شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 14:10 منتشر شده در مورخ: 1399/02/06 شناسه خبر: 1602908
رمضان زنجانی‌ها در دوران کووید 19 چگونه است؟

پیوستن کمک مومنانه به رسوم قدیمی زنجانی‌ها در ماه مبارک

پیوستن کمک مومنانه به رسوم قدیمی زنجانی‌ها در ماه مبارک
ماه رمضان امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا ویروس به شکل دیگری برگزار و آداب و رسوم این ماه بیشتر به سمت ارائه در فضای مجازی پیش می‌رود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از موج رسا؛ ماه رمضان به عنوان ماه بزرگ الهی و بندگی به عنوان یکی از ماه‌های تاثیرگذار در جامعه مسلمانان محسوب می‌شود که هرساله مومنین با روزه‌داری بر سر سفره خوان الهی نشسته و این ماه را به پایان می‌رسانند.

مسلمانان در سراسر جهان هر ساله از ماه رمضان استقبال کرده و در تقویم اسلامی به عنوان یکی از مقدس‌‌ترین ماه‌های سال محسوب می‌شود.
 
امسال مسلمانان جهان به دلیل شیوع بیماری کرونا برنامه‌های این ماه به نحوه دیگری برگزار می‌کنند و با وجود بسته بودن مساجد و ممنوعیت اقامه نماز و برگزاری تجمعات، مردم در فضای مجازی با پیام‌های تبریک فرا رسیدن ماه رمضان را گرامی داشتند.
 
*برنامه‌های ماه رمضان در فضای مجازی
 
ساعات و روزهای ماه مبارک رمضان نیز در زنجان به صورت ویژه‌ای طی و برنامه‌های مختلف این ماه در فضای مجازی برگزار می‌شود.
 
مردم زنجان دارای سنت‌ها و آیین‌های مختلفی برای این ماه هستند که با پیشواز رفتن به این ماه آغاز می‌شود و امسال نیز به دلیل شیوع بیماری کرونا مردم از برگزاری افطاری در منازل خود خودداری کرده و هزینه‌های آن را به مستمندان اختصاص می‌دهند.
 
غذاهای سنتی زنجان از جمله شیرمال، زولبیا و بامیه، انواع آش، سوپ و نان چایی مخصوص زنجان در این ایام در خانه‌ها پخت می‌شود.
 
مردم پایتخت شور و شعور حسینی زنجان با کنار گذاشتن کدورت‌ها و دستگیری از نیازمندان امسال ماه رمضان را سپری می‌کنند.
 
امسال مردم زنجان به دلیل شیوع بیماری کرونا به افرادی که از قبل این بیماری دچار مشکلات اقتصادی و معیشتی شده‌اند، دستگیری می‌کنند.
 
معاون اجرایی سپاه انصار المهدی (عج) استان زنجان در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا، می‌گوید: به مناسبت ماه مبارک رمضان رزمایش کمک مومنانه به منظور دستگیری از نیازمندان در استان زنجان اجرایی می‌شود.
 
شمس‌الدین موسوی با بیان اینکه در قالب این رزمایش 30 هزار خانوار نیازمند و آسیب دیده از بیماری کرونا شناسایی شده است، افزود: پایگاه‌ها و حوزه‌های مقاومت بسیج استان بیش از 3 هزار بسته معیشتی را در بین این افراد در ماه مبارک رمضان توزیع می‌کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: ارزش هر بسته معیشتی معادل 350 تا 500 هزار تومان است که شامل گوشت گرم، مرغ، برنج، خرما، قند، رب،خرما و ماکارونی است.
 
*رفع مشکلات معیشتی نیازمندان در رزمایش مومنانه
 
معاون اجرایی سپاه انصار المهدی (عج) استان زنجان ادامه داد: این رزمایش با هدف رفع مشکلات معیشتی افراد نیازمند و متضرر از بیماری کرونا و اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری برگزار شده است.
 
موسوی با اشاره به ذبح قربانی و توزیع آن در بین نیازمندان، تصریح کرد: جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای شرکت در این طرح ادامه دارد.
 
همچنین به عنوان تامین نیازمندی‌های نیازمندان استان زنجان 5 آشپزخانه اطعام مهدوی نیز به همت کمیته امداد امام خمینی (ره) زنجان افتتاح شد.
 
این آشپزخانه به منظور دستگیری و اطعام نیازمندان و افطاری دادن برگزار شده است و  در قالب این رزمایش حداقل 5 هزار غذای گرم در بین نیازمندان در ماه رمضان توزیع می‌شود.
 
همچنین در ماه مبارک رمضان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز با تامین و ذخیره‌سازی اقلام اساسی و مورد نیاز مردم، نسبت به توزیع این اقلام اقدام می‌کند.
 
طرح ویژه تنظیم بازار در ماه مبارک رمضان اجرایی شده و 670 تن برنج با قیمت 8 هزار و 500 تومان و 670 تن شکر با قیمت 7 هزار تومان عرضه می‌شود.
 
همچنین 335 تن گوشت مرغ منجمد و 201 تن گوشت قرمز منجمد در استان ذخیره‌سازی شده است.
 
670 تن روغن نباتی و 1500 تن نیز خرما در فروشگاه‌های زنجان توزیع شده است.
 
*لغو جمع‌خوانی قرآن در زنجان
 
امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا مراسم جمع‌خوانی قرآن نیز در حسینیه اعظم زنجان لغو شده است و هیچ نوع مراسم تجمعی در این مسجد برگزار نمی‌شود.
 
در حال حاضر بخشی از حسینیه اعظم زنجان به کارگاه تولید ماسک تبدیل شده است و در این زمینه اقدام می‌شود.
 
برنامه‌های فرهنگی و مذهبی استان زنجان نیز به دلیل شیوع این بیماری در فضای مجازی برگزار می‌شود.
 
 
انتهای پیام/
https://old.dana.ir/1602908
ارسال نظر
نظرات