شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 18:43 منتشر شده در مورخ: 1399/03/01 شناسه خبر: 1611611
یادداشت؛

نکاتی پیرامون بسته ماندن درب های حرم مطهر و اماکن مذهبی

نکاتی پیرامون بسته ماندن درب های حرم مطهر و اماکن مذهبی
اظهارات ضدونقیض مقامات دولتی در طول ماه مبارک رمضان نشان می‌دهد سردرگمی در تصمیم گیری در خصوص بازگشایی اماکن مقدس وجود داشته و برنامه‌ریزی جامع و تصمیم دقیقی براساس واقعیات و اتفاقات احتمالی در این خصوص صورت نگرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا انصاری در یادداشتی در خصوص ویروس کرونا و اثراتش در محدود کردن زیارت در حرم های مطهر در قم و مشهد نوشت: پس از مصوبه ستاد کرونا و تاکید وزیر بهداشت، آستان‌های مقدس در سراسر کشور به صورت هماهنگ محدودیتهایی را برای حرم های مطهر بصورت موقت وضع کردند، اما در این شرایط و محدود شدن زیارت تمام توان خود را برای کمک به مردم و دولت پای کار آوردند.
تهیه صدها هزار بسته‌های حمایتی و در اختیار قرار دادن امکانات و نیروها در مناطق محروم و بیمارستان های درگیر کرونا و همزمان بازسازی و تعمیرات اساسی حرم های مطهر به دلیل فرصت پیش‌آمده از نظر نباید دور بماند و لفظ تعطیل شدن آستان‌های مقدس درست به نظر نمی‌رسد.
از سویی با ادامه بسته ماندن درهای حرم های مقدس پس از فروکش کردن پیک اول کرونا، چهره های مختلف واکنش هایی مثبت و منفی نسبت به بسته ماندن درب های حرم های مطهر داشتند که عمدتاً سهل انگاری دولت برای استفاده از تجربیات و مشورت‌های متخصصین حوزه های دینی را دلیل ادامه این وضعیت می‌دانستند.
رهبر معظم انقلاب هم صریحتا در سخنرانی خود فرمودند: «همان گونه که گفتم نظر کارشناسی‌شده در ستاد ملی مبارزه با کرونا را معتبر می‌دانم اما این بررسی را باید به کسانی سپرد که حقیقت و ضرورت دعا و توسل را درک می‌کنند آن وقت هر چه آن‌ها تصمیم بگیرند بنده و همه مردم به آن عمل خواهیم کرد.»
همچنین در این جلسه رهبر انقلاب به نکته‌‌ی مهم دیگر اشاره داشتند و آن اینکه مردم مؤمن و مسجدی تقید بیشتری برای رعایت قوانین دارند و در ادامه فرمودند: «معتقدم اگر قواعد سخت‌گیرانه‌ای هم در این زمینه وضع شود مردم مؤمن و مسجدی حتماً بیشتر از دیگران به آن عمل می‌کنند.»

حال این سوال اینجاست که تصمیم گیران در ستادمبارزه با کرونا چقدر از نظرات متولیان اماکن مقدس، متخصصان و کارشناسان دینی استفاده کردند؟
 اظهارات ضدونقیض مقامات دولتی در این زمینه بخصوص در طول ماه مبارک رمضان نشان می‌دهد سردرگمی در تصمیم گیری در این مورد مهم وجود داشته و برنامه‌ریزی جامع و تصمیم دقیقی براساس واقعیات و اتفاقات احتمالی در اماکن مقدس گرفته نشده است.
درهمین رابطه گاهی تصمیمات عجیب از سوی دولت در خروجی خبرگزاری‌ها قرار میگرفت و به سرعت تکذیب می شد، برای مثال درآخرین ابلاغیه ستاد کرونا رئیس جمهور گفت: «بازگشایی (حرم های مطهر) فعلا به صورت ۳ساعت صبح و ۳ساعت عصر خواهد بود.» این اظهار نظر که توسط بالاترین فرد در دولت اعلام شد بسیار عجیب بود،  و واکنش هایی در فضای مجازی به همراه داشت تمام کارشناسان این امر اتفاق نظر داشتند چنین دستورالعملی هیچ کجا مصوب نشده و قابل اجرا نیست و تبعاتی بدتری خواهد داشت.
از سویی دیگر، در بین همه‌ی واکنش ها توییت علی اصغر عنابستانی یکی از نمایندگان تازه راه یافته به مجلس شورای اسلامی هم عجیب و قابل تامل بود، وی با خطاب قراردادن حجت الاسلام مروی تولیت آستان قدس رضوی نوشت : «جناب آقای مروی سلام علیکم، چندان مهم نیست آیت الله باشی یا نباشی، مهم آنست که تاریخ مینویسد که شما تولیت آستان مقدس رضوی بودید و به بهانه کنترل کرونا سه ماه درهای حرم حضرت رضا(ع) بروی عاشقانش بسته ماند و حتی در شبهای قدر هم نتوانستی آنها را بازکنی»!

این اظهار نظر از جهاتی قابل توجه است که:
اول آن که رهبر معظم انقلاب بارها عمل به مصوبات ستاد کرونا را به مردم و مسئولان توصیه فرمودند و حتی آن را واجب دانسته‌ و عمل به مصوباتی که موجب کاهش بیماری منحوس کرونا شود را فریضه برشمردند و بر همین مبنا اماکن مقدس در سراسر کشور و حرم های مطهر بصورت جمعی به این منویات رهبر انقلاب عمل کردند.

دوما طبق مصوبات شورای عالی امنیت ملی و تاکید سران قوا عمل به مصوبات ستاد کرونا جزو مصادیق قانونی است، حال عجیب است که یک نماینده مجلس که باید مرد قانون باشد بانوعی بی‌اطلاعی باوجود سابقه فعالیت در آستان قدس رضوی، تشویق به قانون شکنی می‌کند!
سوما اقدام به موقع و قابل تحسین حجت الاسلام مروی تولیت آستان قدس رضوی و سایر حرم های مطهر، باعث شد بهانه از دست معاندین و بدخواهان نظام گرفته شود و طیف‌هایی مانند شیرازی‌ها که به دنبال حاشیه سازی بودند، دست‌شان در سوژه سازی و تهیه خوراک برای رسانه‌های معاند خالی بماند.
حال سوال اینجاست این اقدامات و رعایت مصوبات ستادکرونا باوجود تمامی سختی‌ها و فشارها، اگر تشویق نمی‌شود باید سرزنش شود و گزگ دست دست عده‌ای دهد؟

چهارما بی توجهی به خدمات گسترده آستان قدس رضوی و سایر آستان های مقدس که برای کمک به محرومان و کادر درمانی دریغ نکردند در حالی صورت میگرفت که طی ماه‌های اخیر، برخی جریانات خاص در شرایط حساس قصد حاشیه‌سازی برای نهادهای انقلابی را داشتند و پرداختن به چنین مسائل چه توجیهی دارد؟

در پایان باوجود نقد به تصمیمات دولت در رابطه با حرم‌های مقدس، به نظر می‌رسد برای غلبه هر چه سریعتر بر این بیماری و تبعات آن، همه‌ی مردم و مسئولان به رعایت پروتکل های بهداشتی ملزم باشند و همانطور که رهبر انقلاب فرمودند، مردم مؤمن و مسجدی بیش از سایرین رعایت می‌کنند و هوشیارند بهانه به دست معاندین و ناآگاهان ندهند.

 

https://old.dana.ir/1611611
ارسال نظر
نظرات