شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 15:19 منتشر شده در مورخ: 1399/03/17 شناسه خبر: 1615700
کارشاس اقتصادی در گفتگو با دانا:

مقررات و دستورالعمل‌های بازار سرمایه نیازمند بروز رسانی است/ سازمان بورس باید ناظر باشد نه مجری

مقررات و دستورالعمل‌های بازار سرمایه نیازمند بروز رسانی است/ سازمان بورس باید ناظر باشد نه مجری
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه قانون بازار سرمایه جامع است؛ اما مقررات و دستورالعمل‌های معاملاتی نیازمند بروز رسانی هستند، گفت: مقررات نحوه افشای و انتشار اطلاعات و میزان مجازات در قانونی با هم همخوانی ندارند که اصلاح آن به کارایی بیشتری بازار کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین سلاح‌ورزی عضو شورای عالی بورس با تاکید بر اینکه مقررات، اصلی‌ترین ضامن پایداری و مولد بودن هر بازار است، معتقد است: مقررات بازار سرمایه ایران، ناکارآمد و نامتناسب با حجم امروز معاملات بورس و پویایی مورد انتظار از آن است. اصلاح و روزآمدسازی این مقررات، گامی ضروری برای حفظ رونق و ثبات بورس است.

سید حمید میرمعینی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛در مورد بروز رسانی قوانین بازار سرمایه، اظهار کرد: قانون بازار سرمایه مصوب سال 1384، قانون جامعی است؛ به نظرم نیازی به بازنگری ندارد البته دستورالعمل‌ها و مقررات بازار نیازمند اصلاح و بروز رسانی است.

وی با بیان اینکه دستورالعمل‌های بازار سرمایه ایرادات اساسی دارند افزود: عمده‌ترین و بیشترین مشکل مقررات بازار سرمایه در بحث کشف قیمت، دامنه نوسان، حجم مبنا و سهام شناور است، البته نحوه پذیرش شرکت‌ها هم یکی دیگر از مشکلات کنونی محسوب می‌شود که این موارد جز مقررات و دستور العمل‌هاست که باید مورد بازنگری قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: قانون بازار سرمایه جامع است ولی از بُعد ساختارهای معاملاتی، نحوه افشای و انتشار اطلاعات با مجازات در قانون هم‌خوانی ندارند و با اصلاح و بروز رسانی این موارد، قطعا تحلیل‌ها بهتر و درصد تخلفات و اشتباهات کمتر خواهد شد و بازار به کارایی بیشتری خواهد رسید.

میرمعینی گفت: سازمان بورس باید انعطاف بیشتری داشته باشد و امور اجرای را به شرکت بورس و فرابروس به عنوان مجریان بازار سرمایه واگذار کند که این موضوع شاید از مهم‌ترین نکات قانونی بازار سرمایه است. بورس و فرابورس باید استقال عمل بیشتری داشته باشند که اکنون این موضوع وجود ندارد و سازمان بورس فقط باید جنبه نظارتی قوانین را بر عهده داشته باشد و امور اجرایی را باید به شرکت‌ها بسپارد.

انتهای پیام

https://old.dana.ir/1615700
ارسال نظر
نظرات