شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 15:14 منتشر شده در مورخ: 1399/03/12 شناسه خبر: 1614483
افزایش کرونا زیرسایه بی توجهی مردم؛

تعهد اجتماعی بالای مردم سبب کنترل کووید 19 می شود/تجمعات غیرضروری عامل اصلی شیوع کرونا در سیستان و بلوچستان

تعهد اجتماعی بالای مردم سبب کنترل کووید 19 می شود/تجمعات غیرضروری عامل اصلی شیوع کرونا در سیستان و بلوچستان
محمدمهران امینی فرد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: حضور مردم در مراسم تشییع و تدفین اموات منجر به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در سیستان وبلوچستان می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، این روزها چه بسیار شاهدیم که بستگان بیماران کرونایی فوت‌ شده علیرغم توصیه‌ کارشناسان بهداشت به پیکرهای افراد متوفی نزدیک شده و همچنان حضور قابل توجهی پای قبور دارند.

وقوع این اتفاق اما باعث نگرانی جمع کثیری از شهروندان شده به گونه ای که شماری از مردم سیستان وبلوچستان با ارسال پیامک هایی به این پایگاه خبری از تجمعات گسترده مردم در مراسمات مختلف همچون عزاداری ها گلایه کرده و خواستار برگشت محدودیت های قبلی همچون بسته شدن آرامستان ها از سوی مسئولان هستند.
 
در همین راستا طی روزهای اخیر شرکت در مراسم تدفین برخی از بزرگان و علمای مذهبی و حمل پیکر فرد متوفی بر دوش شرکت کنندگان و همچنین احوالپرسی های بعد از آن زمینه گلایه شهروندان را به دنبال داشته؛ به گونه ای که این شهروندان معتقدند تغسیل، تشییع و تدفین اموات توسط عزاداران در روزهای آینده تعداد زیادی از مردم را قربانی این ویروس منحوس خواهد کرد و آنهایی که ناقل بوده و با ذوق وافر گوشه ای از تابوت را گرفته بودند و در این مراسم صدها نفر را درگیر کردند حالا باید منتظر بمانند تا خانواده های بسیاری داغدار شوند.
 
مراسمات ختم و عروسی بهترین مکان برای شیوع کووید۱۹

در تماسی که خبرنگار ما با محمدمهران امینی فرد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر داشت، وی گفت: حضور مردم در مراسم تشییع و تدفین اموات منجر به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان می شود.

وی بیان کرد: مردم باید هشدارهای پزشکی را جدی گرفته و پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند به محض مشاهده علائم ویروسی به بیمارستان ها مراجعه وبه شایعات موجود در فضای مجازی مبنی بر استفاده از یک نمومه گیاه دارویی یا قرص نداشته باشند زیرا این ها اثبات شده نیست و بهترین مرجع رسیدگی به بیماری مراکز بهداشتی درمانی و جامع سلامت بیمارستان ها هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در ادامه با اشاره به تلاش های شبانه روزی پرسنل علوم پزشکی در کشور و استان مبنی بر اطلاع رسانی و آگاهی دادن به مردم در خصوص کووید-19 گفت: این اطلاع رسانی ها و آگاهی عمومی مردم از حد نرمال گذشته است، از شهروندان تقاضا داریم فرق ندارد یک عالم مذهبی باشد یا فرد خانه دار، کارمند و... همه باید رعایت کنند و تعهد اجتماعی داشته باشند؛ این روزها با توجه به شیوع کرونا در یک خانه شاهد فوت دو خواهر و برادر و بستری شدن خواهر دیگر در یک مکان هستیم، اینها نشان می دهد حتی باید در بین افراد خانواده فاصله گذاری ها رعایت شود.

وی با اشاره به حضور گسترده مردم در مراسم تدفینی که طی روزهای اخیر دریکی از نقاط استان رخ داده است، افزود: قطعا اگر آن اموات در بستر بیماری بسر می بردند راضی به شرکت مردم در چنین مراسماتی نمی شدند این حضور روح خود آن میت را آزار می دهد زیرا سلامت جامعه در معرض خطر قرار می گیرد و طی بازه 5 الی 14 روز شاهد افزایش آمار مبتلایان به کرونا خواهیم بود.
 
این مقام مسئول در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: برخی از خانواده های داغدار اقدام جالبی مبنی بر انتشار آگهی ترحیم با این مضمون که " از شرکت در مراسم تدفین و عزارداری خودداری کنید" کرده اند که می طلبد سایرین هم از این روش ها الگوگیری کنند تا شاهد قطع زنجیره انتقال کرونا باشیم.

وی خاطر نشان کرد: رفتار بیماری کرونا به گونه ای است که سرعت گسترش آن زیاد می باشد در ابتدای شیوع یک فرد ناقل سه نفر را درگیر می کرد هم اکنون هر فرد ناقل توانایی انتقال ویروس را به 10 نفر دارد یعنی کشندگی و سرایت آن بالا رفته و از آنجایی که در مکانهای پر ازدحام و شلوغی انتقال به راحتی از طریق سطوح وتنفس انجام می‌شود، می طلبد شهروندان بیش از پیش اقدام به رعیت پروتکل های بهداشتی وفاصله گذاری اجتماعی کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در پایان خاطر نشان کرد: در روزهایی که جهان درگیر مبارزه با این ویروس منحوس است هیچ اجباری برای مردم وجود ندارد که در مراسم های پرازدحام مانند عروسی، پرسه و ... شرکت کنند؛ بر این اساس بهترین مکان و امن ترین جا برای دوری از گزند کرونا در خانه ماندن است.
 
انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1614483
ارسال نظر
نظرات