کد خبر: 1877982
پیام‌های خوبی در نشست شورای دائمی اجلاس وزرای جوانان و ورزش همکاری اسلامی داریم؛
سجادی: می‌توانیم با آذربایجانی‌ها روابط ورزشی زیادی داشته باشیم/ برای تعاملات بیش‌تر در باکو مذاکراتی خواهیم داشت
وزیر ورزش و جوانان گفت: ما و آذربایجان در خیلی از رشته‌های ورزشی فصل مشترک داریم و می‌توانیم برای میزبانی رویدادهای ورزشی همکاری‌های خوبی داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری دانا و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان؛ سیدحمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان در حاشیه سفر به آذربایجان اظهار داشت: نشست شورای دائمی اجلاس وزرای جوانان و ورزش همکاری اسلامی قرار است در باکو، پایتخت کشور دوست و برادر آذربایجان آغاز شود که در آن وزرای ورزش و جوانان عضو این سازمان حضور خواهند داشت.

وی در ادامه بیان داشت: در حدود ۴ سال پیش آخرین نشست این سازمان که چهارمین دوره آن بود، برگزار شد و در قطعنامه صادر شده مفاد و دستوراتی بوده که یکی از مهم‌ترین قسمت‌های نشست این دوره، بررسی عملکرد کشورها و گزارشی از نحوه اجرای قطعنامه‌هاست. برای تولید و محتوای نشست بعدی که در کشور عربستان خواهد بود؛ برنامه‌ریزی، هم‌فکری و تبادل نظر خواهد شد. گزارش تک تک کشورها و دستورالعمل‌هایی که صادر شده در برنامه‌ای فشرده از ساعت ۹ صبح تا حدود ۴ بعد از ظهر ارائه خواهد شد.
 
سجادی در این رابطه عنوان داشت: ان‌شاءالله که این نشست آغاز یک سری از تعاملات جدید در دوره دولت عدالت محور و مردمی حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با کشورهای اسلامی خواهد بود و ما پیام‌های خوبی در این نشست خواهیم داشت. امیدواریم برنامه‌هایی که در فصل جدید فعالیت جوانانه دوره جدید وزارت ورزش و جوانان طرح ریزی و تدوین شده، به صورت بین المللی هم تحقق پیدا کند.
 
وی پیرامون برنامه‌ها و دیدارهای جانبی خود در این سفر گفت: خوشبختانه سابقه و همکاری خیلی خوبی با کشور دوست و برادر آذربایجان داریم و ان‌شاءالله باز هم این روابط را توسعه خواهیم داد. چندین برنامه ورزشی و برنامه‌های اجتماعی و جوانان را در دستور کار داریم که ان‌شاءالله در مذاکرات و دیدارهای مختلفی که انجام می‌شود حتماً مطرح و از این فرصت‌ها به نفع کشور عزیزمان استفاده خواهیم کرد.
 
وزیر ورزش و جوانان اذعان داشت: ما و آذربایجان در خیلی از رشته‌های ورزشی فصل مشترک داریم و می‌توانیم از نظر تبادل علم ورزش، تبادل نیروی متخصص انسانی، اردوهای مشترک، استفاده از فضاها و امکانات ورزشی، نشست‌های علمی ورزشی و استفاده از ظرفیت دو کشور برای میزبانی رویدادهای ورزشی همکاری‌های خوبی داشته باشیم.
 
او با تشکر ویژه از میزبانی آذربایجان از بازی‌های هم‌بستگی اسلامی دوره قبل، تصریح داشت: وقتی در سال ۲۰۱۷ آذربایجان میزبان رقابت‌های کشورهای اسلامی بود، رشته ورزشی زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی با همت خود کشور آذربایجان و با جدیتی خاص در جدول رقابت‌ها قرار گرفت و خیلی هم با شکوه برگزار شد و استقبال خوبی هم از سوی کشورهای مسلمان شد که جای تشکر ویژه دارد. به طور اخص در برخی از رشته‌ها مثل سوارکاری و چوگان و دو و میدانی که اینجا خاستگاه و جایگاه خوبی دارد برای تعاملات بیشتر مذاکره خواهیم داشت.
 
