال نظر
نظرات