شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 10:39 منتشر شده در مورخ: 1399/03/26 شناسه خبر: 1618179
به نام اولیا به کام مدارس؛

دریافت وجه کمک به مدرسه، اجباری نیست/ با مدیران متخلف برخورد قانونی می‌شود

دریافت وجه کمک به مدرسه، اجباری نیست/ با مدیران متخلف برخورد قانونی می‌شود
نوسازی نیمکت‌ها، وسایل گرمایشی، سرمایشی، تعمیر دیوار، برگزاری آزمون‌ها و ... بهانه‌هایی است که برخی مدارس بابت آن پول می‌گیرند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانبین نیوز؛ نوسازی نیمکت ها، وسایل گرمایشی، سرمایشی، تعمیر دیوار، برگزاری آزمون ها و ... بهانه‌هایی است که بابت آن پول می‌گیرند.

این حکایت برخی مدارس دولتی ا‌ست، مدارسی که در ازای وعده فراهم کردن شرایط بهتر آموزشی، خانواده‌ها را مجبور می‌کنند مبالغی را به حساب آن‌ها واریز کنند. و در صورت عدم پرداخت از ثبت نام دانش آموز خوداری می کنند.

در اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است: «دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.»؛ بنابراین مدارس، مجاز به دریافت هزینه‌های جانبی تامین مایحتاج نیستند و در صورت نیاز، مطالباتشان از وزارت آموزش پرورش، قابل پیگیری است.  

حال این سوال مطرح است که اگر مدارس مجاز به دریافت وجه اجباری کمک به مدرسه هستند، چرا اسم آن را کمک به مدرسه گذاشته اند؟.
 
دست به جیب شدن اجباری برای "کمک به مدرسه"

 یکی از اولیای دانش آموزان با ابراز گلایه از مسئولین گفت: این چه برخوردی است که مسئولین ما در سطح کلان کشوری با آموزش وتعلیم وتربیت می کنند؟

دانش آموزانی که در شهرستان ها ومرکز استان ها و کلان شهرها زندگی می کنند  و اولیای مرفه ای  دارند ویا آقا زاده اند! و ثروتهای آنچنانی در اختیار دارند برای آنها   مشخص است  که برای آموزش هیچ مشکلی ندارند  چون اولیا ثروتمنداند  برای دانش آموزان  هزینه می کنند. دولتی نشد خصوصی ثبت نام می کنند!
اما برای دانش آموزانی که در مناطق محروم زندگی می کنند، و اکثریت اولیا کارگر هستند و تمکن مالی خوبی ندارند این اولیا در هزینه های ابتدایی فرزندانشان  ناتوان هستند چه برسد به اینکه به مدرسه کمک کنند!

یکی دیگر از اولیا در گفتگو با خبرنگار ما گفت: مخاطب اصلی من و خانواده ها، مدرسه ها ، مدیرها و معاونان مدارس نیستند! چراکه مسئولین مدارس  مجبورند برای اینکه  امورات مدارس را بگذراننداز اولیا کمک بگیرند، چون آموزش و پرورش کمکی نمی کند و آنها را اهرم فشار بر اولیا می کند، در حالی که سرانه ی مدارس مبلغ ناچیزی است که دادن وندادن سرانه کمک چندانی نمی کند. 

او ادامه می دهد: اگر آموزش و پرورش امکانات مناسب در اختیار  مدارس قرار بدهد، خوب مدیر مدرسه مسئول مدرسه چه نیازی دارد که از اولیا در خواست کمک کند!
 
 دریافت وجه کمک به مدرسه، اجباری نیست

جهانبخش طهماسبی، مدیر آموزش و پرورش شهرستان لردگان در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز؛ ضمن سپاس از اطلاع رسانی رسانه های مجازی و اولیای ارجمند گفت: بر اساس دستورالعمل وزارتی ثبت نام، هیچ مدیری به هنگام ثبت نام دانش آموزان مدارس به جز وجه بیمه و کتب درسی دانش آموزان حق مطالبه ی پول مازاد بر این مبلغ را تحت هیچ عنوان ندارد و اگر چنین عملی را انجام دهد تخلف محسوب می گردد و در صورت وجود شاکی قابل پی گیری است و با مدیر متخلف برخورد قانونی خواهد شد.
 
 با مدیران متخلف برخورد قانونی می شود

وی افزود: به استناد دستورالعمل شماره ۳۱۱۸/۳۶۰۱/۱۰۳ مورخه ۱۳۹۹/۰۳/۱۱ دریافت هرگونه وجه به جز حق بیمه و پول کتاب آن هم به قیمت مصوب ممنوع می باشد. در تمامی مدارس ما لیست اعضای ستاد ثبت نام اداره کل و مدیریت آموزش و پرورش شهرستان همراه با شماره همراه ایشان، برای پاسخگویی به شکایات و هم چنین بروشورهای عدم دریافت وجه و نیز آدرس سامانه پاسخگویی به شکایات به وفور  نصب شده است.
 
طهماسبی تاکید کرد: در صورتی که از اولیا محترم وجه دریافت شد (به جز بیمه دانش آموزی و پول کتاب) موضوع را سریعا به واحد ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اداره آموزش و پرورش اطلاع دهید و یا با مراجعه به سامانه پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش به آدرس shekayat.medu.ir مراجعه  وشکایت خود را ثبت نمایید و پس از بررسی در صورت صحت موضوع وجه خود را دریافت کنید.
 
انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1618179
ارسال نظر
نظرات