شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 13:20 منتشر شده در مورخ: 1399/03/31 شناسه خبر: 1619445
عضو کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد

طرح جدید سهمیه بندی بنزین در دستور کار مجلس

طرح جدید سهمیه بندی بنزین در دستور کار مجلس
طرح سهمیه بندی بنزین به نفع محرومین در پارلمان به زودی از سوی هیات رئیسه اعلام وصول خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مالک شریعتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت طرح سهمیه بندی بنزین به نفع محرومین در پارلمان به زودی از سوی هیات رئیسه اعلام وصول خواهد شد.

وی ادامه داد در حال حاضر سهمیه بنزین یارانه ای براساس هر خودرو داده می‌شود و خانوارهای فاقد خودرو که بیش از ۵۰ درصد خانوارهای کشور را شامل میشوند، هیچ بهره ای از یارانه انرژی در بخش بنزین ندارند. طرح جدید برای رعایت بیشتر عدالت، مبنا را از هر خودرو به هر خانوار تغییر میدهد و سهمیه ای نیز متناسب با پیمایش به خودروهای حمل و نقل عمومی و تاکسی های اینترنتی اختصاص خواهد داد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: اگر صاحب خودرویی تمام سهمیه خانوار خود را استفاده نکند، سهمیه باقیمانده از طریق سامانه های بانکی، قابل واگذاری به دیگران خواهد بود یا در پایان هر ماه به شرکت پالایش و پخش باز می گردد و معادل قیمت متوسط ماهانه آزاد بنزین در کارت بانکی صاحب خودرو شارژ خواهد شد تا بتواند کالای ایرانی خرید نماید

* روش سهمیه‌بندی که به عدالت نزدیک تر است

جواد نوفرستی یکی از کارشناسان ارشد انرژی و طراح طرح سهمیه بندی بنزین به هر فرد با اشاره به اینکه شرایط امروز قیمت جهانی بنزین و نفت مانند سال 94 است پیشتر به خبرنگار راه دانا گفته است : براساس امارهای اعلام شده از سوی مسئولان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی می توان به هر فرد در ماه 20 لیتر سهمیه داد و این سهمیه باید به همه آحاد جامعه تخصیص یابد یعنی حتی کسانی که یارانه نقدی آنها حذف شده است هرچند که من معتقدم یارانه نقد یارانه انرژی است و نباید کسی را حذف کرد به هرحال این سهمیه باید به همه تخصیص پیدا کند به طوریکه این کار به عدالت نزدیک تر است.

به گفته نوفرستی هرکس خواست این سهمیه را استفاده کند میتواند از آن بهره ببرد و هرکس نخواست می تواند در طی یک سازو کاری که اصلا پیچیده نیست سهمیه مازاد خود را بفروشد که این کار می تواند برای خانواده ها یک درامد ایجاد کند و محبوبیت دولت نیزافزایش پیدا خواهد کرد.

این کارشناس انرژی تصریح کرد: زمان اجرای این کار هم اکنون است و شاید بعدا نتوان آن را به راحتی امروز انجام داد.

*حسن تاش: طرح اعطای سهمیه بنزین به هر فرد قابل اجرا نیست

غلامحسین حسن تاش یکی از کارشناسان مطرح حوزه انرژی اخیرا با اشاره به بررسی احتمالی این گفته است افزود: به نظرمن این طرح اجرایی نخواهد شد زیرا پیش شرط اجرای آن وجود سامانه هایی است که باید نشان دهد چه افرادی خودرو دارند و چه افرادی خودرو ندارند و افرادی که خودرو ندارند واقعا در این سامانه ها وارد شده و بنزین مازاد خود را فروخته اند.

وی با بیان اینکه این طرح یک روش منفعل و وارونه برای توزیع عادلانه درآمد و گسترش عدالت اقتصادی است، تصریح کرد: از نظر ایده ذهنی هم این طرح کاملاً شبیه همان توزیع عمومی و یکسان یارانه‌ها است که در دولت نهم و دهم به اجرا درآمد و اینک غلط بودن آن بر همه آشکار شده است.

