شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 14:23 منتشر شده در مورخ: 1399/04/19 شناسه خبر: 1625217

حمله مجدد جنگنده‌های ترکیه به شمال عراق

حمله مجدد جنگنده‌های ترکیه به شمال عراق
منابع آگاه از حمله مجدد امروز جنگنده‌های ترکیه به استان دهوک در منطقه کردستان عراق خبر دادند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یک منبع آگاه امنیتی در منطقه کردستان عراق از حمله مجدد امروز جنگنده‌های ترکیه به این منطقه و آوارگی صدها خانواده از روستاهای کوهستانی آن به بهانه مبارزه با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) خبر داد.

این منبع در گفت‌وگو با پایگاه خبری «بغداد الیوم»، تصریح کرد: جنگنده‌های ترکیه صبح امروز نیز به صورت گسترده مناطقی از شمال عراق با بمباران کردند و روستاهای کوهستانی در ناحیه «شیلادزی» در شهرستان «العمادیه» واقع در استان دهوک را هدف قرار دادند.

وی با اشاره به اینکه هنوز هیچ اطلاعاتی درباره میزان خسارات جانی و مالی این حمله در دست نیست، گفت: این ناحیه تقریبا به یک ایستگاه دایمی برای هدف قرار دادن از سوی نیروهای ترکیه تبدیل شده است. صدها نفر از خانواده‌های ساکن این منطقه به دلیل بمباران‌های مستمر ترکیه، منازل خود را ترک کرده‌اند و خود را به مرکز این ناحیه رسانده‌اند.

این منبع افزود: جنگنده‌های ترکیه اغلب روستاهای واقع در کوه «کاره» در شهرستان العمادیه را هدف قرار می‌دهند. 

دیروز، چهارشنبه نیز جنگنده‌های ترکیه چندین ناحیه در منطقه کردستان را بمباران کردند.

امروز «احمد الصحاف» سخنگوی رسمی وزارت خارجه عراق، امروز، در گفت‌و‌گویی مطبوعاتی از گزینه‌های پیش روی این کشور در پاسخ به حملات ترکیه به شمال عراق خبر داد و گفت:‌ «به‌شدت اقدامات نظامی تحریک‌آمیز و یک‌جانبه ترکیه را محکوم و رد می‌کنیم. تأکید می‌کنیم که هماهنگی با دولت عراق صورت نگرفته است. این اقدامات باعث افزایش تنش در نوار مرزی میان دو کشور خواهد شد و کمکی به تلاش‌های صورت گرفته در زمینه مبارزه با تروریسم در منطقه نخواهد کرد حتی بر امنیت منطقه اثر خواهد گذاشت. لذا از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم که به نقش خود در زمینه حمایت از عراق در حق دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضیش عمل کنند».

ترکیه  از ۱۴ ژوئن گذشته عملیات گسترده با نام «پنجه عقاب» و از ۱۷ ژوئن عملیات «پنجه ببر» را در شمال عراق،  با هدف نابودی عناصر حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) آغاز کرده است که با اعتراض شدید دولت بغداد و مقامات مسئول عراقی مواجه است اما آنکارا بی‌توجه به این اعتراض‌ها به نقض حاکمیت عراق، تاکید دارد که به عملیات خود ادامه دهد. 

پ‌.ک‌.ک که از نظر ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا تروریستی شناخته می‌شود، بعد از شکستن توافق آتش‌بس با آنکارا، درگیری مسلحانه با دولت مرکزی ترکیه را از سر گرفت و طبق آمار دولتی، تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر در جریان عملیات‌ پ.‌ک.‌ک جان خود را از دست داده‌اند.

 

انتهای پیام/ک

https://old.dana.ir/1625217
ارسال نظر
نظرات