شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 10:43 منتشر شده در مورخ: 1399/03/31 شناسه خبر: 1619366
داناگزارش می دهد؛

آیا دولت قیمت گازوئیل را تغییر می دهد؟

آیا دولت قیمت گازوئیل را تغییر می دهد؟
این روزها در فضای مجازی شاهد خبری هستیم که از افزایش قیمت گازوئیل در ماه های آتی حکایت می کند هر چند که دولت هنوز نسبت به این اخبار واکنشی نشان نداده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ این روزها در فضای مجازی شاهد خبری هستیم که از افزایش قیمت گازوئیل در ماه های آتی حکایت می کند هر چند که دولت هنوز نسبت به این اخبار واکنشی نشان نداده است.

این گزارش حاکی است آذر ماه سال گذشته وقتی که دولت در حال تدوین لایحه بودجه سال 99 بود برخی از رسانه ها با توجه به جداول مندرج در بودجه  اعلام کردند دولت در سال 99 به دنبال افزایش قیمت گازوئیل است هرچند که در آن موقع نوبخت رئیس این سازمان در آخرین جلسه ستاد بودجه اظهارکرد: در سال آینده (سال 99) هیچ نوع افزایش قیمتی در کالاها و خدمات اعمال نخواهد شد. از سوی دیگر پورمحمدی معاون وی نیز در نشست خبری جزئیات بودجه ۹۹ گفت: هیچ پیش بینی درباره افزایش قیمت سوخت از جمله گازوئیل در بودجه ۹۹ وجود ندارد.

با این حال اکنون که حدود 3 ماه از سال گذشته است ظاهرا این موضوع دوباره قوت گرفته تا جایی که برخی از کارشناسان حوزه انرژی نسبت به این موضوع واکنش هایی نشان داده اند به عنوان مثال حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فراورده های نفتی طی گفت وگویی اعلام کرده است اگر چه افزایش قیمت گازوئیل نه در بودجه آمده و نه دولت در این زمینه بحثی مطرح کرده و تاکنون از سوی هیچ مقام مسئولی تائید نشده است اما آقای نوبخت در مجلس یک موضوع کلی در زمینه لزوم کم شدن میزان یارانه‌ها را مطرح کرده است که برخی حدس زدند که این برنامه در مورد نفت‌گاز اعمال می‌شود.

وی تاکید کرد: اکنون شرایط برای تغییر قیمت مساعد نیست و بعید است که دولت بخواهد در رابطه با یارانه انرژی تغییری اعمال کند. هر چند که باید گفت  در همه جای دنیا گازوئیل از بنزین گران‌تر است و قاعدتا قیمت کنونی این فرآورده با قیمت‌های جهانی تطابق ندارد و اگر تغییری اعمال شود باید برابر با نرخ بنزین توزیع شود.

حمید حسینی معتقد است قیمت گازوئیل باید اصلاح شود تا شاهد قاچاق این سوخت نباشیم اما قطعا افزایش قیمت آن تاثیرات منفی در اقتصاد خواهد داشت.

این گزارش اضافه می کند اگرچه مسئولان دولتی تاکنون این موضوع را رد کرده اند اما به دلیل اتفاقی که در خصوص قیمت بنزین رخ داد یعنی علی رغم تکذیب های صورت گرفته قیمت بنزین یکباره افزایش یافت برخی نگران این هستند که این مسئله در خصوص قیمت گازوئیل نیز تکرار شود. هر چند که باید گفت مسئله افزایش قیمت بنزین با افزایش قیمت گازوئیل یکسان نیست و افزایش قیمت بنزین تاثیر ناچیزی در تورم دارد اما برعکس افزایش قیمت گازوئیل می تواند منجر به رشد چند برابری تورم در شرایطی شود که کشور در رکود اقتصادی نیز به سر می برد.

انتهای پیام/

 

https://old.dana.ir/1619366
ارسال نظر
نظرات