شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 09:38 منتشر شده در مورخ: 1399/04/23 شناسه خبر: 1626252
اخبار داغ روزنامه ها؛

پیام آمریکا در صبح ترور شهید سلیمانی چه بود؟/ دفاع دیپلمات اصلاح‌طلب از گسترش همکاری‌ها با چین

پیام آمریکا در صبح ترور شهید سلیمانی چه بود؟/ دفاع دیپلمات اصلاح‌طلب از گسترش همکاری‌ها با چین
یک دیپلمات اصلاح‌طلب معتقد است ایران باید با عبور از نگاه به غرب، روابط راهبردی خود را با چین گسترش دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که در ادامه می خوانید.

کیهان

 

پیش‌بینی نمی‌کردید چون شیدای توافق با آمریکا بودید

مشاور رئیس‌جمهور می‌گوید هیچ کس خروج آمریکا از برجام را پیش‌بینی نمی‌کرد.

اکبر ترکان در گفت‌وگو با روزنامه فرهیختگان و درباره این گفته‌اش در سال 94 که هر روز تأخیر در اجرای برجام موجب خسارت 100 میلیون دلاری می‌شود، گفت: اگر بخواهیم مرور کنیم باید به اینکه چه کسانی باعث شدند تحریم‌ها برگردد، رجوع کنیم. وقتی کشوری نفت، پتروشیمی، فولاد، مس و آلومینیوم یا خیلی از محصولات کشاورزی را صادر می‌کند، این امر درآمدهای ارزی برای کشور دارد. وقتی جلوی صادرات اعم از نفت، پتروشیمی، کالاهای کشاورزی و صنعتی گرفته شود، درآمدهای ارزی به کشور وارد نمی‌شود.

در این صورت درآمد کم می‌شود و تقاضای ارز وجود دارد و عرضه ارز کاهش می‌یابد. وقتی تقاضای ارز باشد اما عرضه ارز کم شود، ممکن است باعث گرانی قیمت ارز شود، همانند وقایعی که الان شاهد آن هستیم. لذا نکته مهم و اساسی این است که غیر از بودجه دولت که به درآمدهای نفتی وصل است، وقتی نفت صادر نمی‌شود غیر از کاهش درآمدهای ارزی، درآمد ریالی دولت هم کاهش می‌یابد چراکه تامین منابع ریالی دولت از محل صادرات نفت بوده که موجب کمبود درآمد ریالی دولت و درآمد ارزی آن می‌شود.

کمبود درآمد ریالی دولت، دولت را به‌سمت استقراض از بانک‌ها می‌برد

وی در ادامه با ادعای این‌که پس از برجام سالی 70 هزار شغل ایجاد شد، گفت: هیچ کس پیش‌بینی نمی‌کرد آمریکا از برجام خارج شود. آیا کسی پیش‌بینی می‌کرد شخصیتی همچون ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شود؟ وقتی شخصیتی مانند ترامپ خود را مقید به این قاعده بین‌المللی نمی‌داند، نه‌تنها درمورد برجام بلکه از وقتی رئیس‌جمهور آمریکا شد، این کشور از خیلی پیمان‌های بین‌المللی عدول کرده و بسیاری از تعهدات بین‌المللی خود را انجام نداده و خیلی از موافقتنامه‌هایی که دولت آمریکا امضا کرده بود را پشت‌پا زده است.

بنابراین این امر تنها درمورد برجام و کشور ما نیست، درمورد خیلی از موافقتنامه‌ها و توافقنامه‌های بین‌المللی این روند را طی کرده است که در سیاست خارجی با قلدری و بی‌قانونی و متکی به رای خود روابط بین‌المللی را خراب کرده است. درمورد ما نیز این اتفاق رخ داده است.

این اظهارات در حالی است که اولاً صاحب‌نظران بسیاری درباره نامتوازن بودن برجام به عنوان عامل تحریک‌کننده آمریکا و اروپا برای نقض تعهدات‌شان هشدار داده بودند اما از سوی رئیس‌جمهور و اطرافیانش به عنوان بی‌سواد و ترسو و کاسب تحریم و... معرفی شدند.

ثانیاً نقض پیاپی برجام در همان دولت اوباما انجام گرفت در عین حال عجیب است که شیفتگان توافق، احتمال نمی‌دادند فرد دیگری در آمریکا رئیس جمهور شود. آیا آقای ترکان فراموش کرده که هیلاری کلینتون هم در تبلیغات انتخاباتی بر عبور از برجام تأکید داشت؟ همین امروز هم جو بایدن نامزد دموکرات‌ها و مشاورانش مکرر می‌گویند که در صورت روی کار آمدن، به تعهدات برجامی آمریکا برنمی‌گردند و انتظار دارند ایران پای توافق و تعهدات جدید بیاید! و همه این دهن‌کجی‌های آمریکایی، به خاطر بی‌ضمانت و نامتوازن بودن برجام است.

