شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:03 منتشر شده در مورخ: 1399/04/11 شناسه خبر: 1622711
پروتکل بهداشتی تاکسی ها تا چه اندازه رعایت می شود؟

بی اعتنایی تاکسیداران سیستان و بلوچستان به ملاحظات کرونایی/از سوار کردن 4 مسافر تا تبادل پول نقد و افزایش کرایه تاکسی

بی اعتنایی تاکسیداران سیستان و بلوچستان به ملاحظات کرونایی/از سوار کردن 4 مسافر تا تبادل پول نقد و افزایش کرایه تاکسی
پول های نقدی که در طول روز میان مسافران و رانندگان رد و بدل می شود یا نبود فاصله اجتماعی و عدم استفاده از ماسک و دستکش همه دست در دست یکدیگر داده تا شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سیستان وبلوچستان بالا رود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، نیمه دوم فروردین سال جاری همزمان با اوج گیری ویروس کرونا، طرح الزام فاصله گذاری اجتماعی و سلامت محیط کار در ناوگان تاکسیرانی شهری کشور ابلاغ شد که بر اساس آن رانندگان موظف شدند در تاکسی‌ها حداکثر سه نفر مسافر سوار کنند.

با شیوع ویروس کرونا در حالی این قانون به اجرا درآمد که در سیستان وبلوچستان کمتر راننده ای آن را عملی کرد که متاسفانه  با توجه به صدا درآمدن زنگ خطر دوباره شیوع این ویروس، می طلبد نظارت بر اجرای این قانون تشدید شود.

شماری از شهروندان زاهدانی در ارسال پیامک هایی به این پایگاه خبری از روند اجرای کار رانندگان شهری و برون شهری به ویژه در مسیر زاهدان- زابل و بالعکس ابراز گلایه کرده و گفتند: سوار کردن چهار مسافر در خودرو آن هم در شرایطی که افراد از ماسک استفاده نمی کنند خطر ابتلا به ویروس را در بین شهروندان افزایش می دهد.

به گفته شهروندان؛ عدم نظارت کافی باعث شده تا جان مسافران در خطر افتد به گونه ای که هنگام مخالفت از سوار کردن بیش از حد مسافر، راننده اقدام به دریافت کرایه بیشتر یا پیاده کردن فرد ناراضی می کند.

سارانی یکی از مخاطبان در تماس تلفنی با خبرنگار ما بیان کرد: به علت مشغله کاری مجبور به تردد در مسیر زاهدان به زابل است اما متاسفانه صاحبان تاکسی از عدم نظارت مسئولان سواستفاده می کنند به گونه ای که نه از ماسک استفاده کرده و نه مواد ضدعفونی در ماشین دارند، همچنین سوار کردن چهار مسافر در این مسیر طولانی که از سلامت افراد هم مطلع نیستند اقدام غیرقابل قبولی است که جان ده ها نفر را به خطر می اندازد.

وی ادامه داد: رد و بدل کردن پول کرایه و افزایش هزینه تا رسیدن به مقصد در صورت اعتراض، مشکل دیگری است که از یک سو شمار مبتلایان به ویروس کرونا را بالا برده و از سوی دیگر نظارتی دقیق از سوی دست اندرکاران امر را می طلبد.
 
یکی از رانندگان تاکسی با بیان اینکه برای امرار معاش خانواده مجبور به مسافرکشی در روزهای کرونایی هستیم، گفت: برایم مهم نیست چه اتفاق می افتد، هر مسافری که ناراضی است می تواند هزینه بالاتری پرداخت کند یا با تاکسی دیگری جابجا شود.

به گفته وی، وقتی امکانات محدود است و مسولان ماسک و دستکش به رانندگان نمی دهند ما از پس مخارج زندگی خود و هزینه های تعمیر ماشین با این وضعیت شهر به سختی بر می آییم چه برسد به وقتی که بخواهیم پروتکل های بهداشتی را رعایت و روزانه ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی و... تهیه کنیم.

با این تفاسیر بی اعتنایی برخی از رانندگان تاکسی قطعا به افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا دامن می زند بر این اساس راننده ها در عدم رعایت موارد بهداشتی به هر دلیلی که باشد،خواه ناخواه نه تنها جان خود را به خطر می اندازند بلکه به دیگران هم آسیب می رساند و افراد بیشماری را در معرض خطر انتقال ویروس کرونا قرار می دهد بر این اساس شهرداری و دیگر دستگاه ها باید نظارت خود را تشدید کنند چرا که این رویه باعث می شود بر شمار مبتلایان روزانه افزوده شود.
 
رانندگان تاکسی بین شهری  باید نکات بهداشتی را تا زمان کنترل ویروس رعایت کنند

تیمور باقری، معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما پیرامون این موضوع گفت:رانندگان تاکسی بین شهری استان باید نکات بهداشتی حمل مسافر را تا زمان کنترل ویروس کرونا رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه مطابق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سوار شدن بیش از سه نفر در تاکسی‌ها می توانند مخاطراتی برای شهروندان به همراه داشته باشد، افزود: براساس دستورالعمل های ابلاغی ضروری است تا زمان شیوع بیماری کرونا رانندگان تاکسی های بین شهری استان نکات بهداشتی را رعایت و تعداد محدود مسافر را سوار کنند.

باقری بیان کرد: بازرسان‌ این اداره کل ضمن نظارت بر رعایت دقیق قوانین و مقررات حمل و نقلی توسط فعالان این حوزه، تذکرات لازم را به رانندگان‌ در خصوص استفاده از اقلام بهداشتی شامل ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی می دهند.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ادامه داد: رعایت فاصله گذاری اجتماعی می تواند کمک قابل توجهی به کاهش تعداد مبتلایان به بیماری کرونا کرده و قطعا در این شرایط شهروندان نیز رضایت بیشتری خواهند داشت و اعتماد بیشتری می‌کنند.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1622711
ارسال نظر
نظرات