شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 10:01 منتشر شده در مورخ: 1399/03/09 شناسه خبر: 1613610
وزیر دفاع اسبق آمریکا:

جنگ ۲۰۰۳، عامل مشکلات امروز عراق است

جنگ ۲۰۰۳، عامل مشکلات امروز عراق است
«چاک هیگل» وزیر دفاع اسبق آمریکا در یک مصاحبه جنگ سال ۲۰۰۳ آمریکا در عراق را عامل اصلی مشکلات کنونی عراق و اشتباهی بزرگ و خطرناک خواند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بیست و چهارمین وزیر دفاع تاریخ ایالات متحده آمریکا که ۱۰ سال سناتور ایالت نبراسکا در کنگره این کشور هم بوده، در یک مصاحبه اذعان کرد که جنگ اشغالگرانه سال ۲۰۰۳ واشنگتن علیه عراقی‌ها عامل مشکلات امروز عراق است.

«چاک هیگل» در مصاحبه با المانیتور درباره اوضاع عراق، داعش، تحولات سوریه و لزوم مذاکره و تعامل با روسیه صحبت و همچنین از مواضع جورج بوش پسر و باراک اوباما شدیدا انتقاد کرد.

او که در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ در دولت باراک اوباما وزیر دفاع آمریکا و رئیس پنتاگون بود، در این مصاحبه ضمن انتقاد از بی برنامگی و نداشتن برنامه دولت اوباما در قبال سوریه، به شدت به جنگ دولت «جورج بوش پسر» علیه عراق تاخت.

خبرنگار المانیتور در ابتدای این مصاحبه از هیگل درباره اختلاف نظرها در دولت اوباما در قبال تحولات سوریه سوال کرد و پرسید: آیا شما با سیاست دولت (اوباما) در قبال سوریه مخالف بودید؟

وزیر دفاع اسبق آمریکا در جواب با تایید اختلاف نظر جدی خودش با رئیس‌جمهور سابق آمریکا در موضوع سوریه تاکید کرد: «خوب به نظر من ما (دولت اوباما) اصلا سیاستی نداشتیم».

سناتور پیشین ایالت نبراسکا در مجلس سنای ایالات متحده آمریکا سپس بلافاصله موضوع جنگ سال ۲۰۰۳ این کشور علیه عراق و اشغال آن را مطرح کرد و گفت که از نظر او نداشتن سیاست روشن دولت آمریکا در قبال تحولات سوریه، شبیه به وضعیت جنگ ۲۰۰۳ دولت بوش علیه عراق بود.

هیگل گفت: «من به زمان دولت بوش بر میگردم زمانی که واقعا بدون نیاز، با بی ملاحظگی و به طرز خطرناکی به عراق حمله کردیم. ما در اوایل ۲۰۰۳ به عراق حمله کردیم و ما هنوز همین امروز با تبعاتی که در نتیجه آن اشتباه بزرگ و وحشتناک به بار آمد مواجهیم».

وی ادامه داد: «تاریخ حقیقت را نشان داد و معلوم شد که مقامات بوش در سال ۲۰۰۲ تصمیم به حمله به عراق گرفته بودند و آنها دروغ گفتند و فریبکاری در همه جای این اقدام وجود داشت و هیچ سلاح کشتار جمعی (در عراق) وجود نداشت».

وزیر دفاع دولت باراک اوباما سپس از فقدان یک سیاست منسجم و مشخص این دولت در قبال «جنگ داخلی سوریه» انتقاد کرد.

هیگل افزود: «وقتی من در سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ وزیر دفاع بودم واقعا ناامید شده بودم چرا که معلوم نبود سیاست ما چیست».

وزیر دفاع پیشین آمریکا ترسیم خط قرمز توسط اوباما درباره استفاده از «سلاح شیمیایی در سوریه» و عدم تنبیه دولت بشار اسد را «یکی دیگر از اشتباهات» دولت اوباما خواند.

وی درباره سقوط موصل در سال ۲۰۱۴ و ظهور داعش هم اظهاراتی مطرح کرد.

هیگل گفت: «در اوایل ۲۰۱۴ وقتی دو لشکر ارتش عراق که توسط ما آموزش داده شده و مجهز شده بود، سلاح‌هایشان را زمین انداختند و از دست داعش فرار کردند و این اساسا سبب شد که داعش عملا غرب عراق را چند سال تحت کنترل در بیاورد و سلاحهای ما را از آن خود کند».

وی سپس بر پیچیده تر شدن اوضاع سوریه بعد از ظهور داعش تاکید کرد و همچنین اعلام کرد، این تحولات نه تنها بر مواضع واشنگتن در قبال عراق و سوریه بلکه بر سیاست کلی آمریکا در کل منطقه غرب آسیا تاثیر گذاشت.

هیگل در ادامه با اشاره به افزایش نفوذ روسیه در تحولات سوریه، باز شدن پای مسکو در منطقه غرب آسیا را به دلیل انفعال آمریکا در قبال تحولات سوریه خواند.

او البته از لزوم مذاکره و صحبت کردن آمریکا با «روسیه پوتین» به منظور یافتن زمینه‌های مشترک در قبال مسائل مختلف سیاست خارجی تاکید کرد.

وزیر دفاع اسبق و سناتور پیشین آمریکایی در این بخش از صحبتهایش به مواضع دولت دونالد ترامپ در قبال سیاست خارجی به ویژه رفتارش با متحدان آمریکا به شدت تاخت.

از نظر او، «این دولت (دولت ترامپ) واقعا گند زده است وقتی روش مدیریت روابطمان با متحدانمان توسط رئیس‌جمهور ترامپ را شاهدیم، اینکه او چطور ایالات متحده را از تعاملات بین‌المللی کنار می‌کشد، همچنین روشی که او سازمانهای بین‌المللی ساخته شده بعد از جنگ جهانی دوم را به سخره می‌گیرد در حالی که این سازمان‌ها  منافع ما را بیشتر از هر کشور دیگری در جهان تامین کرده‌اند».

انتهای پیام/ا

https://old.dana.ir/1613610
ارسال نظر
نظرات