شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 10:11 منتشر شده در مورخ: 1399/03/28 شناسه خبر: 1618762
کارشناس مسائل دینی مطرح کرد؛

نقش امام صادق(ع) در ایجاد انقلاب فرهنگی در جهان اسلام

نقش امام صادق(ع) در ایجاد انقلاب فرهنگی در جهان اسلام
سیف‎الله محسنی گفت: نقش امام صادق علیه‌السلام در ایجاد یک انقلاب فرهنگی در سطح جهان اسلام بگونه‌ای بود که همه مذاهب اسلامی را تحت تأثیر خود قرار دهد و این مهم از نکات قابل توجه در شخصیت و زندگی آن امام بزرگوار است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، شیعه تا زمان امام صادق(ع) حتی از احکام ابتدایی و ساده فقهی بهره‌مند نبود و بسیاری از شیعیان ناگزیر بودند، بخاطر عدم آشنایی با مسائل فقهی، به مکاتب فقهی به دیگران مراجعه کنند.
 
عدم دسترسی به علوم اهل بیت تا زمان امام صادق(ع) یکی از نقاط ضعف تشیع در تاریخ قبل از صادقین یا باقرین(علیهم السلام) است از زمان امام صادق(ع) است که شیعه با فقه و فقاهت، تکالیف و استنباط احکام شرعی آشنا می‌شود، و به تعبیر دیگر «تفقه» در دین پیدا می‌کند.
 
حجت‌الاسلام سیف‎الله محسنی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: مکتب امام صادق (ع) در همه ابعاد اخلاقی، فلسفی، اجتماعی و... سرآمد همه مکاتب است و ایشان با فرصت‌شناسی تاریخی، به احیا و بازسازی سبک و نظام زندگی توحیدی بر مبنای دانش، ایمان، اخلاق و فرهنگ آسمانی پرداختند.
 
وی افزود: خدمات امام صادق(ع) به اسلام و دنیای علم بسیار زیاد است و عالم اسلام و جهان علم تا ابد مدیون این خدمات است چرا که این امام بزرگوار در طول زندگی پربرکت خویش، تلاش‌های زیادی برای راهنمایی مردم به کار بستند و در این زمینه متحمل رنج‌های فراوانی شدند ولی با هدف‌های متعالی که دنبال می‌کردند با تمام مشکلات مبارزه کردند و در این راه سربلند بیرون آمدند.
 
این کارشناس دینی تاکید کرد: سبک زندگی امام صادق(ع)، می‌تواند الگوی مناسبی برای سبک زندگی اسلامی باشد.
 
محسنی خاطرنشان کرد: عصر زندگی امام صادق علیه‌السلام عصر ویژه‌ای است، به این جهت که دوران خفقان بنی‌امیه پایان پذیرفت و دوران خلافت عباسیان آغاز شد.
 
وی افزود: عباسیان در آغاز خلافت خود سیطره و قدرت تسلط بر جامعه اسلامی را نداشتند و این دوران مصادف با دوران زندگی امام باقر(ع) و امام صادق(ع) بود که با توجه به مجموعه شرایط اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه اسلامی آن زمان فرصتی پیدا شد تا معارف کلامی، اخلاقی، اجتماعی و علوم مختلف مورد نیاز جامعه توسط این دو امام بزرگوار تبیین شود.
 
این کارشناس دینی گفت: در زمان امام صادق (ع) به دلیل فرصتی که ایجاد شد، بستر برای تبیین علوم مختلف توسط آن حضرت فراهم شد، به طوری که میزان روایات و اخباری که از امام صادق (ع) داریم، از همه ائمه معصومین (ع) به نسبت بیشتر است.
 
محسنی با بیان اینکه علاوه بر شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن زمان، عمر بابرکت و طولانی آن حضرت نسبت به امامان دیگر باعث شد که معارف مختلف در دوران امامت امام صادق (ع) گسترش یابد، افزود: امروز که شیعه به مذهب جعفری معروف است، مرهون تلاش‌های امام جعفر صادق علیه‌السلام است، به طوری که آن حضرت احادیث و دعاهای زیادی در موضوعات مختلف اسلامی بیان کرده است و شاگردان زیادی در علوم مختلف تربیت کرده است.
 
وی خاطرنشان کرد: امام صادق(ع) به عنوان رییس مذهب جعفری، حوزه‌ی علمیه‌ی اسلامی را در سطح عمیق و وسیع تشکیل دادند و علوم اسلامی را تدریس می‌کردند و در این حوزه، 4هزار نفر به فراگیری علوم آل محمد(ص) می‌پرداختند و این امام بزرگوار در زمان زندگی خود، اسلام اصیل را از زیر حجاب تیره و تار اسلام بنی‌امیه و بنی‌عباس آشکار ساختند.
 
این کارشناس دینی با بیان اینکه برای امام صادق(ع) این فرصت پیش آمد و ایشان اسلام و فقهِ آن را از دیدگاه ائمه‌ی اهل بیت(ع) به مردم معرفی کردند، افزود: آن حضرت با تربیت شاگردان بسیار و برجسته، حیات تازه‌ای به اسلام و مسلمین بخشیدند و فرهنگ ناب تشیع را که از متن اسلام محمدی و علوی نشأت گرفته بود به جهانیان عرضه کردند.
 
محسنی رسالت امام صادق(ع) در میان ائمه اطهار(ع) را با توجه به خصوصیات زمانی خویش، در نوع خود کم‌نظیر دانست و گفت: نقش آن امام بزرگوار در ایجاد یک انقلاب فرهنگی در سطح جهان اسلام بگونه‌ای بود که همه مذاهب اسلامی را تحت تأثیر خود قرار دهد و این مهم از نکات قابل توجه در شخصیت و زندگی آن امام بزرگوار است.
 
وی در پایان افزود: ایام شهادت ائمه(ع) فرصتی است که در آن می‌توانیم به تبیین معارف دین بپردازیم و مردم را با اهل‌بیت(ع) و مقام آن‌ها آشنا کنیم.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1618762
ارسال نظر
نظرات