شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 15:09 منتشر شده در مورخ: 1399/03/13 شناسه خبر: 1614813

نامه دلسوزانه پژوهشگر طب ایرانی – اسلامی خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم

نامه دلسوزانه پژوهشگر طب ایرانی – اسلامی خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم
حکیم دکتر حسین روازاده؛ پژوهشگر و درمانگر طب ایرانی – اسلامی و دبیرکل جامعه اسلامی حامیان کشاوزی ایران در نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم و به ویژه هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خواهان توجه ویژه برای احیای طب ایرانی – اسلامی در نظام بهداشت و درمان کشور شد. متن نامه بدین شرح است:

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حکیم دکتر حسین روازاده؛ پژوهشگر و درمانگر طب ایرانی – اسلامی و دبیرکل جامعه اسلامی حامیان کشاوزی ایران در نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم و به ویژه هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خواهان توجه ویژه برای احیای طب ایرانی – اسلامی در نظام بهداشت و درمان کشور شد. متن نامه بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
نمایندگان محترم دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
ضمن تبریک انتخاب شما به عنوان نمایندگان ملت بزرگ ایران، خداوند منان را شکر گزارم که در دوره جدید مجلس شورای اسلامی نیروهای مومن، مجرب، متعهد، کارآمد، دلسوز و فرهیخته به عنوان نماینده ملت در مجلس حضور یافته اند لذا چنین ظرفیتی بنده را راغب کرد تا کلامی در باب اهمیت گنج بزرگ و پربرکت طب ایرانی و اسلامی نقل نمایم. امید است با همت والای شما عزیزان بتوانیم یکی از دغدغه های رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی در زمینه پیشرفت نظام بهداشت و درمان کشور را مرتفع سازیم.


طب سنتی در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان یکی از ارکان درمانی و پیشگیرانه به کار گرفته می شود. ویروس منحوس کرونا ظرفیت بالای این شاخه از علم را بر همگان ثابت کرد. به اذعان مقامات ارشد بهداشتی کشور چین، ترکیب طب سنتی و نوین باعث بهبود نزدیک به 90 درصد از مبتلایان به ویروس کرونا در آن کشور شد. در ایران عزیز اسلامی نیز طب جامع ایرانی نتایج شگفت انگیزی در درمان و پیشگیری از بیماری کوید 19 به ارمغان آورد و نشان داد چه ظرفیت های بزرگی در این بخش نهفته شده ولی متاسفانه از آن غفلت شده است.


طب ایرانی – اسلامی، گنجینه پربار و گرانبهای ملی و تاریخی است که حاصل تحقیقات، تجربیات و پشتکار حکما، طبیبان و دانشمندان برجسته سرزمین ایران است. علمی که برای قرن ها رشد و نمو یافت و به بالندگی رسید ولی استعمار با روش های خبیثانه و توطئه آمیز خود سعی کرد کشورمان را از وجود پر برکتش محروم سازد. در زمان شاهان خودکامه به ویژه در عصر قاجار و پهلوی، این گنجینه با خیانت درباریان و نفوذ استعمار به تدریج مهجور شد و موانع و سنگ اندازی های بسیاری در مسیر بالندگی و احیای آن ایجاد شد؛ موانعی که متاسفانه تا به امروز نیز ادامه داشته و مورد بی مهری در دو قطب کاذب طب نوین و طب سنتی قرار گرفته است.


خوشبختانه سیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله) در سال 93 که مرتبط با اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاستهای کلی «سلامت» بود، طب سنتی را مورد توجه قرار داده و در بند 12 آن به "بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران"، اشاره شده است. ترویج کشت گیاهان دوایی، روزآمدکردن روش های تشخیصی و درمانی طب سنتی، تبادل تجربیات با سایر کشورها در زمینه طب سنتی، نظارت بر ارائه خدمات طب سنتی و گیاهان دوایی، برقراری تعامل و تبادل میان طب نوین و سنتی و اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه از مفاد مهم این بند ابلاغیه هستند. همچنین معظم له بارها در بیانات گهربارشان بر اهمیت طب سنتی توجه ویژه ای نشان داده اند.


نمایندگان محترم مستحضر هستند که ایران، سرزمین منحصربه فرد و مستعد در رویش گونه های مختلف گیاهان دوایی است. از این روی از جمله مطالباتی که در دور جدید مجلس از نمایندگان انتظار می رود، بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی با توجه به شاخص های اقتصادی مانند افزایش بیکاری، تراز تجاری منفی، کاهش صادارات نفتی و ... است. کشت گیاهان دوایی و روش های درمانی طب سنتی در ایران یک ظرفیت فوق العاده و بکر برای ایجاد کسب و کارهای خرد و بزرگ و همچنین گردشگری سلامت است. امری که در صورت توجه می تواند منجر به افزایش مشاغل مرتبط و ارزآوری گردد.


با درنظر گرفتن چند دهه تجربه علمی و عملی در حوزه کاشت گیاهان دوایی و درمان و پیشگیری با به کارگیری روش های طب ایرانی و اسلامی عرض می کنم، با مهیا کردن زیرساخت ها و ایجاد سازوکارهای اختصاصی طب سنتی در کشور، ایران به یکی از مهم ترین قطب های طب سنتی و کاشت و صادرات گیاهان دوایی به اقصی نقاط جهان تبدیل خواهد شد. طب ایرانی – اسلامی علاوه بر درمان و پیشگیری، از روش های دقیق و عالمانه و با اتکا به هویت و ارزش های ایرانی و اسلامی در سبک زندگی سالم و بهبود تغذیه سالم برخوردار است. این شاخه از علم حتی برای بهبود وضعیت زندگی آدمی، معماری و کشاورزی نیز تمهیداتی را تعبیه می کند.


