شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 12:28 منتشر شده در مورخ: 1399/04/27 شناسه خبر: 1627672
یادداشت؛

مردم، انقلاب اسلامی، ولایت فقیه

مردم، انقلاب اسلامی، ولایت فقیه
در این نظام مردم در همه تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب‌های مسئولان نقش واقعی و حقیقی دارند. آنها ارکان نظام یعنی قوه مقننه و مجریه را مستقیم و ولی فقیه را غیر مستقیم تعیین و به‌عبارتی انتخاب می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، در انواع حکومت‌های موجود در جهان مثل؛ جمهوری، پادشاهی و سلطنتی، امپراتوری، دمکراتیک، موروثی و نظامی که هر کدام در اداره کشور به انواع مختلف مثل؛ ریاستی، پارلمانی و امثالهم تقسیم می‌گردند، در این میان امام خمینی (ره)، پس از پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری او، حکومت جمهوری اسلامی را با دو ویژگی مهم در ایران بنیانگذاری کردند؛ ویژگی اول، رجوع به آرای مردم و ویژگی دوم، حکومت ولایت فقیه؛ این دو شاخصه مهم، نظام  جدیدی از حکمرانی را به دنیا معرفی کرده است.
 
در این نظام مردم در همه تصمیم گیری‌ها و انتخاب‌های مسئولان نقش واقعی و حقیقی دارند. آنها ارکان نظام یعنی قوه مقننه و مجریه را مستقیم و ولی فقیه را غیر مستقیم تعیین و به‌عبارتی انتخاب می‌کنند.
 
قبل ازشرح انتخاب ولی فقیه توسط مردم، درباره اصل ولایت فقیه، کوتاه سخنی به میان می‌آوریم. ولایت فقیه را تقریبا همه مجتهدین معاصر و موخر قبول دارند، اما در وسعت حوزه اختیارات آن اختلاف است.
 
امام خمینی (ره) معتقد بودند اصولا اسلام دین زندگی است و برای اداره زندگی (دنیا و آخرت ) انسان‌ها برنامه دارد و این برنامه اداره مردم اجرائی نمی‌شود مگر به ایجاد حکومت، مثل جهاد و دفاع، جنگ و صلح، عدلیه و عدالت، جمع مالیات و زکات، اداره انفال، اجراء حدود و ده‌ها مورد دیگر. ولی فقیه باید در میان فقهای دیگر، حائز ویژگی‌های مهم، سخت و سنگینی باشد، از جمله؛ عادل، عالم و آگاه به مسائل روز کشور و جهان، بی‌رغبت به دنیا، شجاع، مردمی و امثالهم.
 
یافتن فقیهی با چنین شرایط سخت و دشوار برای عموم مردم در مرحله اول مشکل به نظر می‌رسید؛ بنابراین می‌بایست راهکاری برای این امر پیدا می‌شد. در قانون اساسی ما اصل یکصد و هفتم، راه و شیوه انتخاب ولی فقیه را به عهده مجلسی به نام "مجلس خبرگان رهبری" گذاشته است. 

این مجلس که اعضاء آن خود باید درصد بالائی از خصوصیات رهبری را مانند اجتهاد، عدالت، آگاه به زمان، شجاع و غیره را داشته باشند، توسط مردم انتخاب می‌شوند، تا دو وظیفه مهم را برعهده بگیرند؛ اول انتخاب رهبری و دوم نظارت بر انجام وظایف رهبری.
 
در احصاء ویژگی ولی فقیه به این نتیجه می‌رسیم که در هیچکدام از رهبران دنیا برای رسیدن به ریاست چنین شرایطی در نظر گرفته نشده است.
 
در تجربه ما، پس از رحلت امام خمینی (ره)، نمایندگان مردم در مجلس خبرگان در کمال آزادی و درایت با بحث و بررسی جامع به فردی خاص با اکثریت آرا رسیدند، البته این فرد عزیز کسی جز امام خامنه‌ای نبود.
 
کشور ما در دولت‌های مختلف پس از رحلت امام (ره)، مشکلات زیادی را تجربه کرده است، که اگر وجود ولی فقیه نبود ملت دچار مصیبت‌های فراوانی می‌شدند، رهبری ولی امر مسلمین بارها کشور را از لبه پرتگاه ناشی از انتخاب‌های اشتباه مردم در انتخاب ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس نجات داد.
 
هدایت رهبری در بخش دانش و فناوری کشور ما را در مواردی در ردیف کشورهای پیشرفته جهان قرار داده است، ما با رهبری ولایت فقیه، دارای بالاترین سطح امنیت و یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان در بخش نظامی و دفاعی هستیم.
 
ولی فقیه، حافظ منافع و حقوق ملت است و چه خوب فرمود امام راحل ما؛" پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به کشورتان نرسد." انشااله با رهبری‌های امام خامنه‌ای به حکومت امام زمان عج برسیم.
 
علی اکبر عباسی

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1627672
ارسال نظر
نظرات