وزیر ورزش و جوانان با بیان این که رشته موتورسواری و اتومبیلرانی حتما یکی از سرفصلهای مذاکرات خواهد بود، گفت: رئیس این فدراسیون قبل از سفر از بنده خواست که در این مذاکرات، تعاملات و همکاری‌های این رشته در دستور کار باشد. از نظر ساخت و ساز اماکن ورزشی، امکانات ورزشی و ملزوماتی که برای رشته‌های ورزشی مورد نیاز است امیدوارم اتفاقات و همکاری‌های خوبی صورت بگیرد. همچنین امیدوارم برای سرمایه‌گذاری در ساخت اماکن ورزشی از ظرفیت آذربایجان استفاده کنیم و کار‌های مشارکتی از این دست هم داشته باشیم.
 
سیدحمید سجادی همچنین در نشست شورای دائمی اجلاس وزرای جوانان و ورزش همکاری اسلامی به ارائه بیانیه زیر پرداخت؛
 
"ریاست محترم،
اعضای محترم کمیته وزارتی،
خانمها و آقایان
سلام علیکم و رحمه اله و برکاته
در آغاز مایلم مراتب تشکر و قدردانی خود را از برگزارکنندگان این نشست، سازمان همکاری اسلامی و همچنین، میزبانی وزارت جوانان و ورزش جمهوری آذربایجان ابراز کنم.
سپاس خدای یکتا را که فرصتی به من اعطاء کرد تا به عنوان وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران در این نشست ارزشمند که در رابطه با دو مقوله با اهمیت امور جوانان و ورزش در کشورهای اسلامی است، شرکت کنم.
این نشست از آن جهت اهمیت دارد که بسترها و مبانی لازم را برای نشست آتی کنفرانس وزیران ورزش و جوانان کشورهای اسلامی در شهریور ماه سال جاری در جده فراهم می‌کند تا بر اساس مصوبات و نتایج این کنفرانس، شاهد برنامه ریزی و اقدامات لازم برای توسعه امور ورزش و جوانان و سرمایه گذاری برای ارتقاء منابع انسانی نسل جوان در جهت نیل به پیشرفت همه جانبه و عادلانه در کشورهای اسلامی باشیم.
وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران از آغاز فعالیت خود در سال ۱۳۹۰ تلاش کرده است تا در راستای اهداف تعریف شده همواره از ورزش به عنوان گفتمان مشترک بین ملت ها بهره جسته و در جهت توسعه صلح، دوستی، ایجاد همبستگی هر چه بیشتر بین کشورها، احترام به قوانین اسلامی و ارتقاء ارزش های اخلاقی در بین جوانان گام بردارد.
جوانان بزرگترین سرمایه هر جامعه هستند که هدایت آنان در مسیری مثبت و شکوفاسازی توانمندیهایشان پیش‌نیازی برای مشارکت سازنده آنان در جامعه است. از طریق جوان گرایی در دولت فعلی با انتصاب بیش از ۵۴ درصد مقامات در سطوح ملی از میان جوانان زیر ۳۵ سال، تشکیل شبکه مشاوران جوان جهت هم افزایی بین دستگاه های اجرایی متولی امور جوانان، افزایش کمی سازمان های مردم نهاد جوانان، تشکیل شبکه های تخصصی ملی جوانان و راه اندازی خانه های جوانان در سطح کشور، ساز و کار لازم را برای توسعه مشارکت نهادمند اجتماعی جوانان و قبول مسئولیت از سوی آنان در بررسی مسائل و ارائه راهکارهای منطقی برای حل مشکلاتشان فراهم نمودیم.
اینجانب از برگزاری چنین نشست‌هایی استقبال می کنم و امیدوارم با اتخاذ تصمیمات کارآمد بتوانیم فضای مناسب را برای پرورش نسل جوان و نسل های آتی در راستای اهداف سازمان همکاری اسلامی فراهم آوریم. در پایان، آمادگی وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران را برای مشارکت در اجرای طرح های مشترک در زمینه ورزش و امور جوانان، میزبانی رویدادهای بین المللی ورزشی و جوانان و توسعه تعاملات با نهادهای وابسته به سازمان همکاری اسلامی از جمله مجمع جوانان همکاری اسلامی و فدراسیون ورزشی همبستگی اسلامی اعلام می‌کنم."
 
انتهای پیام/