اما برای احیا و آزادسازی چنین ظرفیت بزرگ و تمدن سازی می بایست عرصه را آماده کرد. آماده سازی زیرساخت ها و سازوکارها با همکاری و بسیج همه جانبه سایر قوای کشور و نهادهای دست اندرکار در حوزه نظام سلامت و بهداشت کشور حاصل خواهد شد. براین اساس پیشنهاد می گردد:


1- با در نظرگرفتن جایگاه والای مجلس شورای اسلامی، ایجاد سازمان و ساختار مستقل برای طب ایرانی – اسلامی در دستور کار نمایندگان محترم قرار گیرد. مجلس دارای سازوکارهایی برای ایجاد سازمان مستقل در بخش اداری کشور است و می تواند قوانین مرتبط را تصویب و دستگاه های کشور را ملزم به اجرای آن کند. یکی از آسیب های جدی به طب ایرانی - اسلامی تنزل آن به یک بخش کوچک در ساختار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. متاسفانه با وجود تلاش ها و دغدغه مسئولین در سال های گذشته، معاونت طب ایرانی و طب مکمل در ساختار وزارتخانه به دفتر طب ایرانی فروکاسته شد که نشان از بی مهری مسئولان به طب سنتی دارد. تجربه ثابت کرده است که تعریف طب ایرانی – اسلامی در ساختار وزارت بهداشت آسیب هایی را به همراه دارد و بنا به سلیقه وزیر مرتبط در هر دوره، جایگاه آن  تغییر می کند.


2- سازوکارهایی برای حمایت همه جانبه از کشت و پرورش گیاهان دوایی و محصولات مرتبط با طب ایرانی و اسلامی اندیشیده شود. وزارت جهاد کشاورزی، سازمان غذا و دارو و بانک ها ملزم به حمایت مادی و معنوی جهت توسعه و پیشرفت این بخش ها شوند. قوانینی برای جلوگیری از ورود محصولات مضر و خطرناک تراریخته تصویب شود تا علاوه بر تولید محصولات غذایی باکیفیت و طبیعی مانع از تهدید نسل و افزایش بیماری های خطرناکی مانند سرطان به خاطر مصرف مواد تراریخته شویم.


3- در ساختار نظام آموزشی کشور نسبت به توجه ویژه به طب ایرانی – اسلامی، اقدامات جدی صورت گیرد. در کتب درسی در مدارس از دانش عظیم این بخش بهره گرفته شود. زندگینامه و دستاوردهای حکما و بزرگان طب ایرانی -  اسلامی و تاریخ پربار آن در درمان بیماری ها، اصلاح سبک زندگی و تغذیه سالم به فرزندان میهن مان آموزش داده شود. از همه مهمتر، در بخش نظام آموزش پزشکی، طب ایرانی و اسلامی به رسمیت شناخته شود و موانع پیشروی فارغ التحصیلان دانشکده های طب سنتی در اخذ مجوز درمان، برداشته شوند. امید است وزارتخانه مرتبط با حوزه آموزش پزشکی ملزم به توجه ویژه به چنین مطالبه ای شود. مطالبه ای که سالهاست از سوی دانشجویان و فارغ التحصیلان طب سنتی مطرح شده ولی اقدامی در جهت اصلاح این رویه غلط صورت نگرفته است.


4- مجلس شورای اسلامی در طرحی، دولت را ملزم به راه اندازی بیمارستان ها و درمانگاه های درمانی با روش های گیاهی و طب ایرانی و اسلامی کند. پیشنهاد می شود در ساخت چنین بیمارستان هایی از الگوی بیمارستان معروف جندی شاپور در ایران باستان بهره گرفته شود. در این روش، تکریم بیمار و آرامش روحی و روانی آن، در اولویت اصلی قرار دارد و پس از طی مراحل مهم درمان روحی و مراقبت با روش های  گیاه درمانی و طب ایرانی، جراحی تجویز نهایی و آخر است.


5- پوشش کامل بیمه ای روش های درمان طب سنتی مدنظر قرار گیرد. هرچند در طب سنتی هزینه های درمان نسبت به روش های دیگر، بسیار پایین است ولی لازم است در نظام بیمه ای کشور، طب سنتی در کنار سایر بخش های درمانی به ساختار حمایتی دست پیدا کند تا از دغدغه مالی بیماران و متقاضیان درمان به این روش کاسته شود.


6- موانع پیش رو برای روش های درمان طب سنتی و ثبت و تایید دواهای گیاهی از میان برداشته شوند. این موانع دست و پاگیر علاوه بر از بین بردن فرصت های بی نظیر تولید و صادرات، زمینه را برای سواستفاده افراد سودجو جهت عرضه کالاهای بی کیفیت و تقلبی مهیا ساخته است.


7- در مجلس شورای اسلامی کمیسیون طب ایرانی و اسلامی تشکیل شود و در کنار آن جایگاه بهتر و تثبیت شده ای به فراکسیون حمایت از طب ایرانی و اسلامی داده شود.


8- از نمایندگان محترم مجلس درخواست دارم جلسات مشورتی با دست اندرکاران و فعالین حوزه طب ایرانی و اسلامی و کشت گیاهان دوایی را در دستور کار خود قرار دهند تا با هم افزایی و همراهی، یکی از دغدغه های رهبر معظم انقلاب در بخش درمان و بهداشت کشور، مرتفع شود و ظرفیت های بی نظیر طب سنتی برای ارائه خدمات بهتر و گسترده تر به مردم عزیز کشورمان و همچنین افزایش شاخص های اقتصادی مرتبط با این بخش، آزاد شوند.


با احترام
حکیم دکتر حسین روازاده
خرداد 99

انتهای پیام/ا
 

https://old.dana.ir/1614813
ارسال نظر
نظرات