شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 11:10 منتشر شده در مورخ: 1399/03/08 شناسه خبر: 1613419
کارشناس مسائل خاورمیانه:

ورود نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا هیبت آمریکا را شکست

ورود نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا هیبت آمریکا را شکست
سید هادی سید افقهی،کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: ایران با حضور در هزاران کیلومتر دورتر از آب‌های ایران و در حیاط خلوت آمریکا هیبت آمریکا را شکست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید هادی سیدافقهی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا;  اظهار داشت: وارد شدن نفتکش ایران به آب‌های ونزوئلا دارای ابعاد مختلفی است اما در بعد اول این اقدام ایران نشان داد که ایران به صورت قانونی و طبق قوانین بین‌الملی، قوانین کشتیرانی آزاد و تبعیت از قوانین حضور در دریاهای بین‌المللی انتقال نفت به ونزوئلا را انجام داده است.

 
وی با بیان اینکه تنگه جبل الطارق تنگه‌ای بین‌المللی است و در قانون بین‌الملل همه می‌توانند از آن استفاده کنند، افزود: ایران بر اساس قوانین تجارت آزاد جهانی و تجارت پایا از این نوع تجارت استفاده کرده و با دادن نفت و لوازم یدکی، طلا گرفته است.
 
این کارشناس مسائل سیاسی بیان داشت: بده و بستان بین ایران و ونزوئلا دلاری نبوده و آمریکا نمی‌تواند نقض تحریم را علیه ایران اعلام کند.
 
سید افقهی با بیان اینکه انتقال نفت به ونزوئلا حرکت هوشمندانه‌ای بود که بهانه را از آمریکایی‌ها گرفت، افزود: در حال حاضر هر دو کشور تحریم‌های غیرمشروع، غیر اخلاقی و غیر قانونی را در این شرایط گسترش بیماری کرونا را تجربه می‌کنند که چنین اقدامی پاسخ محکمی به این اقدامات غیرقانونی است.
 
وی بیان داشت: اقدام ایران و ونزوئلا در مقابل تحریم‌های ظالمانه، غیر موجه و غیر قانونی که مصوب هیچ سازمان بین‌المللی از جمله سازمان ملل، شورای امنیت و دادگاه لایحه نیست ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی و اقدامات قلدر مآبانه آمریکا محسوب می‌شود.
 
کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه اقدام ایران و ونزوئلا اگر چه از نظر کمی اهمیت زیادی نداشت اما شکست هیبت آمریکا را به دنبال داشته و از نظر سیاسی و راهبردی دارای آثار بسیاری بود.
 
سید افقهی گفت: ایران با این اقدام و حضور در هزاران کیلومتر دورتر از آب‌های ایران و در حیاط خلوت آمریکا در حالی که نگاه این کشور به کشورهای آمریکای لاتین نگاه خودکامه است، هیبت آمریکا را شکست.
 
وی افزود: اگر چه این اقدام ایران می‌توانست مشکلاتی نیز از جمله درگیری را به همراه داشته باشد اما در صورت پیش آمدن هر خطری نیروی دریایی ارتش و سپاه و واحد موشکی وارد عمل می‌شد و هر گونه حرکت را دفع می‌کرد.
 
این کارشناس سیاسی گفت: البته اقدام ایران و ونزوئلا پیامی نیز برای کشورهای دوست دارد که ما می‌توانیم با تشکیل ائتلاف ضد تحریم‌ها، تحریم‌های ظالمانه آمریکا را بشکنیم.
 
سید افقهی با اشاره به تهدید آمریکا و شکایت به شورای امنیت در این خصوص، گفت: در شورای امنیت نیز آمریکا به دلیل قانونی بودن کار ایران نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.
 
وی گفت: در حالی که چینی‌ها و روسی‌ها با اینکه ابرقدرت هستند، نتوانستند در مقابل آمریکا کاری انجام دهند اما ایران با عزم و اراده توانست ابهت آمریکا را بشکند.
 
انتهای پیام/
https://old.dana.ir/1613419
ارسال نظر
نظرات