ثالثاً وقتی ترامپ مکرراً از روحانی و ظریف می‌شنید که حتی در صورت خروج آمریکا از برجام، ما در توافق می‌مانیم و به تعهدات خود عمل می‌کنیم، چرا باید از برجام خارج نمی‌شد و تعهدات آمریکا را متوقف نمی‌کرد؟! این خط را اتفاقاً خود دولت و وزارت خارجه با رفتار نامتوازن خود (ماندن به هر قیمت در توافق) به ترامپ دادند.

رابعاً درباره تحریم‌ها باید از آقای ترکان پرسید تحریم‌ها اکنون با برجام بیشتر شده که دولت نمی‌تواند 200-300 هزار بشکه نفت بفروشد یا قبل از برجام که 1/5 میلیون بشکه نفت می‌فروختیم؟! اقتصاد امروز رونق بیشتری دارد یا آن زمان که برجامی در کار نبود؟ دلار آن روز 3700 تومان بود و امروز 22 هزار تومان را رد کرده است!

دفاع دیپلمات اصلاح‌طلب از گسترش همکاری‌ها با چین

یک دیپلمات اصلاح‌طلب معتقد است ایران باید با عبور از نگاه به غرب، روابط راهبردی خود را با چین گسترش دهد.

غلامعلی خوشرو که سابقه نمایندگی ایران در سازمان ملل را در کارنامه خود دارد، در دولت اصلاحات «معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر خارجه» و همچنین معاون «آموزش و پژوهش وزارت خارجه» بوده است. او ضمن یادداشتی که دیپلماسی ایرانی منتشر کرده، نوشت: اجماع داخلی در آمریکا بر آن قرار گرفته که با تشدید فشارهای همه‌جانبه سرعت رشد اقتصادی و فناوری در چین را مهار کند. در این روند بحران کرونا و نزدیک شدن انتخابات در آمریکا تنش‌ها را تشدید کرده است. ایران باید با دوراندیشی از فرصت ایجاد شده در جهت تامین منافع ملی خود بهره‌برداری کند.

بهبود وضعیت مالی طبقه پایین و افزایش تعداد طبقه متوسط، بازار مناسبی را برای شرکت‌های رو به رشد و نوظهور فناوری دیجیتال در چین فراهم می‌سازد.

بر این تغییرات بنیادی باید رشد سریع اقتصاد دیجیتال در چین را هم افزود که برآورد می‌شود، شامل حدود 30 درصد تولید ملی شود. امروزه از 20 شرکت بزرگ اینترنتی جهان، 9 شرکت چینی هستند. به همین دلیل تحریم شرکت بزرگ هوآوی از سوی آمریکا به یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های اختلاف میان چین و آمریکا تبدیل شده است.

آمریکا اقداماتی داخلی و خارجی علیه چین سامان داده است. در حوزه روابط بین‌الملل اختلاف چین و آمریکا در شورای امنیت مانع از آن شد تا اقدامی جهانی در مقابله با کرونا، طراحی شود.

فاز اول توافق تجاری که در 15 ژانویه توسط ترامپ، امضا شد، چین را ملزم کرده در مدت دو سال آینده 52/4 میلیارد دلار گاز طبیعی مایع، نفت خام، فرآورده‌های پالایشی و زغال سنگ خریداری کند. اما با تصویب قانون امنیت ملی از سوی دولت چین برای هنگ‌کنگ، تنش‌ها میان دو کشور بالا گرفته است.

در حالی که چین بازار مالی 45 تریلیون دلاری‌اش را به روی بازیگران بین‌المللی باز می‌کند، یک هیئت مشورتی کنگره آمریکا، درباره خطرات سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها در این بازار، از جمله تلاش شرکت‌هایی چون «جی‌جی مورگان چیس» و «گلدمن ساک» برای توسعه فعالیت‌هایشان در چین هشدار داد. سنای آمریکا نیز لایحه‌ای را تصویب کرد که جذب سرمایه‌گذاری توسط کمپانی‌های چینی در آمریکا را محدود می‌کند.