حسن تاش تصریح کرد: چنین طرح‌هایی بر این ایده مبتنی است که داراترها و پولدارترها که اتومبیل دارند بیشتر از بنزین و یارانه ضمنی و مواهب آن برخوردارند و باید این مواهب را عادلانه بین ماشین دار و ماشین ندار توزیع کنیم؛خوب اینکه داراترها بیشتر از امکانات و مواهبی استفاده می‌کنند که محدود به بنزین نیست. داراترها از جاده‌ها و اتوبان‌ها و زیرساخت‌ها و حتی مدارس و دانشگاه‌ها و امکانات دیگر یارانه‌ای هم بیشتر استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: مسأله توزیع درآمدی باید با الگوهای اقتصاد کلان و مدل‌های درست اقتصادی حل شود نه اینکه ساختار اقتصادی به گونه‌ای باشد که دائماً فقر و نابرابری را گسترش دهد، بیکاری را گسترش دهد، اختلاف طبقاتی را گسترش دهد و بعد به‌صورت منفعلانه و فقیرپرورانه بخواهیم بخشی کوچک از آن را جبران کنیم.

حسن تاش گفت: من اصولاً با این تفکر مشکل دارم. از همه اینها گذشته باید دید کجای دنیا تا حالا از این کارها را کرده‌اند؟ آیا حتی یک تجربه جهانی در این مورد وجود دارد؟

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به اینکه آیا این طرح می‌تواند جلوی قاچاق سوخت و در نهایت کاهش مصرف بنزین را بگیرد یا نه؟ اظهار داشت: به‌نظر نمی‌رسد که این طرح برای کنترل قاچاق طراحی شده باشد. قاچاق سوخت و هر کالایی تا وقتی که اختلاف قیمت قابل توجه در مورد آن کالا در دوسوی مرز وجود دارد اتفاق می‌افتد بنابراین به نظر می رسد اجرای این طرح نه تنها نمی‌تواند جلوی قاچاق را بگیرد بلکه می‌تواند آن را تشدید کند چون همه صاحب بنزین می‌شوند و به فکر می‌افتند که چطور و درکجا می‌توانند این را به بیشترین قیمت بفروشند.

*پیش نیاز های اجرای طرح اعطای سهمیه به هر فرد

بررسی کارشناسانه خبرنگار راه دانا نشان می دهد اگرچه به گفته برخی از کارشناسان و نمایندگان مجلس اجرای اعطای سهمیه به هر فرد می تواند به عدالت نزدیک تر باشد ولی برای اجرای این طرح چند پیش شرط لازم است که مهمترین آن حفظ و افزایش ارزش پول ملی است زیرا در قدم نخست قیمت بنزین با نرخ دلار تعیین می شود و نباید نرخ دلار دستخوش تغییرات غیر واقعی قرارگیرد.

همچنین دومین موضوع قیمت گذاری بنزین به نرخ آزاد است به طوریکه نباید برای قیمت بنزین آزاد نیز یارانه ای در نظر گرفت زیرا اگر قیمت بنزین آزاد همراه با یارانه باشد افرادی که سهمیه بنزین دارند ولی خودرو برای استفاده ندارند سعی می کنند بنزین خود را با بیشترین قیمت به فروش رسانند که در نهایت احتمال بالارفتن قاچاق بنزین وجود خواهد داشت. از طرف دیگر قیمت بنزین آزاد نیز باید به صورت شناور تعیین شود به طوریکه با نوسانات قیمت نفت قیمت بنزین نیز اصلاح شود.

با این شرایط باید دید آیا نمایندگان مجلس می توانند روش سهمیه بندی بنزین را اصلاح کنند یا ترجیح می دهند به همین شیوه فعلی سهمیه بندی بنزین ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/

 

https://old.dana.ir/1619445
ارسال نظر
نظرات