شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 16:01 منتشر شده در مورخ: 1399/04/07 شناسه خبر: 1621656
هفتم تیر، حادثه‌ای فراموش نشدنی در تاریخ انقلاب؛

شهدای مازندران هفتم تیر، نماد غیرت در راه پاسداری از انقلاب

شهدای مازندران هفتم تیر، نماد غیرت در راه پاسداری از انقلاب
4 تن از شهداى گرانقدر مازندران که در بمب گذارى واقعه هفتم تیر سال 1360 توسط منافقین در دفتر مرکزى حزب جمهورى اسلامى به شهادت رسیده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، تاریخ اگر نبود روایت‌ها و حکایت‌ها شاید قلم می‌خوردند. تاریخ را که خوب ورق بزنیم حوادثی می‌بینیم که قلب‌ها را تکان می‌دهند و امروز هفتم تیر یکی از همان تاریخ‌هایی است ما را به دفتر شهادت 72 شهید می‌رساند؛ 72 آلاله این سرزمین که بی‌رحمانه و ناجوانمردانه مورد ترور وحشیانه دست‌های آلوده منافقین کوردل زمان قرار گرفتند و آسمانی شدند. در آن جنایت تروریستی نام چهار شهید مازندرانی نیز خودنمایی می‌کند.

واقعه تروریستی هفتم تیر سال 1360 و بمب گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی منجر به شهادت شدن دکتر بهشتی و 72  نفر شد که حجت‌الاسلام عبدالوهاب قاسمی، حجت‌الاسلام عبدالحسین اکبری، حجت‌الاسلام عمادالدین کریمی بیژنی نژاد و عباسعلی ناطق نوری شهدای مازندرانی این حادثه هستند.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی با شهادت خود بیداری و بصیرت را به ملت ایران هدیه کرد تا به مدد باور انقلابی خود، هر روز گام‌های استوارتری به سوی فتح قلۀ استقلال و آزادی بردارند.

حجت الاسلام یوسف یوسف پور افزود: تثبیت نظام اسلامی و تدوین قانون اساسی در سایه زحمات شهید بهشتی به ثمر نشست و بنابراین همه مدیران باید این شهید بزرگوار را الگوی خود قرار دهند.

وی با تاکید بر ضرورت تفسیر و تشریح ابعاد فاجعه تروریستی هفتم تیر ۱۳۶۰ و چگونگی ایستادگی مسئولان نظام در برابر این مساله از سوی دانشگاه‌ها و رسانه‌ها، گفت: با گذشت ۳۸ سال از وقوع این حادثه در کشور نیاز است تا ابعاد این واقعه برای نسل‌های کنونی تشریح شود.

یوسف پور گفت: در حالی کشورهای مستکبر همچون آمریکا مدعی حمایت از حقوق بشر هستند که در طول تاریخ در بسیاری از مواقع مواردی از نقض این مسائل از سوی این کشور دیده شده است و همچنان ادامه دارد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مازندران به اعمال نقض حقوق بشر آمریکا و کشتار مردم بیگناه اشاره کرد و ادامه داد: شلیک ناو آمریکایی به هواپیمای ایرباس ایران و کشته شدن جمعی از هموطنانمان بخشی از این نادیده گرفتن حقوق بشر است.

سردار عبدالله ملکی مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس مازندران نیز از تدوین کتاب شهدای هفت تیر استان مازندران خبر داد و گفت: در این کتاب به چهار تن از شهدای قوه قضاییه استان مازندران «عمادالدین کریمی»، ناطق نوری»، «عبدالحسین اکبری» و «عبدالوهاب قاسمی» پرداخته می‌شود.


*4 شهید گرانقدر هفتم تیر استان مازندران

*شهید گرانقدر حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ عبد الوهاب قاسمى

 شهید حاج شیخ عبد الوهاب قاسمى فرزند عزیزالله در تاریخ اول مهر ماه سال 1312 در روستاى لفورک از توابع شهرستان سوادکوه بدنیا آمد، پدرش روحانى بود و او علم حوزوى را از همانجا آغاز کرد و سپس در محضر اساتید بزرگ تحصیل کرد تا به اجتهاد رسید وى در خرداد در پى مبارزالت سیاسى توسط ساواک دستگیر و به خدمت اجبارى رفت و پس از مدتى بدلیل ضعف بینایى از ناحیه چشم معاف گردید. سخنرانى هاى پر حرارت و شور انگیز او هرگز از اذهان مردم سارى از یاد نخواهد رفت با شروع انتخابات مجلس وى بعنوان نماینده مردم این شهر به مجلس شوراى اسلامى را یافت ایشان سرانجام در 7 تیر سال 60 در کنار سید مظلومان شهید دکتر بهشتى و یاران با وفایش توسط منافقین کوردل به درجه رفیع شهادت رسید.