دولت آمریکا نیز در حال بررسی ممنوعیت سرمایه‌گذاری صندوق‌های بازنشستگی دولتی این کشور در چین است. رقابت همه‌جانبه آمریکا و چین می‌تواند فرصتی برای ایران در راستای تامین منافع خود علی‌رغم تحریم‌های یکجانبه فراهم آورد. شبه باوری در میان برخی مقامات چینی وجود دارد اینکه نگاه ایران به چین، به عنوان other alternative یا گزینه دیگر است. بدین معنی که مادامی که ایران با اروپا روابط سیاسی و اقتصادی خوبی دارد، توجهی به چین ندارد و زمانی به چین نگاه راهبردی خواهد داشت که دستش از طرف غربی کوتاه شده باشد. بنابراین چینی‌ها نسبت به تحولات آینده رابطه با ایران به دیده تردید می‌نگرند. سفر وزیر خارجه ایران به چین و تقدیم یادداشت رسمی به مقامات آن با تاکید بر همکاری‌های بلندمدت 25 ساله راهبردی، تکنولوژیک و اقتصادی صورت گرفت.

کمک‌های متقابل مردمی و دولتی چین و ایران در بحران کرونا، شرایط بهتری برای همکاری دو کشور فراهم آورده و فصل جدیدی برای همکاری مشترک گشوده است.

این یک فرصت مناسب برای ایران است تا روابط خود را با چین گسترش داده و به خصوص در حوزه همکاری‌های بهداشتی و راهبردی و تهاتر نفت بیش از پیش فعال شود. در این شرایط باید سطح روابط با چین را ارتقا داد تا در چالش‌های موجود با غرب نیز بتوان از اهرم‌های سیاسی و اقتصادی قوی‌تری برخوردار بود.

 اگر این ملک‌سازی قانونی بود چرا شهرداری تخریب کرد؟

مدیر بنیاد باران می‌گوید: ابهامات ساخت‌وساز غیرقانونی ریاست‌جمهوری در شمال شهر تهران به جای خود باقی است.

جواد امام در واکنش به گزارش روزنامه سازندگی در این زمینه نوشت: اگر اقدام ریاست‌جمهوری در منطقه جماران قانونی بوده چرا شهرداری آن را تخریب کرده؟

چرا نهاد ریاست‌جمهوری مجوز لازم را برای ساخت ملک مورد نظر اخذ نکرده و بعد از هفت سال به این امر اقدام کرده؟ این معنای منشور رعایت حقوق شهروندی ریاست‌جمهوری است؟

چرا نهاد ریاست‌جمهوری به قانون میراث فرهنگی احترام نمی‌گذارد؟ آیا جز این است که حفظ بافت تاریخی جماران برای نهادینه کردن فرهنگ انقلاب توسط شورای عالی شهرسازی تصویب شده است؟

بالاخره این ملک باغ بوده یا مسکونی و یا اداری؟ چرا در بیانیه‌های مختلف به انواع مختلف سخن گفته می‌شود؟

نشنال اینترست: ایران بزرگ‌ترین قدرت موشکی در غرب آسیاست

یک نشریه آمریکایی در گزارشی خاطرنشان کرد ایران به بزرگ‌ترین قدرت موشکی خاورمیانه(غرب آسیا) تبدیل شده است.

نشنال اینترست نوشت: زرادخانه موشکی ایران کاملا چشمگیر بوده و برگرفته از درس‌هایی است که در جنگ ایران- عراق به دست آمده است. در آن جنگ، ایران آموخت که برخورداری از یک سیستم قوی دفاعی(تعداد زیادی از انواع موشک‌ها)، ساده‌تر و ارزان‌تر از یک سیستم تهاجمی مانند هواپیما است. زیرا این تجهیزات گران بوده، هزینه زیاد نگهداری دارد و با تلفات انسانی همراه است.

موشک‌ها، ابزار دفاعی اساسی است. از آنها می‌توان برای قدرت‌نمایی استفاده کرد و برای بازدارندگی بهره گرفت، به ویژه بر فراز تنگه هرمز و خلیج فارس. مجموعه موشکی ایران، یکی از متنوع‌ترین قدرت‌های موشکی در خاورمیانه است. ایران هزاران فروند موشک‌های میان‌برد، و کوتاه‌برد در اختیار دارد که می‌تواند با آنها مناطقی دوردست را هدف قرار دهد. چند نمونه از طرح‌های بسیار موفق موشکی ایران عبارت است از؛ فاتح 110 که برنامه تولید آن در اواسط دهه 1990 شروع شد. آزمایش این موشک‌ها در اواخر دهه 1990 و اوایل 2000 آغاز شد، و تولید انبوه دوره‌ای آن نیز حدود سال 2003 کلید خورد. برد این موشک حدود 210 کیلومتر است و ایران می‌گوید قادر است در هر زمان تولید انبوه این موشک را آغاز کند. همچنین شایع شده حزب‌الله لبنان تعدادی از موشک‌های فاتح 110 در اختیار دارد که ایران آنها را تامین کرده است.

