printlogo


کد خبر: 1625111تاریخ: 1399/04/19 12:08
بختک ریزگردها بر سینه سیستان سنگینی می کند/ قرق مراتع و نهال کاری؛ مرهمی برای نفس تنگ هامون نشینان
بازهم جولان بادهای 120 روزه در جنوب شرق؛
بختک ریزگردها بر سینه سیستان سنگینی می کند/ قرق مراتع و نهال کاری؛ مرهمی برای نفس تنگ هامون نشینان
وحیدپورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: این اداره کل برنامه های متعددی برای مهار پدیده گردوغبار در سیستان در دست اجرا دارد که قرق مراتع و نهال کاری از جمله آن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، انگار ریزگردها و هوای تیره و تار بخشی از زیست مردمان نجیب پهناورترین استان کشور شده، گرد و غباری که امان مردم را بریده و سال های سال است که میهمان ناخوانده خانه هایشان و همسفره آن ها شده است.


این در حالی است که عمر بادهای 120 روزه به سالیان اخیر بر نمی گردد بلکه در گذشته های دور هم مردم در روزهای تابستانی شاهد آن بودند با این تفاوت که به دلیل پر آبی تالاب هامون از نسیم خنک آن لذت می بردند.

اما در پی 2 دهه خشکسالی این بادها به معضلی جدی برای مردم منطقه تبدیل و عاملی شد برای گرفتن بیش از پیش نفس هایشان، گرد و غباری که با آغاز فصل تابستان بازهم در حال جولان دادن است و طبق پیش بینی های هواشناسی از فردا شدت بیشتری به خود می گیرد.

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان روز گذشته هشدار داد که از جمعه مجدد با تقویت جریانات شمالی، وزش بادهای 120 روزه در شمال استان شدت می گیرد و گردوغبار حاصل شرایط کیفی هوا را از حالت سالم خارج می کند.

قرار است این باد علاوه بر پنج شهرستان شمالی از  بعدازظهر جمعه در زاهدان و سایر مناطق مرکزی و در مناطق غربی از شورگز تا سواحل و شرق استان از میرجاوه تا سراوان نیز فرار بگیرد.

گرد و غبار پیامد سال ها خشکسالی

وحیدپورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در خصوص اقدامات این اداره کل برای مهار گرد و غبار خبرنگار ما گفت: پدیده گرد و غبار با شروع فصل گرما و خشک شدن تدریجی تالاب هامون و وزش بادهای 120 روزه یکی از پیامدهای خشکسالی بوده که معضلات فراوانی در شمال استان ایجاد کرده است.

وی افزود: یکی از محورهای اساسی که در برنامه احیای تالاب هامون در دستور کار محیط زیست استان قرار دارد کنترل پدیده گرد و غبار برخاسته از بستر تالاب هامون به وسیله بادهای منطقه است که برای دستیابی به این هدف برنامه های متعددی، اجرایی شده یا در دست اقدام است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: از جمله برنامه های کنترل گرد و غبار در تالاب هامون قرق 75 هزار هکتار از بستر تالاب هامون به منظور حفظ پوشش گیاهی برای سالم ماندن بستر تالاب و کنترل گردو غبار است.

پورمردان اشاره کرد: از دیگر برنامه های کنترل گرد و غبار اجرای طرح نهال کاری در کانون های غبارخیز در بستر تالاب هامون است که این طرح به مساحت بالغ بر هزار هکتار در مراحل آغازین اجرا می شود.

وی اضافه کرد: از سایر برنامه های اجرایی کنترل گرد و غبار، هدایت سیلاب ها و دشتمال های ورودی به تالاب هامون به مناطق هدف و کانون های گردو غبار برای تثبیت بستر تالاب هامون است.

انتهای پیام/ 


لینک مطلب: https://old.dana.ir/News/1625111.html