شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 19:17 منتشر شده در مورخ: 1399/05/05 شناسه خبر: 1630850
رئیس اتحادیه شالیکوبی‌داران مازندران اعلام کرد

تعیین نرخ جدید دستمزد شالیکوبی‌‌های مازندران

تعیین نرخ جدید دستمزد شالیکوبی‌‌های مازندران
تقی جعفریان با اعلام مشخص شدن نرخ جدید دستمزد خدمات شالیکوبی‌های استان طی سال‌جاری؛ گفت: عمده ترین مشکل حال حاضر شالیکوبی‌داران استان، کمبود کارگر و همچنین هزینه‌های سنگین تجهیزات ماشین‌آلات است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید تقی جعفریان در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ از تعیین تکلیف و مشخص شدن نرخ جدید دستمزد خدمات شالیکوبی‌ها در استان مازندران خبر داد.

وی افزود: امسال برای خدماتی نظیر خشک کردن و تبدیل هر کیلوگرم شلتوک به برنج سفید در شالیکوبی‌های مدرن، مبلغ 6 هزار ریال (برای شالی‌های سرپا تراش)  مصوب شده است.

رئیس اتحادیه شالیکوبی‌داران مازندران، خاطرنشان کرد: نرخ دستمزد در شالیکوبی‌های سنتی، 5 هزار و 600 ریال است.

جعفریان با بیان اینکه بیش از  یک‌هزار و 200 شالیکوبی در استان در حال فعالیت هستند؛ بیان کرد: نزدیک به 40 درصد شالیکوبی‌های استان مدرن و مابقی، سنتی هستند.

وی تصریح کرد: عمده ترین مشکل حال حاضر شالیکوبی‌داران استان، کمبود کارگر و همچنین هزینه‌های سنگین تجهیزات ماشین‌آلات است.

رئیس اتحادیه شالیکوبی‌داران مازندران، با بیان اینکه مسئولان نمی‌توانند هیچ درد ما را دوا کنند؛ تاکید کرد: هزینه کارگر به نسبت سال گذشته دو تا سه برابر و دستمزدها نیز سه تا چهار برابر شده است.

جعفریان گفت: در حالی که هزینه ماهانه کارگر برای شالیکوبی‌ها، حدود 3 تا 4 میلیون تومان بود؛ طی سال جاری این رقم به 10 تا 12 میلیون تومان رسیده است.

وی اعلام کرد: فقدان کارگر برای شالیکوبی‌ها در استان مازندران، واقعا فراوان و به یک معضل جدی برای شالیکوبی‌داران مبدل شده است و در کنار این کمبود، هزینه چند برابری دستمزد و مخارج سرسام‌آور تجهیزات ماشین آلات، این صنعت را با چالش جدی مواجه کرده است.

به گفته رئیس اتحادیه شالیکوبی‌داران مازندران، بیشترین تراکم شالیکوبی‌ها در مازندران، در شهرهای آمل، محمودآباد، فریدونکنار، ساری، نکا و جویبار وجود دارد.

به گزارش بلاغ، نرخ سال گذشته تبدیل هر کیلو شالی به برنج در استان مازندران، 366 تومان بود که در پی عدم مقرون به صرفه بودن این رقم طی سال جاری و گلایه شالیکوبی داران، پس از اعلام نرخ پیشنهادی و تعدیل قیمت از سوی وزارت صمت و جهاد کشاورزی، با نرخ هر کیلو 600 تومان موافقت شد.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1630850
ارسال نظر
نظرات