موشک دیگر شهاب «1» است که از سوخت مایع استفاده می‌کند و برد آن حدود 330 کیلومتر است. فکر تولید موشک شهاب-1 ابتدا در جنگ ایران و عراق در دهه 1980 شکل گرفت. ایران در آن زمان به چیزی نیاز داشت تا برد بیشتری نسبت به آتش توپخانه داشته باشد؛ و در عین حال مایل نبود در خصوص ناوگان ضد هوایی خود خطرپذیری کند.

امروز ایران انواع و اقسام موشک شهاب-1 در اختیار دارد؛ که از برد، خرج انفجاری و همچنین دقت متنوع برخوردار هستند.

اما موشک‌های سجیل، در میان قوی‌ترین موشک‌های ایران است که 2 هزار کیلومتر برد دارد. این موشک‌ها دارای کلاهک‌هایی با برد 500 تا 1000 کیلومتر هستند.

یکی از مزایای موشک سجیل، شکل سوخت آن است که در مرحله پرتاب، به جای سوخت مایع، از سوخت جامد بهره می‌گیرد. برتری این سوخت به دیگر سوخت‌ها، در قدرت و سرعت بیشتر استقرار موشک است. برخلاف موشک‌های سوخت مایع که برای پرتاب، به آمادگی و شرایط بسیار خاص نیازمندند، این موشک‌ها چنین ملزوماتی ندارند.

حیرت کارشناس آلمانی از موفقیت‌های موشکی و ماهواره‌ای ایران

یک تحلیلگر آلمانی تصریح کرد؛ ایران موفقیت‌های چشمگیر در پرتاب موشک ماهواره‌بر به دست آورده است.

کالب لرسون کارشناس ارشد دانشکده سیاست‌های عمومی «ویلی برانت»، در تارنمای «نیوز24» نوشت: ایران فناوری‌های بسیار بالایی را به دست آورده است. این فهرست دامنه‌دار است و یکی از آنها موشک‌ سیمرغ است. البته همه ماهواره‌ها زیبا هستند و برای اهداف صلح‌آمیز مورد استفاده قرار می‌گیرند اما این خطرناک است که ایران فناوری موشکی و امکان پرتاب ماهواره را دارد.

آژانس فضایی نسبتا جدید ایران از زمان آغاز فعالیت خود در سال 2004 میلادی تاکنون موشک‌های دوربرد مختلفی را آزمایش کرده است که در این موشک‌ها به‌طور کلی از موتورهای یک موشک دوربرد دیگر ایران به نام «شهاب 3»

استفاده شده است. ایران در سال 2008 به باشگاه کوچک کشورهایی که با بهره‌مندی از موشک‌های طراحی شده بومی ماهواره را با موفقیت در مدار خود قرار می‌دهند، پیوست.

اگرچه موشک سیمرغ نسبتا کوچک بخشی از برنامه فضایی ایران است اما می‌تواند برای استفاده در موشک‌های بالستیک دوربرد مورد استفاده قرار گیرد.

سیمرغ فقط قادر به حمل محموله‌های کوچک در مدار زمین است و ظرفیتی که تخمین‌ زده می‌شود کمتر از یکصد کیلوگرم یا حدود 220 پوند است؛ در حالی که یک کلاهک هسته‌ای بین 500 تا یک یا 2200 پوند وزن دارد. بنابراین این موشک، تهدید بزرگی نیست.

ایران می‌گوید قرار دادن ماهواره‌ها در مدار برای اهداف صلح‌آمیز است اما این اقدام بیش از یک هدف دارد. تجزیه و تحلیل‌ها در سال 2017 نشان می‌دهد که پیشرفت‌ فضایی ایران می‌تواند مسیر رسیدن این کشور به کاربرد موشک‌های پرتابی قاره‌پیما را کوتاه کند.

شیرینی حلوای دولت را گویا فقط مدیران دولتی می‌فهمند

در حالی که مشاور رئیس‌جمهور می‌گوید؛ سؤال نمایندگان از دولتمردان به خاطر عصبانیت از دستاوردهای دولت است، یک روزنامه حامی دولت نوشت با حلوا حلوا کردن دهان مردم شیرین نمی‌شود و پیشرفتی در کار نیست.

اکبر ترکان در روزنامه آرمان نوشته است: «کسانی که دنبال سؤال و استیضاح» هستند، شغل‌شان همین است. رقبا رئیس‌جمهور را رها نمی‌کنند و لاینقطع ضربه می‌زنند تا او را از کارآمدی بیندازند.

آقای روحانی یک شخصیت معتدل است و مخالفینش شخصیت‌های اصولگرا هستند و از بعد انتخابات تاکنون یک لحظه هم او را رها نکرده و راحت نگذاشته‌اند و به طور مرتب به او تا الان ضربه زده‌اند.

