شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 10:33 منتشر شده در مورخ: 1399/04/22 شناسه خبر: 1625912
توسط برخی از نمایندگان انجام شد؛

تهیه طرح «تضمین دسترسی اقشار ضعیف به کالاهای اساسی و دارو»+اسامی امضاکنندگان

تهیه طرح «تضمین دسترسی اقشار ضعیف به کالاهای اساسی و دارو»+اسامی امضاکنندگان
طرح «تضمین دسترسی دهک‌های متوسط و پائین جامعه به کالاهای اساسی و دارو» توسط تعدادی از نمایندگان مجلس یازدهم در جهت حمایت از دهک‌های پایین درآمدی و اقشار ضعیف تهیه و تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده که پس از تصویب نهایی در مجلس دولت مکلف است برای توزیع کالاهای اساسی از کوپن الکترونیکی استفاده کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ طرح «تضمین دسترسی دهک‌های متوسط و پائین جامعه به کالاهای اساسی و دارو» توسط تعدادی از نمایندگاه مجلس یازدهم امضاء و تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است.

این طرح که با هدف این طرح تضمین دسترسی آسان گروه های هدف یعنی اقشار متوسط و پائین جامعه به کالاهای اساسی و دارو اتهیه شده؛ قرار است در هفته جاری در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود.

در مقدمه این طرح آمده است: شرایط اقتصادی کشور موجب بروز مشکلات فراوانی برای دهک‌های پایین درآمدی در جهت گذاران زندگی و دسترسی به کالاهای اساسی شده است. با توجه به پیش بینی منابع قابل توجه در بودجه سال جاری برای کاستی از فشار اقتصادی بر مردم متاسفانه به صورت عادلانه توزیع نمی‌شود و بسیاری از این کالاها با وجود اینکه با ارز ترجیحی تامین گردیده ولی با قیمت گزاف در بازار به فروش می‌رسد. 

نمایندگاه امضاء کننده در ماده واحد این طرح که با قید یک فوریت تقدیم مجلس شورای اسلامی شده؛ آورده‌اند: به منظور حمایت هدفمند و موثر از مصرف کننده و اقشار محروم  و با استفاده از منابع پیش بینی شده در جدول تبصره 14 قانون بودجه سال 1399و سایر دولت مکلف است ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تمهیدات لازم برای تضمیمن دسترسی دهک‌های پایین درآمدی به کالا و اقلام اساسی و دارو را در قالب اعظاری کارت الکترونیک به سرپرست خانوارهای مشمول فراهم نماید. استفاده از این کارت‌ها برای خرید دارو و نیز کالاهای اساسی از مارکز توزیعی است که دارای کد اقتصادی و ستگاه کارتخوان ثبت شده هستند.

بانک مرکزی ملکف است اطلاعات مورد درخواست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور آزمون وسع درآمدی خانوارها را در اختیار این وزارتخانه قرار دهد.

آیین نامه اجرایی این حکم مشتمل بر مصادیق کالاهای اساسی مصرفی، نحوه ثبت مراکز داوطلب توزیع کالا اساسی یارانه ای و نیز خانوارهای هدف به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت؛ جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

 

https://old.dana.ir/1625912
ارسال نظر
نظرات