شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 11:31 منتشر شده در مورخ: 1399/04/18 شناسه خبر: 1624825

فراخوان چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر « نقالان علوی» منتشر شد

فراخوان چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر « نقالان علوی» منتشر شد
فراخوان چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده خوانی غدیر با عنوان «نقالان علوی» از سوی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری منتشر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی با همکاری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو در راستای ارتقای فرهنگ علوی و ایرانی و نیز تقویت، بازپیرایی و به‌روز رسانی هنر سنتی و دیرینۀ پرده‌خوانی، نقالی و حماسه‌خوانی ( نعت و  مناقب‌خوانی آل‌الله) در کشور، چهارمین دوره جشنواره سراسری نقالی و پرده خوانی غدیر (نقالان علوی) را، هم‌زمان با دهه ولایت و امامت ( از عید سعید قربان تا عید غدیر خم) برگزار می‌کند.

زنده نگه‌داشتن معارف ولایت علوی و واقعه غدیر خم در اذهان مردم به ویژه نسل جوان، استفاده از هنر اصیل و کهن نقالی در تبیین و ترویج فرهنگ اسلامی و علوی، احیاء و ترویج اشعار و متون ادبی غنی ایرانی و اسلامی با محوریت ولایت، بیان سبک زندگی، علم و عمل حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)، تقویت هنر نقالی و پرده‌خوانی و ایجاد انگیزه و پرورش نقالان و پرده خوانان جوان، تقویت هنر حماسه خوانی ( نعت و  مناقب‌خوانی آل‌الله) توسط مرشدان زورخانه و ترویج اخلاق و جوانمردی برگرفته از سیره نبوی و علوی، ترویج فرهنگ ولایتمداری در جامعه ایرانی-اسلامی از اهداف این جشنواره ذکر شده است.

موضوع جشنواره سراسری نقالی و پرده خوانی غدیر، تکریم و تعظیم ولایت علوی تا امام عصر (عج)، گشایش معانی متبادر و بیان زوایای پنهان و آشکار واقعه غدیر در راستای معرفی و تعمیق مفاهیم ولایی، بیان داستان واقعه غدیر و معرفت شناسی سیرۀ زندگانی  علی(ع) و نقش واقعه غدیر در زمانه معاصر عنوان شده است.

همچنین جشنواره به صورت رقابتی در دو بخش میدانی و رادیویی در قالب هنر آئینی و کهن نقالی، پرده‌خوانی و حماسه خوانی( نعت و  مناقب‌خوانی آل‌الله) برگزار می‌شود.

نقالی و پرده‌خوانی و حماسه‌خوانی هنرمندان راه یافته به جشنواره در بخش بزرگسال و نوجوان، در قالب رادیو نمایش و در استودیو حین اجرا برای داوران محترم، ضبط رادیویی و تلویزیونی شده و در ایام دهه ولایت از شبکه های سراسری صدا و سیما پخش خواهد شد. برگزیدگان این بخش در روز اختتامیه معرفی خواهند شد.

بر اساس این فراخوان:

جوایز نفرات برگزیده بخش رادیویی: نقالی و پرده‌خوانی  بزرگسال(در هر یک از بخش‌های آقایان و خانم‌ها)

نفر  اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 25.000.000 ریال،  نفر دوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ  20.000.000ریال، نفر سوم:  لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 15.000.000 ریال

بخش میدانی: حماسه خوانی نعت و  مناقب‌خوانی(فقط بخش آقایان). نفر  اول:  تندیس جشنواره، دیپلم افتخارو  جایزه نقدی به مبلغ 15.000.000 ریال، نفر دوم: لوح تقدیر و  جایزه نقدی به مبلغ 10.000.000ریال، نفر سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ   7.000.000 ریال

نقالی و پرده‌خوانی  نوجوان(در هر یک از بخش‌های آقایان و خانم‌ها). نفر  اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 10.000.000 ریال، نفر دوم:لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 7.000.000 ریال، نفر سوم:لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 5.000.000 ریال

نقالی و پرده‌خوانی  کودک. به 10 نفرِ راه یافته به مرحله پایانی در این بخش جشنواره لوح تقدیر و مبلغ  5.000.000 ریال تعلق خواهد گرفت.

آخرین مهلت ارسال فرم شرکت در چهارمین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر برای گروه‌های تهرانی تا 25 تیر ماه و زمان بازبینی گروه‌های تهرانی 28 تا 30 تیر 99 است. آخرین مهلت دریافت فیلم آثار و فرم تقاضای هنرمندان شهرستانی تا 28 تیر 99 و اعلام نتایج 2 مرداد 1399 است . بخش رادیویی 5 تا 8 مرداد و بخش میدانی 9 تا 15 مرداد برگزار می‌شود.

هر اثر نقالی باید حداقل 10 دقیقه و حداکثر 15 دقیقه باشد. هر اثر حماسه‌خوانی ( نعت و  مناقب‌خوانی) توسط مرشدان زورخانه باید حداقل 8 دقیقه و حداکثر  12 دقیقه باشد. هر شرکت کننده در صورت پذیرفته شدن می‌بایست الزاماً همان آثار ارسال شده به دبیرخانه که مورد بازبینی قرار گرفته را در جشنواره اجرا کند. دبیرخانه جشنواره به آثاری که فاقد کیفیت مناسب صدا و تصویر باشند ترتیب اثر نخواهد داد. به هر یک از هنرمندان راه یافته به جشنواره در بخش‌های بزرگسال و نوجوان کمک هزینه پرداخت خواهد شد.

مـــدارک لازم جهت حضور در این جشنواره به شرح ذیل اعلام شده است:

 سه نسخه دی وی دی اثر. تکمیل فرم جشنواره. آدرس دبیرخانه جشنواره: تهران. خیابان سمیه. حوزه هنری. طبقه چهارم. مرکز هنرهای نمایشی. کد پستی: 1599719513. شماره تماس: 84172413-88895053-88804072-021

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1624825
ارسال نظر
نظرات