 بانک مرکزی در گزارشی نرخ رشد اقتصادی را در بخش‌های مختلف اعلام کرد. درخشان‌ترین رشد ما مربوط به کشاورزی با نرخ رشد 8/8 درصد بوده . اینها دستاوردهایی است که باید تا باقیمانده یک‌سال دولت روحانی به اتمام برسد. شبکه زیرسدها و رودخانه‌های مرزی باید تا پایان این دولت به اتمام برسد. کارهای بزرگی که باید انجام شود تا آثار مثبتی برای اقتصاد ایران داشته باشد...

دولت هفت سال روی این کارها زحمت کشیده و افتخار همه است، نه افتخار یک فرد خاص باشد. اصولگراها نباید از این موفقیت‌ها ناراحت باشند چون افتخار آنها هم هست و آنها هم از دستاوردهای انقلاب خوشحال می‌شوند. پیشنهاد می‌کنم از دستاوردها عصبانی نباشند، خوشحال باشند و به آن افتخار کنند.»

اما روزنامه آفتاب یزد با رد برخی ادعاهای دولتی درباره دستاوردهای افتخارآمیز نوشت: به هر حال خیلی دیر و در حالی که سکه به مرز 11 میلیون تومان رسیده و دلار 22 هزار تومان، تلاش می‌شود رئیس‌جمهور در مجلس پاسخگوی شرایط افتضاح بازار باشد.

او باید توضیح دهد به سمت پرتگاه حرکت می‌کنیم یا پیشرفت اقتصادی. با حلوا حلوا کردن دهان ملت شیرین نمی‌شود. دهان آن کسی شیرین است که حقوق 30 میلیون تومانی دولتی به جیب می‌زند و مدام هم در افشانی می‌کند. سواره کجا از حال پیاده خبر دارد. مردم در سختی‌ها هستند.


 

ایران

 

تحلیل نیویورک تایمز از همکاری تهران-پکن

خبر اول اینکه، روزنامه امریکایی نیویورک تایمز در بخشی از گزارش تحلیلی خود درباره برنامه جامع 25 ساله همکاری‌های ایران و چین آورده است که این برنامه همکاری با سرمایه‌گذاری چینی‌ها می‌تواند ضمن جاری کردن خون تازه در رگ‌های اقتصاد ایران، موجب خشم امریکا شود. به گزارش ایرنا، در این گزارش آمده: براساس پیش‌نویس این برنامه همکاری، ایران و چین همکاری گسترده اقتصادی و امنیتی را ترسیم کرده‌اند که راه را برای میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری چین در بخش انرژی و سایر بخش‌ها باز می‌کند و می‌تواند تلاش‌های دولت ترامپ برای منزوی کردن دولت ایران را تحت تأثیر قرار دهد. این توافق شامل سرمایه‌گذاری پکن در امور بانکی، ارتباطات، بنادر، راه‌آهن و ده‌ها طرح دیگر است. در این برنامه همکاری، به آموزش و تمرین‌ها و تحقیقات مشترک، توسعه سلاح‌ها و اشتراک‌گذاری اطلاعات نیز اشاره شده که هدف آن مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و قاچاق انسان و جرایم مرزی یاد شده است. نیویورک تایمز با بیان اینکه سرمایه گذاری‌های چین در ایران در طول ۲۵ سال ۴۰۰ میلیارد دلار خواهد بود، افزوده: بی‌شک این برنامه همکاری، فصل جدید نوع مناسبات میان چین و امریکا آغاز می‌کند؛ روابطی که همین حالا هم در شرایط چندان مناسبی قرار ندارد. علاوه بر این، این توافق ضربه بزرگی به سیاست تهاجمی دولت ترامپ در مقابل ایران می‌زند که از زمان خروج از برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) سیاست فشار حداکثری را علیه آن آغاز کرده است.

پیام امریکا در صبح ترور شهید سلیمانی چه بود

خبر دیگر اینکه، محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد مکتب حاج قاسم درباره صبح شهادت سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس عنوان کرد: وزارت امور خارجه حدود دو یا سه ساعت پس از ترور شهید سلیمانی کار خود را شروع کرد. به گزارش ایرنا، وی افزود: وزیر و مدیران ارشد وزارت امور خارجه ساعت شش صبح روزی که این جنایت رخ داد، در وزارت امور خارجه حاضر شدند و برای پیگیری امور تقسیم‌ کار صورت گرفت. بهاروند عنوان کرد: بلافاصله سفیر سوئیس به‌عنوان حافظ منافع امریکا در ایران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض بسیار شدید ایران به وی ابلاغ شد و محفوظ بودن حق جمهوری اسلامی ایران برای پاسخ به این تعرض به حاکمیت و امنیت ملی ایران به اطلاع امریکایی‌ها رسید. وی افزود: امریکا از طریق سفیر سوئیس پیام داده بود که ایران پاسخ ندهد که بلافاصله رد شد.

