شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 10:32 منتشر شده در مورخ: 1399/04/03 شناسه خبر: 1620358
در گفت‌وگو با استاد حوزه و دانشگاه عنوان شد؛

حضرت معصومه(س) الگوی دختران در همه تاریخ

حضرت معصومه(س) الگوی دختران در همه تاریخ
رحمت زمانی گفت: آنچه موجب امتیاز زندگی سراسر نورانی حضرت فاطمه معصومه (س) می‌شود و از ایشان یک الگوی مناسب برای دختران ما می‌سازد تبعیت ایشان از امام زمانشان است، ایشان به دنبال امام زمان خود مشکلات را به جان خریدند و رهسپار کشوری دیگر شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، شهر مدینه در نخستین روز از ماه ذی‌القعده سال ۱۷۳ هجری میزبان دختری از خاندان عصمت بود که پدرش حضرت موسی بن جعفر علیه‌السلام نام فاطمه را برایش برگزید و برادر ایشان امام رضا (ع) او را معصومه خواند، او دختر و خواهر و عمه امام بود و در دامن خانواده بافضیلت امامت به چنان مقامی دست یافت که کسی هم‌تراز و شأن آن بانو در عصر خودش نبود.
 
القابی که برای حضرت فاطمه معصومه (س) در دو زیارت‌نامه‌ای که موجود است شامل طاهره، حمیده، بِرّه، رشیده، تقّیه، رضّیه، مرضیه، سیده صدیقه، سیده مرضّیه، سیدةُ نساء العالمین است و هم‌چنین محدثه و عابده از دیگر صفات و القابی است که برای حضرت معصومه (س) یاد شد.
 
* خواهری هم سنگ برادر
 
نوشته‌اند که طی مدت ۲۵ سال امام رضا (ع) تنها فرزند حضرت نجمه خاتون و امام کاظم (ع) بود و پس از آن، کریمه اهل‌بیت (ع) هدیه‌ای از سوی پروردگار به خاندان اهل‌بیت (ع) بود تا خواهری باشد هم سنگ برای حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع).
 
تاریخ می‌نویسد در بین فرزندان امام موسی بن جعفر (ع)، حضرت معصومه (س) پس از امام رضا (ع) در تمامی جهات از جمله ویژگی‌های فردی و روحی دارای فضل و برتری بوده است و این مدعی بر اساس روایات مستدلی است که مقام والایی برای آن حضرت برشمرده‌اند.
 
در بیان فضیلت بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها روایت‌های مختلف وجود دارد که شاخص‌ترین آن‌ها روایتی از حضرت علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام در مورد پاداش زیارت مرقد مطهر حضرت معصومه (س) است که فرمودند: «مَنْ زارَها عارِفاً بِحَقِّها فَلَهُ الْجَنَةُ؛ کسی که او را در حالی که حقش را شناخته، زیارت کند، برای او بهشت است.»
 
حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها تحت تربیت امام هفتم و امام هشتم شیعیان به مقام علمی و معرفتی ویژه‌ای دست یافتند که به پرسش‌های مراجعین آن زمان که پدر و برادر بزرگوارشان نبودند پاسخ می‌داد و این‌گونه بود که موسی بن جعفر (ع) عبارت «فداها ابوه» را ارزانی این بانوی کرامت کردند.
 
* معصومه یعنی مصون از کاستی‌ها و نواقص
 
حجت‌الاسلام رحمت زمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه حضرت موسی بن‌جعفر(ع) دارای چهار فرزند دختر بودند که نام همه آن‌ها فاطمه بوده است؛ فاطمه کبری، فاطمه وسطی، فاطمه صغری و فاطمه اخری که حضرت معصومه (س) فاطمه کبری بودند، افزود: ائمه معصومین به دلیل علاقه‌ای که به مادرشان حضرت فاطمه زهرا (س) داشتند نام دختران خود را فاطمه می‌گذاشتند و به اصحاب خود نیز سفارش می‌کردند که نام فرزندان خود را فاطمه بگذارند.
 
 وی خاطرنشان کرد: یکی از القاب مشهور دختر امام موسی بن جعفر(ع)، معصومه است که حضرت بیشتر به این لقب مشهور هستند و این لقب را امام رضا (ع) برای ایشان انتخاب کردند و این تعبیر از امام معصوم به ما رسیده است.
 
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه صفت معصومه بار معنایی خودش را دارد، افزود: معصومه به کسی اطلاق می‌شود که از کاستی‌ها و نواقص مصون است و دارای مقام عصمت است و این مقام شایسته انبیا الهی، ائمه و انسان‌هایی که از نظر مقام در رتبه عالی قرار دارند، است.
 
زمانی با اشاره به اینکه روز دختر یعنی روز نعمت و لطف الهی بر بشریت که با میلاد حضرت معصومه (س) گرامی داشته می‌شود، خاطرنشان کرد: کریمه اهل بیت (ع) بر اساس مقدرات الهی به ایران آمدند تا امروز بارگاه ایشان چون پرچمی نورانی مسیر بندگی و راه خداوند را برای مردم گسترده کند.
 
*حضرت فاطمه معصومه (س) الگوی مناسب برای دختران ما
 
وی افزود: آنچه موجب امتیاز زندگی سراسر نورانی حضرت فاطمه معصومه (س) می‌شود و از ایشان یک الگوی مناسب برای دختران ما می‌سازد تبعیت ایشان از امام زمانشان است، ایشان به دنبال امام زمان خود مشکلات را به جان خریدند و رهسپار کشوری دیگر شدند.
 
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه کریمه اهل بیت (ع) در عصر خویش از دانایان بی‌نظیر بودند و با جهادی عظیم در کنار اهداف امام موسی بن جعفر (ع) از حدود و ارزش‌های اسلامی حفاظت می‌کردند، تاکید کرد: حضرت معصومه (س) اجازه ندادند تا دشمنان پشت نقاب‌هایشان اندیشه موسی بن جعفر (ع) را برای جامعه به فراموشی بسپارند.
 
زمانی در پایان با بیان اینکه حضرت معصومه (س) دائماً به بازخوانی اهداف امام هفتم شیعیان و پس از ایشان به بازخوانی افکار امام رضا (ع) همت گذاشتند، گفت: وجود این فرشته آسمانی برای اهل زمین فرصتی است تا جرعه‌ای از وجود حضرت زهرا (س) را تجربه کنند.
 
به گزارش بلاغ، امروز قم به یمن و برکت این بانوی با فضیلت به مهد عالمان، مجاهدان و تربیت‌یافتگان مکتب اسلام ناب محمدی مبدل شد و حوزه‌های علمیه شیعه در جوار این حرم مطهر ریشه گرفتند و به درختی تنومند مبدل شده‌اند؛ چه سعادتی بالاتر برای دختران که روز ولادت بانوی کرامت با نامشان گره‌خورده است، تقارنی که اگر سرچشمه‌ای برای الگوی دختران باشد سعادتشان را هم به همراه دارد.

انتهای پیام/
 

https://old.dana.ir/1620358
ارسال نظر
نظرات