شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 13:31 منتشر شده در مورخ: 1399/03/13 شناسه خبر: 1614656
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خبر داد؛

آبگیری اصلی ترین کانون گرد و غبار در سیستان/ دایک مرزی برای ورود آب به تالاب هامون بازگشایی شد

آبگیری اصلی ترین کانون گرد و غبار در سیستان/ دایک مرزی برای ورود آب به تالاب هامون بازگشایی شد
وحیدپورمردان گفت: آب پشت دایک مرزی با حذف دایک وارد تالاب هامون شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: با توجه به بارندگی ها در حوزه آبریز تالاب هامون و روان شدن دشتمال در قسمت های مختلف، ورود آب به بستر تالاب هامون ادامه دارد.

وی ادامه داد: با وجود آبگیری فراوان هامون پوزک در کشور افغانستان، طبق بررسی های فنی و رصد نقشه های هوایی، ورود آب در منطقه هامون پوزک ایران و بازاچه مرزی گمشاد به دلایل مختلف همچون وجود دایک مرزی با مشکل مواجه بود.

پورمردان افزود: با عنایت به ضرورت ورود آب به تالاب هامون و از آنجایی که این اداره کل در جای جای بستر این تالاب در حال انجام پروژه عمرانی از قبیل لایروبی است، ضمن هماهنگی با مرزبانی منطقه که دیدگاه مثبت و همراهی خوبی در این زمینه دارند، بلافاصله اقدام به حذف دایک کرد تا ورود آب به این قسمت از تالاب نیز افزایش یابد.

این مقام مسئول ضمن قدردانی از استاندار سیستان و بلوچستان جهت صدور دستور تسریع در این خصوص و تقدیر از همراهی و همدلی مجموعه مرزبانی استان و شهرستانه ای حوزه سیستان، ادامه داد: با حذف دایک مانع آب در منطقه بازارچه مرزی و هامون پوزک و با ورود آب به بستر تالاب هامون، حدود 500 هکتار از سطح بستر خشک این تالاب تاکنون آبگیری شده است.

وی تصریح کرد: روند بازگشایی ورودی های سیلاب و انهار و هدایت جریان های آبی به نقاط بحرانی منطقه نیز همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1614656
ارسال نظر
نظرات