درخواست مرخصی از زندان برای معاون سابق روابط عمومی آموزش و پرورش

دست آخر اینکه، همسر نجات بهرامی، معاون سابق روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به بیماری همسرم و اوج‌گیری کرونا، امیدوارم با درخواست مرخصی همسرم موافقت شود. ظریفه خزایی، در گفت‌وگو با ایلنا گفت: همسرم به‌دلیل مشکل نوسان بالای فشار خون، نیاز به معالجه در خارج از زندان دارد.در روزهای اخیر شاهد اوج‌گیری کرونا هستیم و با توجه به بیماری زمینه‌ای همسرم، نگران ابتلای وی در زندان به کرونا هستیم. همسر معاون سابق روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش اظهار امیدواری کرد که مسئولان قضایی با درخواست مرخصی همسرش موافقت کنند. حکم محکومیت نجات بهرامی، معاون سابق روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به یک سال حبس تعزیری، روز ۲۴ فروردین‌ ماه از طرف شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تأیید شد. او به دو سال محرومیت از فعالیت در احزاب و گروه‌های سیاسی نیز محکوم شده است.

خراسان

 

ذره بین دوم دولت روی صادرکنندگان مشخص شد

یک مسئول مهم اجرایی در ابلاغیه روزهای اخیر خود خطاب به تعدادی از اعضای کابینه، از آن ها خواسته است با تشکیل یک کارگروه تخصصی، برای بررسی و رسیدگی تخلفات صادرکنندگان در حوزه دریافت مشوق های صادراتی اقدام کنند و گزارش های مراجع ذی ربط در این حوزه را مد نظر قرار دهند. در صورت اثبات این تخلف، متخلف علاوه بر عودت مبالغ مربوط به مشوق، تا پنج سال از دریافت جوایز و عضویت در بانک اطلاعاتی صادرکنندگان محروم می شود.


وعده استخدام به سربازان شاغل در ادارات ممنوع

یک نهاد دولتی در نامه جدید خود به تعدادی از روسای سازمان ها و ادارات، به آن ها متذکر شده علاوه بر آن که به کارگیری نیروی انسانی در آن دستگاه ها در قالب سرباز و طرح تعهد خدمت، مشروط به رعایت سقف چارت تشکیلاتی آن نهاد و به تعداد تعیین شده در ابلاغیه های گذشته مجاز است، مسئولان مربوط باید توجه داشته باشند این فعالیت و به کارگیری، هیچ گونه تعهد استخدامی برای مجموعه های دولتی ایجاد نمی کند.

آرمان

 

استفاده مقام معظم رهبری از ماسک

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب صبح روز یکشنبه در ارتباط تصویری با صحن مجلس شورای اسلامی، با نمایندگان یازدهمین دوره‌ مجلس سخن گفتند که در این تماس تصویری، ایشان با چهره ماسک زده حاضر شدند. گفتنی است نکته جالب توجه این بوده که ماسک مورد استفاده مقام معظم رهبری تولید داخل بوده است که تصویری از آن در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و مورد توجه واقع شده است.

دود در پتروشیمی تندگویان

رئیس روابط عمومی پتروشیمی تندگویان درباره مشاهده دود در پتروشیمی تندگویان اظهار داشت: ساعت 17 و 10 دقیقه دیروز دود مختصری از واحد دکانتر مجتمع به هوا برخاست که اتفاق خاصی نبود و مشکلی پیش نیامد، دلیل حضور نیروهای آتش‌نشانی هم فقط برای جلوگیری از حادثه بوده است. حمید کیائی افزود: این حادثه فقط در عرض چند دقیقه بود، هیچ مشکلی برای واحدهای عملیاتی پیش نیامد و تمامی واحدها در مدار تولید هستند.

نجات 6 پاکستانی در بیابان‌های یزد

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی یزد از امدادرسانی ماموران پلیس راه اردکان-نائین به 6 نفر از اتباع پاکستانی گرفتار در بیابان و نجات آنها خبر داده است. سرهنگ محمدرضا مزیدی در ادامه افزود: ماموران هنگام گشت‌زنی در جاده‌های یزد به سمت اصفهان متوجه تردد و امدادخواهی چند نفر در کنار جاده شدند. سرهنگ محمدرضا مزیدی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی یزد ادامه داد: با حضور ماموران مشخص شده است این افراد اتباع غیرمجاز هستند که در بیابان سرگردان و از شدت گرما بی‌حال شده‌اند. مزیدی اظهار کرد: ماموران پس از امدادرسانی و کمک به این افراد، آنان را تحویل منطقه انتظامی اردکان داده‌اند.

