شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:47 منتشر شده در مورخ: 1399/03/05 شناسه خبر: 1612550

بخشش صلاح خاشقچی؛ حق السکوت یا عفو واقعی؟!!

بخشش صلاح خاشقچی؛ حق السکوت یا عفو واقعی؟!!
"صلاح خاشقچی" پسر روزنامه نگار مقتول سعودی توئیتی را مبنی بر بخشش قاتلان پدر خود منتشر کرد و در پی آن، فعالان حقوق بشر دولت سعودی را به تلاش برای بستن این پرونده متهم کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ پسر "جمال خاشقچی" مقاله نویس مقتول واشنگتن پست بیانیه ای مبنی بر بخشش قاتلان منتشر کرده است.

"جمال خاشقچی" منتقد صریح سلطنت عربستان سعودی به ویژه ولیعهد "محمد بن سلمان" بود که از ترس جان خود در تبعیدی خودخواسته به آمریکا گریخت.

قتل وحشیانه او که در داخل کنسولگری پادشاهی در استانبول در سال 2018 رخ داد منجر به خشم گسترده شد و محمد بن سلمان را به فردِ منفور و مطرود بین المللی تبدیل کرد.

در حالی که مقامات سعودی ادعا کردند که قتل و قطعه قطعه کردن بدن او عملی پست بود، اما این کشور هنوز در صدد مخفی کردن و انکار این حادثه است.

"اگنس کالامارد" گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد اعدام های خودسرانه طی توئیتی اظهار داشت: "عربستان سعودی بارها اثبات کرده که عدالت را در مورد جمال خاشقچی برقرار نخواهد کرد. این آخرین قطعه از پازل معافیت از مجازات سعودی است. اقدام نهاییِ تمسخر عدالت در مقابل تماشاگران جهانی اجرا می شود. قاتلان آزاد راه خواهند رفت و تبرئه خواهند شد."

"جورجیو کافیرو" تحلیلگر حوزه خلیج فارس در گفتگو با TRT نسبت به بیانیه منتشر شده از سوی "صلاح" فرزند خاشقچی ابراز شک و بدگمانی کرد.

وی گفت: "ما باید فرض کنیم که اعضای خانواده جمال خاشقچی برای انجام این اقدام تحت فشار زیادی از سوی مقامات سعودی بودند. شک برانگیز است که آنها در این عفو و بخشش گزینه های بسیاری داشته اند."

گزارش هایی وجود دارد که "صلاح خاشقچی" که یک شهروند آمریکایی – سعودی است پس از مرگ پدرش به همراه سایر اعضای خانواده که برخی از آنها مقیم آمریکا هستند از ترک پادشاهی منع شد.

کافیرو اظهار داشت: "عملا، قاتلان خاشقچی مشمول مجازات اعدام نخواهند شد. روشن است که با تبرئه قاتلان، چیزی جز کوششی تمسخرآمیز از عدالت باقی نمی ماند."

حق السکوت

در سال 2019، گزارش هایی مبنی بر پیشنهادهای مبالغ هنگفت به خانواده خاشقچی به عنوان حق السکوت وجود داشته است.

واشنگتن پست ادعا کرد که برخی از اعضای خانواده مقیم آمریکا خانه های میلیون دلاری و ماهیانه 10،000 دلار به عنوان بخشی از تسویه حساب های بلندمدت دریافت کرده اند.

"خدیجه چنگیز" نامزد خاشقچی در پاسخ به توئیت صلاح گفت که هیچ کس حق بخشیدن قاتلان او را ندارد و افزود که مبارزه برای محکوم کردن مجرمان از عدالت به دور نیست.

وی طی توئیتی افزود: "جمال خاشقچی بیش از همه ما به یک نماد بین المللی، تحسین شده و دوست داشتنی تبدیل شده است. قتل فجیع او خارج از تصور بود و هیچ کس حق عفو قاتلان او را ندارد. من و دیگران تا به عدالت برای جمال دست نیابیم متوقف نخواهیم شد."

"یحیی عسیری" رئیس "القسط" گروه حقوق بشر سعودی مستقر در انگلیس معتقد است که این بیانیه کمک به دولت سعودی برای شانه خالی کردن از مسئولیت این قتل است.

وی طی توئیتی نوشت: "قتل جمال خاشقچی یک پرونده خانوادگی و یک اشتباه عادی نیست. مقامات (سعودی) او را به دلیل فعالیت سیاسی به قتل رساندند. پرونده او سیاسی است."

عسیری افزود: "مقامات سعودی تلاش می کنند که بدون محکوم کردن کسی به این پرونده خاتمه دهند. این اقدام آنها را از پذیرفتن مسئولیت این قتل دور می کند. بیانیه منتشر شده از سوی پسر خاشقچی دستیابی به این هدف را برای آنها هموار کرد."

"خالد دیاب" نویسنده بلژیکی – مصری با ابراز احساسات در صفحه توئیتری خود نوشت: "بخشش و عدالت یکی نیستند. این که آیا بخشش پسر جمال خاشقچی واقعی است یا اجباری، نه تنها قاتلان او باید با عدالت روبرو شوند بلکه کسانی که دستور این قتل را صادر کرده اند نیز باید محاکمه شوند."

هیچکدام از این اقدامات که عربستان را به تغییر جرم کشور متهم کرده در دادگاه بین المللی افکار عمومی به نفع سعودی ها نیست.

سازمان ملل متحد، سازمان سیا و مقامات ترکیه اظهار داشتند که محمد بن سلمان پشت قتل این روزنامه نگار بوده است.

 

انتهای پیام/

https://old.dana.ir/1612550
ارسال نظر
نظرات