*شهید گرانقدر حجت الاسلام و المسلمین عمادالدین کریمى بیژنی نژاد

 شهید عماد الدین کریمى فرزند محمد  در تاریخ  دهم مرداد ماه سال  1311 در قریه کشکک در حوالى نوشهر بدنیا آمد، پدر بزرگوار ایشان یک روحانى شناخته شده در منطقه بود وى نقش مهمى درمبارزات سیاسى داشته و چندین بار بدلیل سخنرانى هایى برعلیه رزیم ستم شاهى در مجامع مختلف توسط ساواک به ایشان تذکر داده شده است. پس از پیروزى انقلاب اسلامى و درجریان انتخابات بعنوان نماینده مردم نوشهر و چالوس به مجلس شوراى اسلامى راه یافت و سرانجام در هفتم تیر سال در بمب گذارى منافقین کوردل در دفتر حزب جمهورى اسلامى در کنار شهید دکتر بهشتى و یارانش به شهادت رسید.

*شهید گرانقدر عباسعلى ناطق نورى شهید عباسعلى ناطق نورى

شهید عباسعلى ناطق نورى فرزند ابوالقاسم در تاریخ پنجم مرداد ماه سال 1314 در در قریه اوزکلاى  شهرستان نور در یک خانواده روحانى بدنیا آمد، پس از اتمام دوران تحصیل علوم اسلامى شغل مکانیکى را انتخاب و در کنار آن تحصیل علوم اسلامى و قرآن مجید را نزد پدربزرگوارشان فرا گرفت مقاطع مختلف زندگى را با تحمل سختى ها در مبارزات سیاسى ومذهبى گذراند شرکت مستمر وى در جلسات مذهبى در تمام عمر از مهمترین کارهاى این شهید عزیز بوده است پس از انقلاب ایشان بعنوان نماینده مردم شهرستان نور در مجلس شوراى اسلامى انتخاب گردید و سرانجام در هفتم تیرسال در دفتر حزب جمهورى اسلامى همراه شهید بهشتى و 72 تن از شهداى گرانقدر توسط منافقان از خدا بى خبر به شهادت رسیدند.

*شهید گرانقدر حجت الاسلام و المسلمین عبد الحسین اکبرى

 شهید عبد الحسین اکبرى فرزند محمدولى در دوم مهر ماه سال 1315 در یک خانواده مذهبى  در روستاى لالیم از توابع شهرستان سارى بدنیا آمد، دوران کودکى را در زادگاهش مشغول تحصیلات ابتدایى شد و با عشق و علاقه‌اى که به شریعت اسلام و فقه آل محمد (ص) داشت براى تحصیل علوم دینى قدم در راه حوزه‌هاى علمیه نهاد.
ابتدا در حوزه علمیه کوهستان و در محضر آیت‌الله کوهستانى و سپس در حوزه علمیه سارى مشغول فراگیرى علوم دینى شد. پس از تحصیلات مقدماتى به حوزه علمیه مشهد مقدس مهاجرت نمود و ادبیات عرب، صرف و نحو، منطق، مبانى بیان و یک دوره فقه و اصول استدلالى را نزد اساتید بزرگى همچون مرحوم آیت‌الله حاج شیخ هاشم قزوینى و مرحوم آیت‌الله میلانى و میرزا احمد مدرس فرا گرفت.
شهید اکبرى در سال 1346 ه .ش براى تکمیل تحصیلات و کسب معارف اسلامى عازم نجف اشرف شد و در حوزه علم و فقاهت در محضر حضرت امام خمینى(ره) زانوى ادب زد. او هم چنین در این مدت از محضر آیات عظام حکیم، شاهرودى، خویى، بهره‌هاى فراوان برد.
شهید اکبرى در پى تیرگى روابط ایران و عراق در سال 1351 پس از سال‌ها تلاش و کوشش وقفه ناپذیر در کسب علوم اسلامى، به وطن بازگشت و به ارشاد و هدایت عامه به ویژه مردم استان مازندران پرداخت و مراجعت و مبارزات سیاسى خود را برعلیه رژیم استبداد داخلى و خارجى با انجام سخنرانى ها در محافل مختلف ادامه داد، شهید اکبرى سرانجام درحادثه بمب گذارى در دفتر حزب جمهور اسلامى به درجه رفیع شهادت نائل شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع خانواده های شهدای این حادثه فرمودند : حادثه‌ی بزرگی همچون هفتم تیر که آیت‌الله بهشتی و جمعی از وزرا و نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی و انقلابی به شهادت رسیدند، به‌طور طبیعی باید منجر به شکست انقلاب اسلامی می‌شد اما به برکت خون این شهدا، درست عکس آنچه که تصور می‌رفت اتفاق افتاد و بعد از این حادثه، ملت متحد شد و انقلاب در مسیر واقعی و صحیح خود قرار گرفت.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1621656
ارسال نظر
نظرات