روایتی از برخی مدیران دائمی

سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در توئیتی نوشت: یک قشری حداقل در طبقه متوسط مدیران کشور وجود دارند که در طی 10-15 سال اخیر همواره بر سر کار بوده‌اند، هر کسی بیاید و برود بازهم اینها هستند، بیشترین استفاده و سوءاستفاده را همین افراد داشته‌اند. هر کسی هم سرکار می‌آید اینها عوض نمی‌شوند! اگر این سنخ افراد را نتوانید از سیستم بیرون بکشید، بسیاری از کارها و اصلاحات شکلی به نتیجه نمی‌رسد.

شغل جدید تاجگردون چیست؟

اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون، نماینده گچساران بالاخره بعد از حدود بیش یک ماه از آغاز مجلس چهارشنبه هفته گذشته (18 تیر) تعیین‌تکلیف شده و منتخب گچساران با پارلمان خداحافظی کرده است. در این راستا تاجگردون در صفحه شخصی خود در اینستاگرام درباره فعالیت خود پس از بیرون رفتن از کسوت نمایندگی نوشت: «امروز بعد از هشت سال به دفترم در موسسه‌ای که هیأت علمی هستم، برگشتم. جایی که از قبل از انقلاب تاکنون مدیران ارشد سازمان برنامه یک اتاق و کرسی داشتند تا دانش و تجربه‌شان را تقدیم نظام برنامه‌ریزی کشور کنند. یک‌جای آرام که می‌شود فکر کرد و از اینجا بود که دوره‌ای نشستم، فکر کردم و نوشتم و برنامه‌هایم را کامل کردم و هشت سال در کسوت وکالت مردم در کمیسیون بودجه مجلس کار کردم و توانستم ایده‌هایم را اجرایی کنم. اکنون آغاز یک راه دیگر است برای خدمت به وطن. با کوله‌باری از تجربه و البته وفاداری به مردم. یا حق.»

قلع و قمع 72 فقره ساخت غیرمجاز

در راستای مبارزه با تغییر کاربری اراضی زراعی و باغات، قلع و قمع 72 فقره ساخت‌وساز غیرمجاز با حضور مشترک داود محمودی رئیس دادگستری و جواد جبله دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ملارد انجام شد. ایسنا در این باره نوشت؛ به منظور اجرای تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات و پس از جری تشریفات قانونی و صدور دستورات قضائی، قلع و قمع 72 فقره ساخت و ساز به مساحت 7 هکتار و همچنین 7300 متر دیوارکشی، 420 متر بنا، 120 متر استخر، 40 متر آلاچیق و پلمب بیش از 25 مورد از ساخت‌وسازهای غیرمجاز انجام شده است. گفتنی است صدور دستورات قضائی مبنی بر تخلیه و مراجعه به جهاد کشاورزی جهت تعیین تکلیف قانونی از دیگر اقدامات صورت گرفته در این زمینه است.

چطور شیشه آمبولانس شکست؟

مسعود شجاعی، کاپیتان تیم فوتبال تراکتور بین دو نیمه بازی با استقلال و در زمان گرم کردن بازیکنان با ضربه‌ای به آمبولانس، شیشه آن را شکست. جمالی مدیر روابط عمومی و رسانه باشگاه تراکتور در این باره اظهار کرد: عصبانیت شجاعی در شکستن شیشه را تکذیب می‌کنم. او به طور عمدی این کار را نکرده است. وی به همراه اشکان دژاگه و ایمان سلیمی در وقت استراحت نیمه‌دوم بدن‌های خود گرم می‌کردند، شجاعی شوتی زد که به شیشه آمبولانس ورزشگاه برخورد کرد و در نهایت آن شیشه شکست. او درباره فریاد مسعود شجاعی بر سر اکبر ایمانی گفت: به هر حال طبیعی است که شجاعی به عنوان کاپیتان تیم تراکتور با بازیکنان صحبت کند تا با داور حرف نزنند.

بازداشت 5 نفر از کارکنان گمرک انزلی

دادستان گیلان در خصوص بازداشت 5 نفر از کارکنان گمرک انزلی اعلام کرد: 5 نفر از کارکنان گمرک بندرانزلی بازداشت شده‌اند. سیدمهدی فلاح‌میری افزود: در پی گزارش‌هایی درباره اخذ و دریافت رشوه در گمرک بندرانزلی و تحقیقات جامع به عمل آمده در این زمینه، دستور بازداشت 4 نفر از کارکنان این اداره‌کل صادر شده است. وی یکی دیگر از افراد بازداشت شده را از کارکنان جهاد کشاورزی استان گیلان مستقر در گمرک انزلی معرفی کرد و گفت: این شخص به عنوان بازرس محصولات کشاورزی وارداتی به کشور متهم است. وی همچنین بیان داشت: برخی از متهمان این پرونده نیز با تودیع وثیقه آزاد هستند که با توجه به قرار نظارت قضائی صادره از سوی بازپرس پرونده، به مدت 3 ماه از اشتغال در شغل مرتبط با موارد اتهامی منع شده‌اند.

