شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان فارس
ساعت: 18:08 منتشر شده در مورخ: 1399/01/11 شناسه خبر: 1595166
دادستان عمومی و انقلاب شیراز:

امکان فرار از زندان عادل‌آباد شیراز وجود ندارد/ تاکنون مورد مشکوک به کرونا در زندانیان فارس نداشته‌ایم

امکان فرار از زندان عادل‌آباد شیراز وجود ندارد/ تاکنون مورد مشکوک به کرونا در زندانیان فارس نداشته‌ایم
دادستان شیراز پیرامون اتفاقات شب گذشته در بندهای زندان مرکزی شیراز (عادل آباد) گفت: زندان کاملا کنترل شده و شایعات مطرح شده درباره فرار زندانیان صحت ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  شیرازه، در آخرین روزهای سال ۹۸ خبر ناآرامی در زندان خرم آباد بازتاب پیدا کرد و برای نخستین بار تعدادی از زندانیان مواد مخدر زندان پارسیلون خرم آباد از زندان فرار کردند. پس از آن و در آغازین روزهای سال 99 هم در زندان های الیگودرز، تبریز، سقز و همدان شاهد ناآرامی هایی بودیم.

اما این بار، شاهد درگیری و ناآرامی زندانیان دو بند جرایم خشن که شامل هیچگونه تسهیلاتی نبودند، به بحثی داغ تبدیل شده و اگرچه شایعه فرار زندانیان از زندان عادل آباد در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد و برخی افراد با انتشار تصاویری از خودروهای پلیس در اطراف این زندان، مدعی شدند که برخی زندانیان از این زندان فرار کرده اند، اما استاندار فارس و رئیس کل دادگستری، هرگونه فرار زندانیان از زندان عادل‌آباد را تکذیب کرد.

شامگاه گذشته، برخی شاهدان عینی اظهار کردند که صدای شلیک از برج‌های نگهبانی و پشت بام زندان عادل‌آباد شیراز را شنیدند، اما استاندار فارس موضوع این ناآرامی در زندان عادل آباد را از سایر موارد مشابه متمایز می‌کند.

در این راستا، حیدر آسیابی، دادستان عمومی و انقلاب شیراز، در گفتگو با خبرنگار شیرازه، با تصریح بر اینکه پیرو اتفاقات اخیر در زندان های بعضی استان ها، به دستور رئیس کل دادگستری فارس، جلسه ای با حضور رئیس کل، دادستان و فرمانده انتظامی و مدیرکل زندان ها برای آمادگی مقابله با بحران احتمالی تشکیل شد، اظهار داشت: پس از این جلسه، نامه هایی به روسای اطلاعاتی استان، سپاه فجر فارس، استانداری و زندان های استان جهت آمادگی ارسال شده و تلفنی هم با همه مسئولین ذی ربط هماهنگی های لازم انجام شده بود و در استان، آمادگی کامل برای مقابله با بحران احتمالی در تمام زندان های استان وجود داشت.

وی با بیان اینکه آیا در تحریک زندانیان برای ایجاد اغتشاش معاندین نظام دست داشته اند یا خیر، در دست بررسی است چراکه بعید به نظر نمی رسد، افزود: از آنجا که زندانیان به رادیو و تلویزیون دسترسی داشته و اخبار را رصد می کنند، شاید فکر می کردند که باید همچون زندان های دیگر استان ها با اغتشاش در شرایط حساس کنونی و قرنطینه، برای آزادی دست به کار شوند، اگرچه آن دسته از زندانیان که طبق قانون شرایطش را داشتند و بیش از 6هزار و 500 نفر بودند، به مرخصی رفته و عده دیگری هم در دست بررسی هستند، اما این افراد، دارای جرایم خشن و محکومیت سنگین بوده و طبق قانون، شرایط هیچگونه تسهیلاتی را ندارند.

آسیابی تصریح کرد: امنیت زندان ما به اندازه ای بالاست که امکان فرار زندانیان وجود ندارد.

دادستان عمومی و انقلاب شیراز با تأکید بر اینکه از یک روز قبل استان و همه دستگاه های ذیربط این مورد در آمادگی لازم به سر می بردند و این غائله هم در کمترین زمان ممکن خاتمه یافت، گفت: با فرمانده اطلاعات سپاه، اداره اطلاعات استان و نیروی انتظامی و تمام فرماندهان امنیتی، تعامل و مکاتبات لازم از قبل انجام شده بود.

به گفته وی، با توجه به مصوبه جلسه دادگستری برای آمادگی با بحران و ناآرامی در زندان ها، تعدادی یگان ویژه در زندان های استان مستقر شده بودند و قبل از ورود تمام قد یگان ویژه نیروی انتظامی، با همان نیروهای مستقر در زندان ها، جو به سمت آرامش می رفت، و با ورود یگان ویژه، آرامش به سرعت حاکم شد.

آسیابی با بیان اینکه اعضای شورای تأمین از دقایق اولیه در زندان عادل آباد حضور یافتند و جریان را از نزدیک بررسی می کردند، از فرماندهی مستقیم عملیات توسط فرمانده انتظامی فارس از اولین لحظات تا سحرگاه و پس از ثبات آرامش خبر داد و گفت: سردار حبیبی شخصا فرماندهی این عملیات را به عهده گرفت و حضور ایشان در صف اول این ماجرا، به نیروهای تحت امرش نیروی مضاعف می داد و صحبت های ایشان در ایجاد آرامش در میان زندانیان تأثیر به سزایی داشت.

دادستان عمومی و انقلاب شیراز تأکید کرد: زندان های فارس از محیط های شهری، پاک تر و امن تر است و تا کنون هیچ مورد مشکوکی از زندانیان مبتلا به کرونا نداشته ایم از نظر رعایت مقررات بهداشتی سالم ترین محیط است.

وی با بیان اینکه 8نفر زندانی در جریان ناآرامی شب گذشته آسیب دیدگی سطحی داشته و تحت درمان قرار گرفتند، به تمکین زندانیان پس از ورود نیروهای مسئول به زندان و دعوت به آرامش اشاره کرد و گفت: اگرچه اصل اغتشاش کار بدی بود، اما این تمکین از نیروهای انتظامی و عدم تمرد به مأمورین انتظامی عامل و پاکسازی، جای تقدیر دارد.

انتهای پیام/

  • 1
https://old.dana.ir/1595166
ارسال نظر
نظرات