توقیف 220 میلیارد خودروی قاچاق

فرمانده مرزبانی ناجا در مورد توقیف 220 میلیارد خودروی قاچاق گفت: مرزبانان پایگاه دریابانی بوشهر مستقر در جزیره خارک با انجام اقدامات اطلاعاتی مطلع شده‌اند قاچاقچیان قصد دارند تعدادی خودروی خارجی را با یک فروند شناور دوبه به‌صورت غیرقانونی وارد سواحل شهرستان بوشهر کنند. سردار احمدعلی‌گودرزی در ادامه افزود: مرزداران با اشراف اطلاعاتی و عملیاتی، با اجرای گشت دریایی هدفمند، شناور حامل خودروهای خارجی را در نزدیکی سواحل بوشهر شناسایی کرده و در یک اقدام به‌موقع شناور را توقیف کرده‌اند. گفتنی است سردار گودرزی با اشاره به دستگیری 10 متهم تصریح کرد: مرزداران در بازرسی از شناور توقیفی، تعداد 35 دستگاه انواع خودروی خارجی قاچاق به ارزش ریالی 220 میلیارد ریال را کشف و ضبط کرده‌اند.

کشف اشیای تاریخی قبل از میلاد

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث از کشف اشیای تاریخی با قدمت هزاره اول و دوم قبل از میلاد و دوران اسلامی در استان کرمانشاه خبر داده است. سردار امیر رحمت‌الهی اظهار کرد: در پی کسب اخبار واصله از دوستداران میراث فرهنگی مبنی بر جابه‌جایی و حمل‌ونقل تعدادی شئ تاریخی، پس از بررسی‌های لازم، اکیپی مجرب از نیروهای حفاظت با هماهنگی مقام قضائی و همراهی عوامل انتظامی به محل مورد نظر عزیمت و ضمن رعایت موازین شرعی و قانونی خودرو شناسایی و در عملیاتی غافلگیرانه متوقف و در بازرسی از آن 167 قلم شئ تاریخی شامل جام، کاسه مفرغی، عطردان، تبرزین، سرپیکان، دستبند، سنجاق قفلی، آویزهای تزئینی، گوشواره، انگشتر، پیکرک حیوانی و مهر استوانه‌ای از وی کشف شده است.

کلاهبرداری در دریافت شناسنامه فرزندان

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در مورد کلاهبرداری در دریافت شناسنامه فرزندان گفت: آیین‌نامه اجرایی لایحه اصلاح قانون تعیین‌تکلیف تابعیت فرزندان مادر ایرانی با هدف حفظ کرامت زن ایرانی واصل شده و پس از تهیه شیوه‌نامه مراتب جهت اجرا به استانداری‌ها ابلاغ و صرفا از آن طریق تشکیل پرونده خواهد شد، لذا هرگونه ثبت‌نام جهت ارائه اطلاعات مشمولان قانون مذکور برای دریافت شناسنامه تنها از طریق استانداری‌ها اعلام خواهد شد. محمودی در ادامه این مطلب‌ افزود: لذا در این راستا سایر اقدامات مورد تایید نبوده و برای مراجعان، ابطال مدارک و عدم‌رسیدگی پرونده از طریق مراجع ذی‌ربط و برای سوءاستفاده‌کنندگان پیگیرد قانونی را به همراه خواهد داشت.

محبوبیت احمدی‌نژاد از نگاه‌ ضرغامی

عزت ا... ضرغامی به انتخاب گفته است: آقای احمدی‌نژاد با من ارتباطش خوب است؛ اما حتما کسی است که اگر بیاید در انتخابات، انتخابات متفاوت می‌شود. در این رابطه آقای احمدی‌نژاد در همه نظرسنجی‌ها در جایگاه بالایی قرار داد و از نظر محبوبیت جزو دو سه نفر اول کشور است. این هم عمدتا به خاطر عملکرد آقای روحانی است. مردم از احمدی‌نژاد خاطرات خوبی دارند و عملکرد آقای روحانی هم این موضوع را تشدید کرده است. گفتنی است انتخابات 1400 با احمدی‌نژاد انتخابات متفاوتی خواهد بود؛ منتها بستگی دارد برنامه خودش چه باشد و روال قانونی چه چیزی را رقم بزند.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1626252
ارسال نظر
نظرات